Blog

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Elektrik - Elektronik Mühendisliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mühendislik dalları arasında belki de en fazla içeriği merak edilen bölümlerden bir tanesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliğidir. Çünkü elektrik ve elektroniği ele aldığımızda makine ve bilgisayar mühendisliğini de kapsıyormuş gibi bir his uyandırıyor herkesin içinde. Mühendislik başlığı altında toplanmış olduğu için elbette benzerlikler taşıyor ama onun dışında her birinin odak noktası birbirinden farklı.

Yıllar ilerledikçe mühendislik dalları, daha da detaylı alanlara yayılmış, hemen hemen her konu hakkında bir mühendislik alanı ile karşılaşmanız mümkündür.

Başlıklar halinde Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümü hakkında bilmenizde yarar sağlayacak bilgiler:


Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümünün Amacı

 Elektrik - elektronik mühendisliğinin amacı, kuvvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır.

Bölüm Müfredatı

 
Bu bölümde matematik ve fizik temel bilim dalları tabanı üzerinde elektronik, elektromanyetik dalga teorisi gibi haberleşme sistemlerine ilişkin dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yaptırılır.


Gereken Nitelikler


 Elektrik - elektronik alanında çalışmak isteyenlerin üstün akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik, kimya ve ekonomiye ilgili ve yetenekli, dikkatli ve yaratıcı kimseler olmaları gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve İş Tanımları

 Elektrik - elektronik mühendisi üretme, iletme vedağıtmayla ilgili sistemlerin, projelerin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi telgraf-telefon haberleşmesinden uydu optik haberleşmesine, enerji üretiminden mikroelektronik eleman, elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..