Blog

Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar

Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinin Okuması Gereken 15 Kitap

Endüstri mühendisliği okuyan veya endüstri mühendisliği mezunu olan, kendini geliştirmek isteyen birisiyseniz ve kitap okumaktan zevk alan kitabın gücüne inanan bir kişiyseniz bu listeye göz atmanızı tavsiye ederiz. Sizler için  ‘’Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinin Okuması Gereken 15 Kitap’’ adlı bir liste hazırladık.


1) AMAÇ (Eliyahu M. Goldratt, Jeff Cox)

200’ün üzerinde üniversitede ders kitabı olarak okutulan bu kitapta yazar Dr. Eliyahu Goldratt’in Kısıtlar Teorisini ilk kez bahsetmiştir. Amaç kapanmak üzere olan bir fabrikanın üretim müdürü olan Alex Rogo'nun hikâyesini anlatıyor.


2) HIZ (Dee Jacob, Jeff Cox, Suzan Bergland)

AMAÇ kitabını yazan ekip tarafından, insanların ufkunu genişletecek bir şaheser daha. Yalın Düşünce, Altı Sigma ve Kısıtlar Teorisi nedir ve bu kavramları birleştirerek performans iyileştirmek konuları üzerinde yoğunlaşan okunması gereken büyüleyici bir kitaptır.


3) İKNA PSİKOLOJİSİ (Prof. Robert B. Cialdini)

Karşınızdaki kişiyi ikna etmek, istediğinizi yaptırmak ve isteğiniz doğrultusunda yönlendirmek işte bu kitapta bu başlıklar üzerinden derin konulara dalacaksınız. Şahsi olarak en çok etkilendiğim, okuduktan uzun bir süre sonra bile etkisinden çıkamadığım, kelimenin tam anlamıyla bir başyapıt olarak gördüğüm kitaptır.


4) FİL OLUN (Steve Kaplan)

Başarılı olmak istiyorsanız cesur olun. Steve Kaplan, şirkette birçok pozisyonda çalışan insanlar için başarının ve büyümenin planlarını ve nasıl değişebileceğimizden bahsediyor.


5) LİDERLİK (Harvard Business Review)

Değişimi göze almamız gerekiyor, geçmişte kalmayı gerekirse yok olmayı göze almamız gerekiyor. Bu değişimi sağlamak için güçlü ve etkin liderler gerekiyor. Bu kitapta hem kendilerini hem de şirketlerini değişime hazırlamak isteyen yöneticilerin içim fikirler ve tavsiyeler bulacaksınız.


6) AMAZON (John Rossman)

 Amazon’da John Rossman, Jeff Bezos’un şirketinin tüm seviyelerinde iyi karar vermeyi kolaylaştıran benzersiz bir dizi sistemi nasıl oluşturduğunu göstermek için bir zamanlar içeriden biri olmanın sağladığı, örneğine az rastlanan bakış açısından faydalanarak Amazon’un gizli kurumsal kültürünü parlak bir şekilde aydınlatıyor. (Tanıtım Bülteninden)


7) TOYOTA TARZI (Jeffrey K. Liner)

14 Yönetim İlkesini ile Toyota şirketi. Dünyanın en önemli otomobil markalarının başında gelen Toyota şirketinin başarı öyküsünü konu alan bir kitaptır.


8) TARİHSEL SÜREÇ İÇİNDE DÜNYA EKONOMİSİ (Mahfi Eğilmez)

2019 yılının başında okuma şansı bulduğum Dünya Ekonomisi kitabında her teknolojik değişiklik ile ekonominin nasıl etkilendiği ile insanoğlunun tüketici bir toplumdan üretici olması gibi konu başlıkları üzerinde duruyor.


9) MOR İNEK NASIL BÜYÜSÜN? (Arman Kırım)

Şirketlerin kârsızlık ve büyüyememe problemleri için yöneticilere rehber olabilecek bir kitap.


10) YALIN DÜŞÜNCE (Ames P. Womack – Danıel T. Jones)

En büyük otomobil markalarından biri olan Toyota’nın üretim sisteminin analizinden çıkarılan Yalın Model her yönetici için yeni ufuklar oluşturabilir.


11) BEŞİNCİ DİSİPLİN (Peter Senge)

Beşinci Disiplin'de sunulan araçlar ve düşünceler, dünyanın birbirinden ayrı, birbiriyle ilişkisi bulunmayan güçlerden yaratıldığı yolundaki yanılsamayı yıkmak içindir. Bu yanılsamadan vazgeçtiğimiz gün "öğrenen örgütleri" kurabiliriz. Bu tür örgütlenmelerde kişiler istedikleri sonuçlara ulaşabilmek için kapasitelerini sürekli genişletirler. Yeni ve coşkulu düşünme tarzları beslenir, kolektif özlemlere gem vurulmaz. İnsanlar, sürekli olarak nasıl birlikte öğrenilebileceğini öğrenirler.


12) TOYOTA RUHU (Taiichi Ohno)

Birçok ekonomi teorisyeninin 1900'lerden çıkış yolu olarak tanımladığı Toyota Üretim Sistemi, Amerikan toplu üretim sisteminin anti-tezidir; 'hep daha fazla' ve 'hep daha hızlı' ideolojisinin kayıplara neden olan büyük miktarlarda satış kavramının tam tersini söylemektedir


13) ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ VE ÜRETİM YÖNETİMİ EL KİTABI (İlhami Karayalçın)

Endüstri Mühendisliği ve Üretim Yönetimi El Kitabı 1 ve Endüstri Mühendisliği ve Üretim Yönetimi El Kitabı 2 olmak üzere iki cilt bulunmaktadır.


14) BABİL'İN EN ZENGİN ADAMI (George S. Clason)

Okuduktan sonra çevrenizdeki herkese tavsiye etmek isteyeceğiniz bir kitaptır. Ekonomik ve mali planlama üzerine yapılan çalışmalar arasında bir numara gösterilmektedir. Okuduktan sonra hayatınızın geri kalanında size yol gösterecek olan bu kitap mali problemlerinizi algılamanızı ve bir çıkar yol bulmanızı sağlayacaktır.


15) GİRİŞİMCİNİN EL KİTABI (Harvard Business Review)

Bu kitap girişimciliği, “Ben iş kurabilecek biri miyim” sorusundan başlayıp başarılı bir iş sahibi olunca sorulması gereken “Kurup büyüttüğüm bu şirketteki yatırımımı nasıl nakde çevirir ve cebime koyarım” sorusuna kadar, doğrusal bir çizgide anlatıyor. Sizin yaşayacaklarınız büyük olasılıkla buradaki basit çerçevelerden farklı olacaktır. Çünkü girişimcilik süreci, kendi içinde tekrarlarla ilerleyen bir maceradır. Girişimcinin El kitabı’nda, karşılaşma ihtimalinizin en yüksek olduğu sorunlara ve bunlar karşısında uygulamanız gereken doğru yaklaşımlara güzel bir genel bakış sunuluyor. (Tanıtım Bülteninden)


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..