Blog

elektrik elektronik

Elektrik Elektronik Mühendisliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Elektrik ve elektronik mühendisleri ; elektrik motorları, radarlar, iletişim sistemleri gibi ekipmanları tasarlar, test eder ve üretiminde görev alırlar.

Bu alanda çalışmak isteyen mühendis adayları ; 

Yaratıcı,
sabırlı,
analitik düşünebilen,
fizik konularına yatkın,
risk alabilen
Ve takım çalışmasında kendine güvenebilmelidir.

Elektrik elektronik mühendisleri; otomotiv, savunma sanayi, biyomedikal, telekomünikasyon, yazılım, güç elektroniği, kontrol , nanoteknoloji, gibi alanlarda çalışabilirler.

Bir fabrikanın aktif hale gelebilmesi için en az 1 makine mühendisine ve en az 1 elektrik elektronik mühendisine sahip olma zorunluluğunun olduğunu da bildirmekte elbette fayda var.

2018 yılında elektrik mühendisleri odası (emo) nun gerçekleştirmiş olduğu araştırma sonucunda elektrik elektronik mühendislerinin sadece %19,67'sinin işsiz olduğunu göstermektedir.

Bu mühendislik dalı için ingilizce çok önemlidir. Üniversite tercihi yaparken bölümün inlizice temelli olduğuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda global düzene ayak uydurmak adına ikinci bir yabancı dil ki bunu sektörünüze göre tercih etmekte fayda var ama mutlaka edinmeniz gerekir.

Öğrenciler genelde eğitimleri süresince ;

Matlab,
C,
C++,
Proteus,
PSPice,
multisim gibi programlardan mümkün olduğunca yararlanacaklardır.

İş başına geçtiklerinde office programları başta olmak üzere, çalıştıkları bölüme göre autocad, catia, E-plan, vesys gibi daha profesyonel programlar kullanmaya başlarlar.

Elektrik Elektronik Mühendisliği hangi üniversitelerde var diye merak ediyorsanız tıklayınız!


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..