Blog

norveç

En Mutlu Beş Üniversite

Eğer yaşadığınız yerde herkesin gülümseyerek gezmesi sizin için önemli bir faktör ise, üniversite tercihinizi Norveç'ten yana kullanmak isteyebilirsiniz. Bu sene yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu'nda, United Nations ajansının verilerine göre, İskandinav ülkesi Norveç ipi göğüslüyor.

Rapor, o ülkede yaşayanlara sorulan "Mutluluk oranınızı birden ona kadar puanlarsanız kaç verirsiniz?" gibi basit bir soruya dayanıyor. Norveç'in ortalama skoru ise bu yıl 7.54. Ekonomik güç, sosyal destek, hayat kalitesi ve özgürlük gibi kavramlarda bu puanlamayı yaparken göz önünde bulundurulan faktörlerden.

Her şeyi göz önünde bulundurduğumuz zaman, bu mükemmele yakın çevresel ve kültürel faktörler, ders çalışmak için mükemmel ortamı oluşturuyor. Sonuç olarak, eğer ödevlerinizi yaparken yüzünüzde tatlı bir gülümseme olsun istiyorsanız, bu ülkelerdeki en iyi üniversitelere bir göz atın.

1.NorveçNorveç sadece dünyanın en mutlu şehri değil, aynı zamanda bir üniversite öğrencisinin okuyabileceği en ucuz şehir. Öncelikle devlet okullarının hem yerel hem de internasyonal öğrenciler için bedava olduğunu söyleyelim. Fakat belirtmekte yarar var, dönem içi harç ücretleri ve yaşama maliyeti diğer Avrupa şehirlerine göre daha yüksek olabilir.

Eğer bunlar sizi Norveç'te okuma fikrinden vazgeçirmediyse, 2016-2017 QS World University Rankings'e göre Norveç'in en iyi okulu seçilen Oslo Üniversitesi'ne başvurmayı düşünebilirsiniz. Norveç'in başkenti olan olan Oslo'daki üniversite dünya sıralamasında 113. sırada.

Norveçte bulunan ve listeye giren diğer okullar arasında ise Bergen Üniversitesi(177), Norweigan University of Science and Technology(259) ve  Tromso Üniversitesi(377) bulunuyor.

2. DanimarkaBelli oluyor ki, İskandinavlar ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Norveç'in komşusu Danimarka listenin ikinci sırasında. Danimarka genellikle tatlı şehirleri, üst düzey mutfağı ve çekici sahilleri ile biliniyor. Burada bulunan bütün üniversitelere EU/EEA öğrencisi olarak başvurmak paralı değil, fakat Danimarka dışından gelenler için harç ücreti alınıyor. 

Danimarka'da bulunan beş üniversite de listeye girmiş durumda ama ilk 100'e girenler arasında sadece 68. sıra ile Kopenhag Üniversitesi var.  Danimarka'nın en iyi ikinci üniversitesi ise 109.sırayla, ilk 100'ü kıl payı kaçıran Danimarka Teknik Üniversitesi.

Diğer üniversiteleri ise Aarhus Üniversitesi(117), Aalborg Üniversitesi(374) ve Güney Danimarka Üniversitesi(390). 

3. İzlandaİzlanda en mutlu şehirler içinde üçüncü sırada olabilir fakat henüz hiç bir üniversitesi Dünya Üniversite Sıralaması'na girebilmiş değil. Toplamda yedi üniversitesi olan ülkenin, en büyük üniversitelerinden biri Iceland Üniversitesi, diğeri ise Reykjavik. Her ikisi de başkentte bulunuyor.

4.İsviçreEğer İskandinav kültürü size göre değilse, belki dünyanın en mutlu dördüncü şehri olan İsviçre size uygun olabilir. İsviçre yaşamak için pahalı bir yer ama en azından öğretim ücretleri göreceli olarak daha uygun diyebiliriz. Ortalamaya baktığınız zaman, internasyonal harçlar yıllık olarak yaklaşık $1,265-2,195 arasında, ki bu da diğer üniversitelere göre çok fazla değil.

 

8 farklı üniversite bu ülkeden listeye girmiş durumda hatta iki tanesi ilk yirmide. The Swiss Federal Institute of Technology(8), Ecole Polytechnique Federale de Lausanne(14), Zürih Üniversitesi(80) ve Cenevre Üniversitesi ise 95.sırada olmak üzere oldukça iyi sıralamalara sahipler.

Saydıklarımızın dışında, ilk 100'e girememiş olsa bile muazzam başarıya sahip okulları arasında Lausanne Üniversitesi(138), Basel Üniversitesi(141), Bern Üniversitesi(181) ve St.Gallen Üniversitesi(288) bulunuyor.
 

5.FinlandiyaFinlandiya'da komşularını takip ederek listenin beşinci sırasına yerleşiyor. Burada bir çok üniversitenin eğitim dilinin Fince veya İsveçce olmasına rağmen, bir çok İngilizce ders veren kurslarda var. Harçlar, son bir kaç yıla kadar herkese bedavaydı fakat yeni plana göre EU/EEA olmayan öğrenciler harçlarla tanışacaklar.

Listede 10 tane Fin üniversitesi mevcut. En iyi olan 91. sırayla Helsinki Üniversitesi. Diğerleri ise Aalto Üniversitesi(133), Turku Üniversitesi(234), Tampere Teknoloji Üniversitesi(319), Jyvaskyla Üniversitesi(338) ve Doğu Finlandiya Üniversitesi(382).

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..