Blog

Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir ? Ne iş yapar ? Nerelerde Çalışır ? Ne gibi özellikler gerekir ?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir ? Ne İş Yapar ?

Elektrik elektronik mühendisliği nedir? 

Yavrum büyüyünce ne olacaksın,sorusuyla karşılaşan pek çok çocuğun cevabıdır, “mühendis”. Aynı zamanda pek çok gencin de hayalidir. Elektrik elektronik mühendisliği  de en popüler mühendislik dalları arasında yer alır. Peki, adını sıkça duyduğumuz ve pek çok öğrencinin hayalini kurduğu bu elektrik elektronik mühendisliği nedir? Bu sorunun cevabını verelim. Aslında elektrik mühendisliği ve elektronik ve haberleşme mühendisliğinin birleşimi olan bir mühendislik dalıdır. Bu mühendislik dalı; elektrik ve elektronik akımlarla işleyen sistem ve aletlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik iletimi, dağıtımı ve üretimi, elektronik sistemlerin bakımı ile ilgili eğitim ve araştırma yapan mühendislik disiplinidir.

Elektrik elektronik mühendisliği ne iş yapar? 

Elektrik elektronik mühendisliği mezunları, geniş bir çalışma sahasında görev alırlar. Bir projenin başlangıç aşamasından tasarım, geliştirme ve test safhalarına kadar pek çok aşamalarında yer alırlar. Yeni bir sistem ya da ürünün üretim ve uygulama aşamaları başta olmak kaydıyla herhangi bir aşamasında görev alabilirler. Elektrik elektronik mühendisi ne yapar,sorusunun cevabını kısaca şöyle yanıtlayabiliriz: 

  • Yeni cihaz, devre ve sistemleri tasarlayıp bu teknolojileri düzenli biçimde geliştirmek, 
  • Elektrik sistemlerinin ihtiyaçlarını, kapasite ve maliyetlerini tespit etmek, 
  • Güvenlik standartlarına uygun olup olmadığını belirlemek için elektronik aksamları kontrol etmek, 
  • Elektronik donanımların üretim, kurulum ve testlerini gerçekleştirmek, 
  • Çeşitli sistemlerde kullanılan elektronik aksamların teknik performanslarını geliştirmek için çeşitli uygulamalar geliştirmek, 
  • Analog ve dijital elektronik sistemlerin üretim, bakım, onarım ve gelişimini sağlamak. 

Elektrik elektronik mühendisliği nerelerde çalışır? 

Elektrik elektronik mühendislerihem kamuda hem de özel sektörde yer alan kuruluşlarda çalışma imkânına sahiptir. Kamuda TÜBİTAK  (İLTAREN, UEKAE, SAGE, MAM), TRT, TÜRKSAT, TEMSAN, EPDK, SSMgibi kuruluşlarda çalışabilirler. Özel sektörde ise Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Aselsan, Havelsan, Roketsan, Tusaş, Milsoft, Nortel gibi pek çok popüler kuruluşta çalışabilirler. Elbette elektrik elektronik mühendisliği maaşları merak edilen bir husustur. Günümüzde bu hususu pek çok faktör etkiler. Mesela kamuda ve özel sektörde maaş farklılıkları söz konusudur. Kişi kendisini yetiştirdiği ve geliştirdiği takdirde cazip maaş sunan bir kuruluşta görev alabilir.


Elektrik elektronik mühendisliği iş imkânları

Elektrik elektronik mühendisleri çok çeşitli iş sahalarında çalışabilir. Elektrik santralleri başta olmak üzere şantiyeler ve inşaatlar başlıca iş alanlarıdır. Bunun yanında elektronik alanında faaliyet gösterten laboratuarlar ve bürolar; manyetik, elektronik, haberleşme ve bilgisayar programlama üzerine faaliyet gösteren firmalarda ve bu alanları içeren iş kollarının tamamında çalışabilirler.

Elektrik elektronik mühendisliği hangi üniversitelerde var ?

Hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerin pek çoğunda elektrik elektronik mühendisliği eğitimi veriliyor. https://univerlist.com/bolum/elektrik-elektronik-muhendisligi/ linkinden çeşitli ölçütlere göre bu bölümde eğitim veren üniversiteleri inceleyebilirsiniz. 

Elektrik elektronik mühendisliği dersleri 

Elektrik elektronik mühendisliği müfredatı, İlk iki yıl matematik ve fizik ağırlıklı temel mühendislik derslerini kapsar. İlerleyen dönemde öğrenciler, elektrik, manyetik ve telekomünikasyon gibi alanlardan birini seçerek bu alanlarda uzmanlaşır. Bu alanlar eğitim alınan üniversiteye ve eğitim müfredatına göre değişiklik arz edebilir. Elektrik elektronik mühendisliği başarı sıralamasıve elektrik elektronik mühendisliği taban puanlarıher yıl farklılık arz eder. Önemli olan sizin başarı sıralamanızdır.
 
Eğer istekliyseniz ve ilgi duyuyorsanızelektrik elektronik mühendisliğibölümünü tercih edebilir ve yepyeni bir maceraya başlayabilirsiniz. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..