Blog

elazığ univerlist

Elazığ'da Öğrenci Olmak!

UniverList şehirler araştırmalarımızda bu kez yolumuza Elazığ ile devam ediyoruz.


  Elazığ Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat bölümünde, deniz seviyesinden 1067 m. yüksekliğindeki Elazığ Ovasında yer almaktadır.Ayrıca Elazığ; doğuda Bingöl, kuzeyde Keban Baraj Gölü aracılığı ile Tunceli, kuzeybatıda Erzincan, batı ve güneybatıda ise Karakaya Baraj Gölü aracılığı ile Malatya, güneyde ise ise Diyarbakır illeri ile komşudur.

 

İklimi ve Nüfusu;

 

  Elazığ'ın gerek coğrafi konumu, gerekse morfolojik özellikleri bu elverişli durumun ortaya çıkmasında en büyük etken olmuştur. Gerçekten Elazığ ve çevresi 1300-1400 m dolaylarındaki ortalaması ile, bölgenin diğer bölümlerine oranla düşük bir yükseltiye sahiptir. Ayrıca; sahanın güneyinde bir duvar gibi uzanan Güneydoğu Toroslarında mevcut Maden Oluğu ve Kömür Han Boğazı gibi geçitler özellikle kış mevsiminde, güneyin daha ılık ve nemli hava kütlelerinin yöreye zaman zaman sokulmasına yardımcı olmaktadır. Bütün bunlara bağlı olarak yöre iklimi, özellikle kuzeydoğuda tipik olarak gördüğümüz bölgenin karasal iklimine oranla oldukça ılıman bir yapıya bürünmüştür.Elazığ nüfusu 2017 yılına göre 583.671'dir.  

  
 

Ulaşımı;

  Elazığ il merkezi Malatya’dan gelerek Maden ve Ergani ilçesi üzerinden Diyarbakır’a giden demiryoluna 1934 yılında açılan Yolçatı - Elazığ hattıyla bağlanmış, bu hat Elazığ İlinden geçerek Tatvan’a ulaşmaktadır. Bununla birlikte Fırat Expresi Elazığ’dan Adana’ya her gün, Van Gölü Expresi Elazığ'dan Ankara ve İstanbul'a haftada 2 gün demiryolu seferleri yapılmaktadır. Keban Baraj gölü üzerinde, Elazığ-Pertek, Elazığ-Çemişgezek, Elazığ-Ağın arasında ulaşım feribotla sağlanmaktadır. Bu feribotlar belirtilen ilçe belediyeleri tarafından işletilmektedir. 01 Haziran 2014 Pazar Gününden geçerli olmak üzere, İlçemiz Keban Baraj Gölü üzerinde Pertek - Elazığ arasında ulaşımı sağlayan feribotların çalışma saatleri çok sık bulunmaktadır. Elazığ Havalimanından; birçok Havayollarına ait uçak seferleri Ankara Esenboğa Havalimanına (Her gün Gidiş-Geliş), İstanbul Atatürk Havalimanına (Her gün Gidiş-Geliş), İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına (Her gün Gidiş-Geliş), İzmir Adnan Menderes Havalimanına (Haftanın belirli günlerinde) direk uçuşlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Mayıs ayı ile Eylül ayını kapsayan dönem içerisinde Elazığ’dan Hollanda ve Almanya’ya birçok havayolu şirketleri tarafından direkt olarak yurtdışı uçak seferleri yapılmaktadır. Elazığ, batıdan D300 ve D885 karayolu ile diğer illere karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Elazığ'ın Ankara'ya olan uzaklığı 770 km, İstanbul'a olan uzaklığı ise 1221 km'dir. Doğu Anadolu’yu batıya bağlayan yolların bir kavşak noktası konumundadır. Elazığ’dan Türkiye’nin tüm bölgelerine karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

 

  Baş döndürücü doğa güzelliklerine sahip olan Elazığ, ziyaretçilerine güzel ve keyifli bir deneyim yaşatmakla birlikte kentte aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Muhafazakar bir yapıya sahip olan Elazığ’da gece hayatı yeriniKürsübaşı gecelerine bırakmıştır. Bu Kürsübaşı gecelerinde müzikli eğlenceler, yarışmalar ve sohbetler düzenlenmektedir. Elazığ’da çok fazla olmamakla birlikte birkaç tane festival ve şenlik bulunmaktadır, bunlardan bazıları; ULUSLARARASI HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI,ULUSLAR ARASI ELAZIĞ ÇAYDA ÇIRA FİLM VE SANAT FESTİVALİ, KAYISIFESTİVALİ,KARAKOÇAN BAL, KULTİK VE KÜLTÜR FESTİVALİ ve AĞIN KÜLTÜR, SANAT VE LEBLEBİ FESTİVALİ ’dir. 

 

Gezilecek Yerlerden Beş Tanesi;

•Hazar Gölü

•Harput Kalesi

•Lunapark

•Cimşit Bey Hamamı

•Haserek Kayak Merkezi (Bingöl)

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Orhan Erbaş

Orhan Erbaş

[email protected]

Full Stack Developer

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..