Blog

Endüstri Ürünleri Tasarımı Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Endüstri Ürünleri Tasarımı Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Geçmişte icat edilmiş olan ürünlerin günümüz koşullarına göre daha verimli ve daha kullanışlı hale getirilmesi canlı hayatı hayatı açısından oldukça önemlidir. Yaşam kaynaklarının verimli kullanılması canlı hayatının devamlılığı için yerküreye zarar vermeme konusunda önemlidir ve bu yüzden de endüstri ürünleri tasarımı ve türevi olan bölümler oldukça önemlidir.
 Bir BAU'lunun Gözünden Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü!
endüstri ürünleri tasarımı bölümü hakkında bilmeniz gerekenler
Endüstri ürünleri tasarımı bölümü, yaratıcı düşünce ve mühendislik esaslarıyla biçimlenen içinde bulunulan toplumun kültürel değerlerini taşıyan ürünlerin yapı, tasarım ve geliştirilmelerine yönelik bir bölümdür.  Bu bölümü tercih etmeyi düşünen siz aday öğrenciler için Bahçeşehir Üniversitesi’nde endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi olarak 4 yıllık lisans programı içerisinde gördüğümüz dersler ve içeriklerini paylaşmak istedim. 

 


 

Ders içeriklerine ve müfredata gözatmak için tıklayınız!
 


 

Endüstri ürünleri tasarımı mezunu ne İş Yapar?

endüstri ürünleri tasarımı bölümü hakkında bilmeniz gerekenlerÜrünleri işlevsel biçimlerinin dışında yaratıcı ve ilgi çekici nesneler olarak üreterek endüstriyel rekabette fark yaratmayı amaçlar. Gelişen zaman ve kültürel etkileşimi maddelere yansıtmaya çalışan bu bölümü seçtiğimde dikkatimi ilk çeken şey yaratıcılığı geliştirici etkenler olsa da elbette hepimiz için önemli olan bir diğer özellik bu bölümü okuduktan sonraçalışılabilecek farklı meslek dalları. Endüstri ürünleri tasarımı mezunları;

 

 • Endüstriyel ve yerli ürün sektörü
 • Otomotiv sektörü
 • Yaratıcı sanatlar ve akademik araştırmalar
 • Özel ya da kamuya ait kuruluşlarda Tasarım 
 • Mühendislik alan ve malzemelerinin üretiminde 
 • Tasarım tabanlı danışmanlık 
 • Serbest meslek gibi birçok alanda kendilerine çalışma imkanı bulabilmektedir.
   

 

Endüstri ürünleri tasarımı okurken Nelere Dikkat Etmeliyim?
endüstri ürünleri tasarımı bölümü hakkında bilmeniz gerekenler

Üniversite seçimi her bölüm için kafa yorulması gereken bir kavramdır. Seçeceğinizi üniversiteyi, bölüm öğretmenlerinizi iyi araştırmalı okulun ve bölümün çalışmalarını da yakından takip etmelisiniz. Bu bilgiler siz ve okul arasında oluşacak uyumla alakalı bilgilendirecektir. İşin içine tasarım gireceğinden öğretmenleriniz sizden ne beklediğini anlamak sizi doğru üniversite seçme konusunda bilgilendirecektir.

 

Bunun dışında önemli olan bir diğer faktör ise yurtdışı. Yapacağınız tasarımlarla ilgili fikirler elbette içinde bulunacağınız toplumun kültür ve dinamiğine uygun olmalı ancak evrensel normları kavrayıp ve farklı kültürleri öğrenerek yapacağınız çalışmalar sizi ve tasarımlarınızı bir seviye üste çıkaracaktır. Bu sebeple yurtdışı imkanları iyi olan bir üniversite seçmeniz, ilgili programlara katılıp “yurtdışı” tecrübesi edinmeniz, siz ve kariyeriniz açısında çok büyük bir artı olacaktır.

endüstri ürünleri tasarımı bölümü hakkında bilmeniz gerekenler

Yabancı dil de aynı şekilde önemli. Akademik hayatınız ve iş hayatınız boyunca gelişmeleri daha rahat takip edebilmeniz ve daha nitelikli birer birey, çalışan olabilmeniz için yabancı dil öğrenimi olmazsa olmazlarınızdan olmalıdır.

Seminer, sempozyum ve benzeri etkinlere katılmanız da gelecekteki meslektaşlarınızın çalışmalarını takip etmeniz, ilham almanız ve kendi fikirlerinizi geliştirmeniz açısından oldukça önemlidir.

Elbette olmazsa olmaz olan stajlarla, mesleğinizi daha iyi tanıyıp pratiğinizi geliştirebilirsiniz. Bu bakımdan da staj olanakları güçlü okulları tercih etmek de size büyük fayda sağlayacaktır. Okul hayatım boyunca şu ana kadar başıma gelen en güzel tecrübelerden biri, üniversitem olan Bahçeşehir Üniversitesinin sağladığı Co-op stajı oldu. Bu çalışmayla beraber şimdiden tasarım firmaları ve onların projelerinde yer alma şansı buldum.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..