Blog

üniversite kariyer seçimi

En Doğru Meslek Seçimi İçin 5 Adım

İşte seni doğru kariyer kararına götürecek beş adım.

 

1. Adım: Kendini etiketleyerek başlayabilirsin.

 

 

Kendine daha yakından bakmak, kesinlikle bir fark yaratıyor. Önce kim olduğunu, seni neyin yönlendirdiğini ve nelere heyecanlandığını anlamamız gerek. Nasıl? Hiç paran olmadığını düşün (ya da önemsemediğin kadar çok olduğunu), ne yapardın? Cevabın tamamen aslında ne olmak istediğindir.

 

Hedefin ne kadar büyük olduğu önemli değil, onu tanımazsan asla ulaşamazsın. Şimdi, kendinizi güçlü ve zayıf yönleriyle etiketlemeye başla. Güçlü puanların tam olarak nelerdir? İyi bir hoparlör, yazar, iyi bir programcı veya iyi bir tasarımcı mısın? Herhangi bir alana ve hayatın  her alanından kullanabileceğimiz sonsuz etiketler var.

 

2. Adım: Potansiyelini keşfet.

 

 

Kendinimizi etiketledikten sonra, içimizdeki gücü fark etmemiz gerekir. Zayıf yönlerini güçlere dönüştürmeye yeterince yetenekli misin veya mevcut güçlü yanlarından en iyi şekilde yararlandığından emin misin? Başkaları tarafından verilen kararları takip etmeli miyiz? Böyle olduğunda pek çok öğrenci, sınav hazırlıkları sırasında, çalışmalarıyla ilgili olmayan bir barajla karşılaşıyor. Seçimlerinin asıl seni yansıttığını unutma.

 

Kararlarında sorumlu olan kişi olduğun sürece herhangi bir şeye ulaşmak için engelin olmadığını bilmelisin. Hiçbir şey imkansız değildir; Mümkün kılmak yalnızca zaman ve çaba gerektirir!

  

3. Adım: Mesleğini analiz et.

 

 

Seçtiğin mesleği tanımadıkça bir karar almanın anlamı yoktur. Sende merak uyandıran meslekleri öncelikle listele. Bunlar, doğru kariyer seçimin için olası seçeneklerdir. Facebook'da sosyalleşmeyi düşünelim. Karşı profilde göz attığımız bölümler nelerdir? Fotoğraflar ve videolar, duvar, arkadaşlar ve beğeniler değil mi? Mesleğiniz de benzer bir arkadaş olarak sizinle sosyalleşmeye hazır.

 

Duvar (iş sahasındaki uygulamalar, son güncellemeler ve karşılaşılan zorluklar), fotoğraf ve videolar (alacağın derslerin giriş videoları ve ön izlemeleri), arkadaşlar (bağlı olduğu alanlar ve meslek gruplarının tanımları) ve beğeniler (ders içerikleri ve ana hatları) ile ilgili çalışma yapmalısın.

 

4. Adım: Çevrene danışmaktan çekinme.

 

 

Kararın ne olursa olsun, çevrendeki insanlara danışmak da sana yardımcı olabilir. Tanıdığın ya da kolayca iletişime geçebileceğin kişileri listelemeye başladığında, ailenden ya da şimdiye kadar bulunduğun okullardan profesyoneller, öğretmenler, rehberler, arkadaşlar, bu alanda uzun süredir çalışanlara kadar ve önündeki bu uzun yol için bazı öneriler verebilecek çok insan bulacaksın.

 

Sana yardımcı olan kişilerin bu sürece gelme metotlarını her zaman kabul etmeyebilirsin ancak önündeki yolda olası hendek ve kamuflajlardan haberdar olabilirsin. İlgilendiğin alanda etkileyici kişilerin kariyer yollarını da inceleyebilirsin.

 

5. Adım: Karar alma vakti.

 

 

Şimdiye kadar her şeyi tamamladıysak,  yapman gereken tek şey burada verilen renklerle çizimini doldurmaktır. Kendini (güçlü ve zayıf yönlerimiz ve neyi temsil ettiğimiz) anla, potansiyelini farkına var (gerçekten yapabiliyor muyuz?), Mesleğini iyice incele (ilgi duyduğunu düşündüğün şeylerle ilgili bilgi sahibi ol) ve insanlara danış (çevredeki deneyim okyanusuna dal).

 

Son olarak, tüm alternatifleri inceledikten sonra, bir karara varıp geleceğini kucaklayabilirsin. Herhangi bir noktada, daha iyi bir alternatif bulursan, gereken çalışma ve buna bağlı olarak zamanın maliyetini incelemekte yarar var. Başarısızlık yok, yalnızca seçimler var... İyi Şanslar!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..