Blog

Endüstri Mühendisliği ve İşletme Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?

Endüstri Mühendisliği ve İşletme Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?

Endüstri mühendisliği ve İşletme mühendisliği , sürekli olarak birbirleri ile kıyaslanan ve bir türlü neticeye varılamayan bölümlerden bir tanesidir. Onu mu okumalı ? şunu mu okumalı ? şeklinde sorular sürekli olarak kafalarda dönüp dolaşıyor.

İşletme Mühendisliği öğrencisiyseniz, fizik kökenli ve analitik bakış açısının gerekli olduğu derslerden çok genel kültür tadındaki sosyal bilimler derslerini tecrübe edersiniz. Bu yüzden herkesin düşündüğü gibi Eşita Ağırlık bölümü değildir, bizzat Sayısal bölümden tercih edilen bir bölümdür ve işletme bölümü ile karıştırılmaması gerekir.

Endüstri Mühendisliği ve İşletme Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir? 2

İşletme mühendisinin işletme bölümü okuyanlardan farkı ise sadece mevcut standartlar uyarınca bir işletmenin büyüme-küçülme stratejilerini belirleyip şirketin yaşamasını sağlamak değildir. Aksine bu işletmenin karşılaşma ihtimali olan durumlara karşı risk analizi yapıp önlemlerin sağlanması , sistemler kurup çeşitli testler yaparak şirketlerin sahip oldukları potansiyellere ulaşmasını sağlamaktır.

Tıpkı endüstri mühendisliği gibi spesifik bir mühendislik dalı değildir. Bütün mühendislik prensiplerine ve standartlarına karşı yorum sahibi olabilmeniz adına teorik olarak birçok mühendislik alanına değinilir. Teorik olarak bu bölümden mezun olanların büyük organizasyon, proje ve işletmelerde mühendis ve yönetim arasında koordinasyonu sağlaması beklenir. mezunları bir çok iş kolunda ve alanında görev alırlar.

Endüstri Mühendisliği ve İşletme Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir? 12

Endüstri mühendisliğinde ise endüstricinin görevi , üretim ile yönetim arasında görev sahibi olan mühendislerin koordinasyonunu sağlamaktır. Aslına bakarsanız en büyük karşmada da bu iki mühendislik bölümü adına burada başlıyor. Çünkü iki bölüm için de bir anda CEO (Genel müdür) konumlandırılması yapılıyor ama bu en son noktadır bilginize.

En temel fark!

Endüstri Mühendisliği ve İşletme Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?123

İkisi de ayrı meslek dallarıdır. İşletme mühendisliği endüstri mühendisliğine göre daha yönetim ve inovasyon odaklıdır; endüstri mühendisliği iseüretim ve servis
sistemlerini inceler.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..