Blog

ekonomi bölümü

Ekonomi Bölümü Mezunu Olmak

Henüz çocuk yaşta büyüyünce bu olacağım şu olacağım diye her çocuk kendisine hedefler koyar. Bu hedefler ne kadar tutar bilinmez ama bazı kalıplar sabittir. Mesela tıp okuyorsanız doktor olmanız, hukuk okuyorsanız avukat olmanız durumu büyük bir oranla belli gibidir. Tabi bir de anabilim dalı okuyan öğrenciler var ki bunlardan belki de en fazla dikkat çekeni ekonomi bilimini okumaktır.

Ekonomi bölümünü okuyan öğrencilerin büyüyünce ne olacaksın sorusuna vermek zorunda oldukları bir karşılık yok. Çünkü paranın icadından itibaren insanoğlunun hayatının her yerinde karşısına çıkmaktadır. Bu karşılaşma durumunun neticesinde de bu bilim dalına hakim olan bir mezununun çalışma ihtimali her alanda mevcut gibidir.

Ekonomi Bölümü mezunlarının özel sektörde ve kamu sektöründe görev yapabilecekleri pek çok çalışma alanı mevcuttur. Bunlar arasında ekonomi yönetimi, işyeri yöneticiliği, uzmanlık, müfettişlik, denetçilik, dış ticaret, muhasebe, pazarlama sayılabilir. Tüm sektörlerdeki firmalarda pazarlama, dış ticaret, finansman gibi farklı birimlerde yöneticilik, banka ve finans kuruluşlarında uzmanlık, tüm firmaların muhasebe ve finansman departmanlarında uzmanlık, özel sektördeki farklı istihdam alanları arasındadır.

Ayrıca Merkez Bankası, Hazine, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu gibi kamu kurumlarında uzman olarak görev alabilirler. Son yıllarda ekonomi bölümü mezunu öğrencileri BM, AB, Dünya Bankası gibi uluslararası kurumlarda istihdam edilebilmektedir. Yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde yüksek lisans-doktora ve daha sonra akademik kariyer de özellikle başarılı öğrencilerin tercih ettikleri bir alternatiftir.

Tüm bunların haricinde de kendi işinizin patronu da olabilir ve ekonomik idarenizi oldukça kolay yapabilirsiniz. Tabi bu sizlerde “herkes ekonomi bilir”algısı yaratmasın, çünkü ekonomi sanıldığı kadar kolay bir bölüm değildir. Bu bölümde insanların gereksinimlerini karşılayan mal ve hizmetlerin nasıl bölüşüldüğü, üretimin temel unsurları olan işgücü (emek), doğal sermaye ve girişimin önemi tüm yönleri ile açıklanır. Ayrıca devletin ekonomik yaşamdaki görevleri üzerinde de durulur. Mikroekonomi bölümünde, tüketicilerin ve ticari kuruluşların davranış biçimleri incelenir. Maroekonomi bölümünde ise ülke ekonomisinin işleyişi bütünüyle ele alınır. Mezunlar açılan sınavları başardıkları taktirde DPT’de, Sayıştay’da, Maliye ve Gümrük Bakanlığında denetçilik ve müfettişlik görevleri alabilecekleri gibi, bankalarda da aynı görevlerde çalışabilirler. Kazanç, devlet sektöründe yürürlükteki yasalara, özel sektörde yürürlükteki yasalarla, özel sektörde ise sözleşmelerle saptanır.


Kısacası bu bölümüm okuyan insanların bir yere bağlı kalmasına gerek yoktur. Netice itibariyle, emeklilik yaşına gelene kadar aynı sektöre bağlı kalmak istemeyebilirsiniz. İster turizimci, ister bankacı, ister işletme sahibi, isterseniz de bir şirketin ekonomisti olabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..