Blog

öğrenciyken ek gelir yaratmak

Ek Gelir Yaratmak İsteyenlere Tavsiyeler!

Arkadaşlar merhaba,

Üniversite sıralarında öğrenci iken masraflar daima artar. Çünkü yetişkin bir bireysiniz ve bunların karşılığı elbette lisede olduğu gibi değil.

Vaktiniz varsa çalışmanız sizlere fayda sağlayacaktır, hatta mesleğinizle ilgili işler bulursanız bu sizlere daha da fazla fayda sağlar, ya da hobilerinizi meslek olarak yapmak da yine aynı fayda sınıfına girer ama olur da vaktiniz olmazsa işte bu konuda sizlere fazla zamanınızı çalmayacak şekilde küçük küçük öneriler sunmak istedim ve hazırsanız başlıyorum.

Ekonomist olmadığım için sizlere paralarınızı şuraya yatırın buraya yatırın demek yerine sizlere para kazanmak konusunda yardımcı olacağım fakat bildiğim bir şey varsa öğrenci zamanlarınızda uzun süreli yatırımlar yapmanız sizi anlık olarak sıkıntıya sokabilir diyebilirim.

Üniversite hayatı söz konusu olduğunda bir numaralı düşman kredi kartıdır arkadaşlar. Mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın çünkü her insanın hayatının bir köşesinde dengesi bozulabiliyor ve bir anda borçlanabiliyorsunuz. Sonrasında da dengeyi bulmak adına sürekli olarak bir borcu diğer borçla ekarte etmeye çalışırsınız ki bu da sizi strese sürükleyebilir.

Evet geldik en basit fikirlere;


Basit Uygulama
basit uygulama

Eğer tasarım işlerinden anlıyorsanız en basit tavsiye sizler için Apple için Sticker uygulaması üretmenizdir diyebilirim. Özellikle iMessage için kullanılan stickerlar son zamanlarda oldukça popüler ve çok düşük bir fiyattan satışa konabiliyor üstelik yazılım da bilmenize gerek yok.


Stok Fotoğraf

stok fotoğraf

Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız; birçok tema fotoğrafı çekebilir ve bunları Istock, graphicriver ya da Shutter gibi sitelere yükleyebilir ve oradan indirme başına kazanç sağlayabilirsiniz.


Tema Yapmak

tema yapmak

Websiteleri için temalar hazırlayıp bunları Themeforest gibi siteler üzerinden 5-10 hatta daha üzeri Dolar fiyatında satışa koyabilirsiniz . Gözünüzde büyütmeyin gayet mümkün ve indirmeler de oldukça fazla oluyor.


Yetenekliyim diyorsan

el yapımı

El becerilerinize güveniyorsanız arkadaşlar ürünler hazırlayıp bunları ; Zazzle, Rubylane, Cafepress , N11, Gittigidiyor, Etsy ,Hepsiburada , eBay ve hatta Instagram üzerinden satışa sunabilirsiniz. Eğer Instagram üzerinden satışı düşünüyorsanız sizlere shopier kullanmanızı tavsiye ederim. Oldukça pratik ve kendi e-ticaret blogunuza sahip olmuş gibi oluyorsunuz.

Shopier’in komisyonu %5 olarak belirlenmiştir ve her hafta çarşamba günleri size ödeme gerçekleştirirler. Ayrıca birçok sosyal mecra için elastik bir yapıya sahip olan bir sanal POS olması da ayrı bir avantajdır.


YouTubeMedyatik olduğunuza inanıyorsanız ve kendinize bu alanda güveniyorsanız arkadaşlar YouTube kanalı açabilir ve bu alanda ilerleme kaydederek kendinize fayda sağlayabilirsiniz. Son yıllarda özellikle görsel medyada YouTuberların sayısının arttığını söylememde fayda var.

Eğer bu sektörde tutarlı olursanız ve kendinize bir tarz yakalarsanız o zaman güzel kazançlar sağlayabilirsiniz. Ortalama 1 M izlenmeden kazanacağınız para 1000 ila 1500 $ arasındadır. Markaların sizlere vereceği reklamları dahil dahi etmedim.

İkinci bir YouTube opsiyonu ise, kamera karşısında kendinize güvenmiyorsanız hakim olduğunuz ve merak edilen programlar hakkında nasıl kullanıldığına dair ipuçları içeren gönderiler hazırlayabilir ve bunları pazarlayabilirsiniz.


YazarlıkEğer kaleminize ve klavyenize güveniyorsanız, haber sitelerinden tutun da yayınevleri , dergiler ve sosyal topluluklarda editörlük yapabilir ve bu konuda kazanç sağlayabilirsiniz. Wattpad kullanırsanız kendi kitabınızı da yazabilmeniz pek mümkün. E-book olarak kitabınızı satmanız da mümkün, içerik başı kazanç sağlamanız da.Ek olarak ogrenciyegelir.com sitesini kullanarak öğrencilik tecrübelerinizi bloga dökerek para kazanabilirsiniz. Burada ekstra bir durum var ki , yazınızı okuyup beğenen birileri de sizlere destek amaçlı para yatırabiliyor. Acil ihtiyacı olanlara öncelik veren site sizi bir şekilde işle buluşturmayı amaçlıyor arkadaşlar.


dolarla nasıl para kazanırım


OthersAppÖğrenciyken iş arıyorsanız, Others uygulaması sizlere oldukça fazla seçenek sunabilir. Siteye girip incelerseniz zaten kendinize göre yapılabilecek bir şeyler bulmanız oldukça mümkün.


Online KursEğer bir konuda uzmansanız ve kendinize oldukça fazla güveniyorsanız çevrimiçi eğitim kursları verebilirsiniz. Udemy mesela yerli bir girişim ve 400 binden fazla sadece TR’de kullanıcısı var . Kendinize güvendiğiniz bir alanda kurs verebilirsiniz .


Kripto para

bitturk

Bakın bu alanda eğer teknoloji, ekonomi ve global gelişmelerle aranız iyiyse bu konuda da bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Son zamanlarda oldukça popüler olan kripto para piyasaları ile ilgili kaliteli içerikler hazırlarsanız bu da size hem referans hem de kazanç sağlar. BitTurk gibi siteleri takip edebilirsiniz.


Drop Shipping
Son yılların en popüler iş alanlarından bir tanesidir. Ekim Nazım Kaya’nın dikkat çektiği bir iş alanı olmuştur. Drop Shipping masa başından kalkmadan ürün alıp satma ile ilgili bir iş dalıdır. Detaylar için araştırma yapabilirsiniz.Sosyal Medya Reklamcılığı

instagram reklamcılığı

sosyal medya hesaplarınızda etkileşimleriniz fazla ise ; Instagram, Facebook , Twitter hatta YouTube konusunda creatorden ve unitead gibi platformlara dahil olarak reklam karşılığı etkileşiminiz sayesinde para kazanabilirsiniz. Hem de her geçen gün etki gücünüzü arttırıp daha da hatrı sayılır hesaplara sahip olabilirsiniz.


Oyun oynamak

oyun oynamak

Oyunlar konusunda iyiyseniz, yani arkadaşlarınız arasında bilinen adıyla gamer olarak çağrılıyorsanız eSpor takımı kurup müsabakalara katılabilir, hatta twicth kanalı üzerinden yayınlar gerçekleştirerek oyun oynayıp hata keşfettiğiniz kadar para kazanmanız mümkündür.


Airbnb ortaklığı

airbnb

Evinizde kullanmadığınız bir odanız söz konusu ise Airbnb ye kiralayıp boş odanın  turistlere açılmasını sağlayabilirsiniz. Hem para kazanır, hem turistlerle sosyalleşebilir, dil pratiği yapabilir ve yeni kültürler tanıyabilirsiniz.


Guide (Rehber) hazırlayınSürekli olarak karşımıza çıkıp merak uyandıran konular hakkında eKitap hazırlayabilir ve bunu satışa sunabilirsiniz. Yine döviz üzerinden hazırlayacağınız satış ile ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Konunun popüler olması, merak edilmesi fakat herkes tarafından kavranamaması önemli. Bu bir oyun kitabı da olabilir her şey olabilir.


BiOnluk

bionluk

Bionluk adlı siteye girip kendi alanınıza göre taleplere karşılık iş yapabilirsiniz ve bu konuda kazanç sağlayabilirsiniz.


Bakıcılık
 

Çocuk bakıcılığı

Çocukları seviyorsanız, onlara belirli sürelerde bakıcılık yapabilirsiniz.


Hayvan BakıcılığıEvcil hayvanlarını gezdirmeye vakit bulamayan insanların hayvanlarını gezdirmeye çıkartabilirsiniz ve buradan kazanç sağlayabilirsiniz.


Çeviri

çeviri

Dilinize güveniyorsanız, çok fazla izlenen dizilerin altyazılarını çevirebilirsiniz. Ya da yayınların dilimize çevrilmesine sayfa başı ödeme alarak da kazanç sağlayabilirsiniz.


Müzik

müzik

Bu alan da oldukça eğlenceli. Kimileri enstrüman çalar, kimileri şarkı söyler, kimileri bunları öğretir, kimileri öğretmenin yanında sahne alır. Müzik konusu oldukça geniştir arkadaşlar, beste yapmak, altyapı hazırlamak konusunda kendinize güveniyorsanız bu konuda ciddi kazançlar sağlayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar, şimdilik aklıma gelenler bu kadar, fakat bu yazının yeni versiyonları mutlaka gelecektir. Umarım sizlere faydası dokunur ve yolunuzu çizmeniz konusunda sizlere fayda sağlar.

Bu konularda özellikle sizleri sosyalleştirmeyi de düşündüm. Fikir alışverişi, yeni insanlar ve kültürler tanımak üniversite sıralarında bir insanın en büyük fayda sağlayacağı şeydir. Daha sonralarında da bu bağlantılar sizin hayatınıza yön verebilir.


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..