Blog

endüstriyel tasarım mühendisliği nedir?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Nedir? Nasıl Olunur?

Günümüzde teknolojinin de verdiği güç ile birlikte bir şeyleri yapabilme olanağı oldukça yüksek boyutlara ulaşmıştır. Bunun en önemli sebebi ise kesinlikle güçlü tasarımların ortaya çıkmasıdır.

endüstriyel tasarım mühendisliği nedir?
Geçmişte bir şekilde icat edilen ürünlerin günümüz ve ihtiyaçlarımız koşullarına göre hazırlanması durumuna tasarım denir. Yani bir ürün ortaya koyacaksak o ürünün planlanması aşaması kesinlikle endüstriyel tasarım konusuna girer. Bir de bu endüstriyel tasarım konusuna mühendis gözüyle bakma imkanı söz konusu oldu ki o da endüstriyel tasarım mühendisliği olarak karşılık buldu.

 Endüstriyel tasarım mühendisliği nedir?

endüstriyel tasarım mühendisliği nedir?
Endüstriyel Tasarım mühendisliği;

  • estetik,
  • ergonomi,
  • teknoloji,
  • pazarlama,
  • üretim ve müşteri davranışlarını birbirine entegre ederek, yeni ürünler ve konseptler tasarlayan kişilere verilen unvandır. Tasarım ilkeleri ile yola çıkarlar ve mühendislik kurallarına göre işleyiş gerçekleştirirler.
     


Endüstriyel tasarım mühendisi ne iş yapar?
endüstriyel tasarım mühendisliği nedir?


İhtiyaç duyulan ürün ve konseptleri ahlak ve profesyönel iş kurallarına uygun bir şekilde ürün tasarlamak ve geliştirmek bu meslek grubunun esas görevleridir. Yani müşterinin ihtiyaçlarını ürünün temeline koyarken toplumsal kurallara göre de hareket eder. Bu hareket aşamasında gerekli malzemeleri ve süreçleri belirleyip sonuna kadar takiplerini gerçekleştirmek sorumluluğundadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..