Blog

Mühendislik

Elektrik mühendisliği mi? Elektrik-Elektronik mühendisliği mi?

Hangisi daha kapsamlı? Farkları ne? Tercihimi neye göre yapmalıyım? Bu yazıyla seni biraz olsun aydınlatmak istedik.

1. Üstün olan yok.Genelde öğrenciler isminden dolayı; Elektrik-Elektronik mühendisliğinin, Elektrik mühendisliğinden daha kapsamlı olduğunu ve bu çıkarım sonucu Elektrik-Elektronik mühendisliğinin Elektrik mühendisliğini kapsadığı yanılgısına düşer. Sanılanın aksine bu iki mühendislik birbirini kapsamaz.

2. Aynı değiller.İlk iki sene alınan dersler ortak olsa da son 2 sene ders içerikleri birbirinden ayrılarak farklı uzmanlıklar oluştururlar. Mezun olunduğundaysa iki meslek arasında ki temel fark, projelerin altına atabildikleri imza yetkisidir.  İki mühendislik arasında seçimini yaparken ayrımlarını iyi bilmeli ve ilgi alanın doğrultusunda tercihini yapmalısın. İlgi alanın, güç ve elektriğe yönelikse Elektrik Mühendisliği, elektroniğe yönelik ise Elektrik-Elektronik Mühendisliğine yönelebilirsin.

3.  Peki hangi bölüm hangi dersleri içeriyor?  Elektrikte;

 • enerji üretimi, iletimi, dağılımı,
 • elektrik makinaları,
 •  alçak gerilim, orta gerilim ve yüksek gerilim içerikli dersler konu alınır.

 

 

  Elektrik-Elektronikte ise

 • elektrik enerjilerinin iletimi, üretimi, dağıtımı,
 • elektrik motorlarının çalışma prensibi,
 • temel seviyede bilgisayar programlama dili, 
 • mikro işlemciler gibi derslere ağırlık verilir. 

 

   

        Alçak gerilim dersleri seçmeli dersler arasındadır. Orta ve yüksek gerilim dersleri ise Elektrik-Elektronik için çok tercih edilen dersler değillerdir.
  4. Çalışma alanları  ·        Elektrik mühendisleri; elektrik, elektronik, inşaat, denetim alanlarında ve kendilerini geliştirmeleri halinde başka mühendisliklerde de görev yapabilirler. Her fabrikanın ihtiyaç duyduğu bir mühendis türü olduğu ve mezun sayısı az olduğu için kolayca iş bulma imkanını olan bir mühendisliktir.

  ·        Elektrik-Elektronik Mühendisleri; elektrik santrallerinde, şantiyelerde, laboratuvarlarda, enerji dağıtımı konusunda, tıbbi elektronik konularında çalışabilirler. Son yıllarda üniversitelerin kontenjan arttırması sebebi ile puanları düşmüş ve mezun sayısı artmıştır.  İş bulmak eskisinden daha sıkıntılıdır. 

   

  Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
  Betül Özer

  Betül Özer

  [email protected]

  Yaşar Üniversitesinde öğrenci

  Yazarın Diğer Yazıları

  Yorumlar 0

   Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..