Blog

Elektrik Mühendisliği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?

Elektrik Mühendisliği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?

Üniversite tercih döneminde birbirine çağrışım yapan bazı bölümler vardır ki bu bölümler arasında bir fark var mı acaba diye bu merak eder dururuz ve kulaktan dolma bilgilerle merkamızı giderdiğimizi sanırız. İşte bu ikileme düşüren bölümlerden Elektrik Elektronik Mühendisliği ile Elektrik Mühendisliği bölümleri arasında ne gibi farklar var bunları sizler için sıraladık. Kim ne iş yapar
 


Elektrik Mühendisliği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?

elektrik elektronik mühendisliği ile elektrik mühendisliği arasındaki farklar! 1
Her mühendislik dalında olduğu gibi bu iki mühendislik dalında da aslında 2 eğitim yılında dersler hemen hemen aynıdır, 2 yılın sonunda ise bölümler ayrılır.

Elektrik Mühendisliği dendiğinde aklınızda canlanması gereken bölüm;
-enerji iletimi,
-üretimi,
-dağıtımı,
-(alçak, orta, yüksek) gerilim,
-elektrik makinaları konularına odaklanır.

Elektrik mühendisliğinde elbette yüzeysel de olsa elektronik dersleri öğrencilere verilmektedir.

Öte yandan Elektrik-Elektronik Mühendisliği tam olarak ne üzerine eğitim alır diyorsanız temelinde elektronik yer alır. Alçak gerilim üzerine verilen dersler genelde seçmeli derslerdir ve bir çok Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde orta gerilim, yüksek gerilim konuları verilmez.

 


Elektrik Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin Birbirlerine Göre Avantajları Nelerdir?
elektrik elektronik mühendisliği ile elektrik mühendisliği arasındaki farklar! 2

Elektrik Mühendisliği’nin Avantajları; 

  • Elektrik Mühendisliği’nin en büyük avantajlarından biri Türkiye’de sadece 5  üniversitede bulunmasıdır. İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi, Afyon Kocatepe ve Bandırma 17 Eylül Üniversitesi şeklinde listeleyebiliriz.
  • Enerji, Orta gerilim, Yüksek gerilim, elektrik makinaları üzerine çalışan firmalar genelde Elektrik Mühendisi tercih ederler.
  • Elektrik Mühendislerinin alçak gerilim, orta gerilim ve yüksek gerilim projelerine imza atma yetkisi vardır. Elektrik-Elektronik mühendislerinin OG ve YG projelerine imza atabilmeleri için mezun olduktan sonra “yüksek gerilim tekniği”, “elektrik makinaları”, “elektrik tesisleri” derslerini, bu dersleri açan üniversitelerden almaları gerekir. Uzaktan eğitim sistemleriyle alınan dersler alınmış sayılmaz.

Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin Avantajları;

  • Elektronik konularında eğitim almaları. (Bu tabii ki elektronik alanında çalışmak isteyip de Elektrik Mühendisliği okuyacak kişiler için dezavantaj olabilir. 
  •  Elektrik-Elektronik Mühendisleri hem Elektrik hem Elektronik Mühendisliği eğitimi almıyor aslında. Bir Elektrik-Elektronik Mühendisi ekstra dersleri alıp imza yetkisi elde etse dahi bir Elektrik Mühendisi’yle aynı eğitimi almıştır denemez. Bu ayrıntı hakkında daha net bilgi almak istiyorsanız bölümlerin internet sayfalarında yer alan müfredatlarına göz gezdirebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz arkadaşlar.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..