Blog

Ayvansaray

Elektronörofizyoloji Nedir? Ne İşe Yarar ?

Özellikle sağlık bilimleri konusunda iddialı olan üniversitelerin öğrencilerin öğrenimine sunduğu bir bölümden bahsetmek istiyoruz bugün. Ve bu bölümün adı elektronörofizyoloji. İsim olarak karmaşık görünüyor olabilir fakat hece hece baktığımızda bu bölümün temelinde sinir sistemi olduğunu anlamak mümkün. 

Elektrofizyoloji bölümü, merkezi sinir sisteminde yer alan bozukluklarından kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalıkların tanısı ve tedavisi için nörofizyoloji tekniklerini kullanarak uzman doktorlara yardımcı olacak elemanları yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür. Bu bölümün eğitim süresi 2 yıldır yani 4 dönem eğitim aldıktan sonra Elektronörofizyoloji Teknikeri olarak kariyerinize başlamanız mümkündür.

Elektronörofizyoloji bölümünü İstanbul'da okumak isteyen arkadaşlarımız için İstanbul Ayvansaray Üniversitesi donanımlı kadrosu ve farklı eğitim anlayışı ile kapılarını açmış durumda. Bu bölüm hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse.Bölüme kısa bölümün adını oluşturan üç kelimenin ilk harfi olan ENF adı da verilmektedir. Beyinde bilişsel ve davranışsal fonksiyonların analizi ve bu fonksiyonların bozulmasıyla ortaya çıkan hastalıkların tespiti için gerekli olan nörofizyolojik yöntemlerin kullanılmasında uzman hekimlerin denetiminde çalışabilecek meslek yüksekokulu düzeyinde eğitim gören elektronörofizyoloji teknisyenleri yetiştirilir.

Bu bölümü okuduktan sonra diplomanızı lisans olarak tamamlamak istiyorsanız da bu önlisans programından ; fizyoterapi ve rehabilitasyon , hemşirelik ya da hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümlerine geçiş yapabilirsiniz.


Elektronörofizyoloji bölümü size uygun mu diye merak ediyorsanız ;

Elektronörofizyoloji programını fizik ve biyoloji dallarına ilgi duyan, elektronik cihazlara meraklı, iletişimi kuvvetli, insanlara yardımcı olmayı seven, işbirliği içerisinde çalışabilen, dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi kişiler tercih etmelidir. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Elektronörofizyoloji programından mezun olan teknikerin, belirli düzeylerde yapması gereken temel teknikerlik uygulamalarını içerir.

Tercih dönemi yaklaşırken sizlere Meslek yüksekokulları konusunda bilgilendirmelerimiz devam edecektir arkadaşlar.

 


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..