Blog

Elektrik Elektronik Mühendislerinin Mutlaka Bilmesi Gereken Bilgisayar Programları!

Elektrik Elektronik Mühendislerinin Mutlaka Bilmesi Gereken Bilgisayar Programları!

Teknoloji çağında büyük pay sahibi olan mühendislik dallarından bir tanesi de Elektrik Elektronik Mühendisliğidir. Bu yüzden bu bölümlerde okumak önemli olduğu kadar , bölümlerde öne çıkmak da önemlidir. Bu yüzden bölümü okuyan, okumayı hedefleyen arkadaşlarımız için , özellikle elektronik kısmında büyük faydalar sağlayacak olan bir grup yazılımı sizler için listeledik. 
 Matlab (Simulink & GUI)


matlab

Matlab, birçok alanda kullanımı söz konusu olan , en popüler programlardan bir tanesidir. Hemen hemen her mühendislik alanına hitap eder. Satır bazlı (line-based) programlar sınıfında yer aldığından kendine has fonksiyonları söz konusudur bu yüzden kullanımını öğrenmek size inanılmaz fayda sağlayacaktır.
 C, C+,C++ ve C# Programlama Dilleri

c, c+ , c++ ve C#
Söz konusu teknoloji ise yazılım dilleri bilmeden bu iş asla yürümez. Ama bildiğimizde işimiz oldukça kolaylaşır. MATLAB'i dahi kullanma konusunda daha rahat oluruz.

Unutulmaması gereken bir şey varsa bu yazılım dillerininin birbirinin aynısı gibi göründüğüne aldanmamak olacaktır. Bu programlama dilleri temel diller olduğundan her mühendisin en azından birisini bilmesi gerekmektedir. Öte yandan, bu dillerden herhangi birine hakim olmak MATLAB gibi diğer line-based programların öğrenilmesine de çok büyük katkı sağlayacaktır.

 Mathcad 
mathcad

Çoğu mühendisin adayının ve hatta mühendisin adını duyduğu fakat çok fazla kullanılmayan bir program olan MATHCAD programı yukarıda bahsedilen programlardan çok daha sade bir yapıya sahiptir. MATHCAD sayesinde grafiğini çıkartmak istediğiniz formülasyonu sistem üzerinde verilen parametreleri kullanarak çok kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Her konuda başvurabileceğiniz, kullanıcı dostu bir programdır. Bu yüzden büyük küçük demeden her konuda bu programa başvurabilirsiniz.
 LABVIEW 

labview

LabVIEW'dan kısaca bahsetmek gerekirse, grafik bazlı bir programdır ve günümüzde hemen her alanda çok yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Öte yandan, maalesef ülkemizdeki üniversitelerde bu programa verilen önem yeterli boyutta değildir . Bununla birlikte hiç gösterilmese dahi her arkadaşın mutlaka kendi çabalarıyla da olsa öğrenmesi gereken bir programdır. C programlama, Matlab, AutoCAD ve daha birçok programlarla belli arayüzler arayıcılığı ile senkronize bir şekilde çalışabilen bu program kullanıcısına hemen her alanda eğlenceli bir programlama tecrübesi sunmakta. 


Bu listede vermiş olduğumuz programları iş başvurularınızda CV'nize eklemeyi unutmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bunların çoğu okullarda sizlere yüzeysel verilecek hatta bir kısmı verilmeyecektir de . Zaten bu da sizlere avantaj olarak geri dönüş sağlayacak bir durum haline gelecektir. Teknoloji çağı diyoruz, bu yüzden teknolojik kalın!

Yeni Mezunlar CV Hazırlarken Neye Dikkat Etmeli?

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..