Blog

univerlist blog üniversite bölümleri

En Sıradışı Üniversite Bölümleri

 

Yurt içi veya yurt dışı eğitim görmek isteyen öğrencilerin genellikle tercihleri mühendislik, tıp, sosyal bilimler, hukuk oluyorken yurt dışında bu kalıplara uymayan yeni bölümler türemiş. Bu yazımızda sizlere sıra dışı üniversite bölümlerinden bahsedeceğiz.

 

1. Fantastik Edebiyat - Harry Potter (Ohio State Üniversitesi)

 

 

 

Harry Potter serisini bilmeyen yoktur, J.K. Rowling’inHarry Potterserisinin yedinci kitabı piyasaya çıktığı ilk gün ABD'de 8,5 milyonun üzerinde bir satış rakamı yakalayarak erişilmesi güç bir rekora imza atmıştı. Fantastik Edebiyat bölümünün de temel amacı sihirbazlar ve büyücüler dünyasını konu alan edebiyat eserlerini incelemek ve yeni eserlerin üretilmesi. Bölümde dersler Harry Potter serisinin 7 kitabının ayrıntılı incelenmesi ve teknik literatür açısından irdelenmesi üzerine geçmektedir. Sıradan bir bölüm okumak istemeyen ve Harry Potter hayranı olanlar için Harry Potter üniversite bölümü ilginç bir alternatif.

2. Edebiyat ve Sinemada Vampirler (Wisconsin Üniversitesi)

 

 

 

Sinemaya ve edebiyata ilgisi olan öğrenciler için var olan sinema televizyon bölümü dışında daha detaylı bir bölüm açan University of Wisconsin büyük ilgi çekiyor. Türkiye’de vampir teması sinemada da ve edebiyatta da yok denecek kadar az ama son senelerde dünya edebiyatında ve sinemasında vampir temasının sıklıkla işlenmesi Türkiye'de de hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturdu.Profesör Tomislav Longinovic başkanlığında Wisconsin Üniversitesi'nde kurulan bölümün amacı vampir temalı edebiyat ve sinema filmlerinin araştırılması, yaygınlaştırılması ve Doğu Avrupa ülkelerinde bulunan ön yargıyı kırmak.

3. Süper Kahramanlar Bilimi (California Üniversitesi)

 

 

 

Son yıllar gittikçe popülerliğini arttıran süper kahramanlar, çocukların ve gençlerin ilgisini günden güne daha çok çekiyor. Küçüklüğünden beri süper kahramanların hayranı olanlar için University of California Süper Kahramanlar Bilimi adı altında bir bölüm oluşturmuş. Süper Kahramanlar Bilimi adı altında fizik bölümü açılmış ve bunu sağlayan üniversitedeki Profesör Michael Dennin olmuş. California Üniversitesi’nde açılan bölümde, öğrenciler Batman, Superman, Spiderman gibi favori süper kahramanları aracılığıyla fizik eğitimi alıyor. Superman gökyüzünde uçarken fizik kurallarını nasıl alt-üst ettiğini incelemek, Spiderman ağlarını binalara kaç dereceyle atacak gibi konuları bu bölümde hem eğlenerek hem de fiziği kullanarak öğrenebilirsiniz.

4. Popüler Medyada Zombi (Baltimore Üniversitesi)

 

 

The Walking Dead dizisi ile birlikte ünleri artan ve gün geçtikçe ünü daha da çok yayılan zombiler için bölüm açmaktan da geri kalmamışlar. The Walking Dead’den sonra birçok dizi ve film de kendini gösterdi. Hikaye basit ama bir çok insan buna rağmen izlemeye devam ediyor. Aynı zamanda zombilerin popülerliğinin artmasıyla birlikte sadece zombilerden oluşan bir ev bile oluşturdular. Bu bölümde zombi serilerinin edebi içeriği, sosyal medya etkileri, medyada yeri konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamandazombikonulu birçok bilgisayar oyunu ve haran kitlesi profili de bölümün araştırma konularının içerisindedir.

5. The Beatles, Popüler Müzik ve Toplum (Liverpool Hope Üniversitesi)


 Avrupa’nın kuşkusuz en havalı ve sıradışı bölümlerinden biri olan The Beatles ve Topluma Etkileri Liverpool Hope Üniversitesi'nde kurulmuştur. The Beatles Birleşik Krallığın Liverpool kentinde kurulmuş müzik grubudur. The Beatles 60’lı yılların en popüler müzik grubu olmasının yanı sıra toplumun da moda ve yaşam tarzlarını etkilemiştir. Müzik ile ilgilenen ve The Beatles hayranı olup onların yaşam tarzını benimsemiş insanlar için çok güzel bir tercih!

6. Modern Sirk ve Sahne Gösterileri (Bath Spa Üniversitesi)

 

 

Bath Spa Üniversitesi’nde diğer üniversiteler gibi alışılmışın dışında bölümlerden birini oluşturarak eğitim sistemine yenilik getirmiş. Çocukluk dönemimizin en eğlenceli aktivitelerinden biri olan sirkte çalışmak artık diploma gerektiriyor. Akrobasi, sahne şovları, yenilikçi etkinlikler ve sirklerin toplumsal etkileri temelinde eğitim veren bölüm Avrupa’nın en eğlenceli ve renkli üniversite bölümlerinden biri.

 

7. Etkinlik ve Festival Yönetimi (Bucks New Üniversitesi)

 

 

Her öğrenci etkinliklerden ve festivallerden hoşlanır. Esas önemli olan o etkinlikleri ve festivali düzenlemek ve koordine etmek. Ne kadar eğlenceli olsa da zor ve karmaşık bir süre. Organizasyonun planlanması, yaygınlaştırılması, teknik detaylar, ekip yönetimi ve sosyal medya tanıtımları etkinliğin ana temellerinden bazıları. Dünyanın her yerinde binlerce etkinliğin düzenlendiğini düşünürsek bu bölümden mezun kişilerin işsiz kalmasının çok zor olduğu görünüyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..