Blog

enerji sistemleri mühendisliği hakkında bilmeniz gerekenler

Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Enerji sistemleri mühendisliği, 2008 yılından beri ülkemizde olmasına rağmen , yayılması biraz uzun sürmüş olan bir bölümdür ve son yıllarda enerji kaynaklarının tüketimi , yenilenebilir enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaçlar da ortaya çıkınca yükselişe geçmiş olan bir mühendislik alanı haline gelmiştir.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir?
enerji sistem mühendisliği hakkında bilinmesi gerekenler univerlist
Enerji sistemleri mühendisliği kısaca ; dünya üzerinde bulunan enerji kaynaklarının kullanılabilir (elektrik veya mekanik) hale getirilene kadar bilgi toplama, hesaplama, tasarım, simülasyon, raporlama, uygulama ve kalite-kontrol süreçlerinde yer alan ayrıca aktif olarak enerji üreten sistemlerin verimini arttırma ve maliyeti düşürme yollarını arayan tüm bunları yaparken de çevresel etkileri de göz önünde bulunduran enerji uzmanı kişilere verilen unvandır.

 Enerji sistemleri mühendisliği nin meslek tanımına baktığımızda biraz elektrik biraz da makine mühendisliği esintisi hissettiğinizin farkındayız arkadaşlar çünkü bu bölüm iki bölümnden de pay almış özgün bir bölümdür.

enerji sistem mühendisliği hakkında bilinmesi gerekenler 2 univerlist
Enerji sistemleri mühendisi olmaya giden yolda bölümün müfredatında birçok disiplinde çok sayıda ders bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ;

matematik,
fizik,
kimya,
termodinamik,
akışkanlar mekaniği,
mukavamet,
makine elemanları,
teknik resim,
3D modelleme,
temel imalat, programlama
soğutma sistemleri,
mekanik tesisat (binalarda doğal gaz, kalorifer ve sıhhi tesisat),
yanma ve yakma teknolojileri,
yenilenebilir enerji uygulamaları (güneş, rüzgar, jeotermal, biyogaz, hidroelektrik, hidrojen enerjisi…),
nükleer enerji teknolojileri,
yalıtım sistemleri,
enerji iletim dağıtım ve dönüşümü (elektrik makineleri, güç elektroniği, elektromekanik enerji dönüşümü) gibi alanlarla alakalı birçok ders bulunur.

enerji sistem mühendisliği hakkında bilinmesi gerekenler 3 univerlist
Müfredat ayrıntılarına ise her üniversitenin bölüm sayfalarında müfredat bilgileri mevcuttur. Bu alanlar ve dersler genelde öğrenim göreceğiniz üniversitenin akademik kadrosuna göre şekillenir. 

Geleceğe yön verme konusunda önem arz eden mühendislik alanlarından bir tanesi olduğunu belirtmekte fayda var. Bölümü okuyabilmek içinse bu müfredatlarda yer alan derslerle aranızın nasıl olduğunu değerlendirmenizde fayda var arkadaşlar.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..