Blog

Enerji Tasarrufu Hakkında Bunları Biliyor Muydum Dedirtecek Gerçekler

Enerji Tasarrufu Hakkında Bunları Biliyor Muydum Dedirtecek Gerçekler

Enerji Tasarrufu Hakkında Bunları Biliyor Muydum Dedirtecek Gerçekler 

Hawaii'deki Mauna Loa gözlem evinde yapılan ölçümlere göre atmosferdeki CO2 (karbondioksit) kritik seviyede. Bilim insanlarına göre atmosferdeki karbondioksit oranı artışının temel nedeni insan kaynaklı faaliyetler. En büyük pay, fosil yakıtların kullanımı nedeniyle enerji sektörüne ait. Günümüzün en önemli konularından biri doğal kaynakların verimli kullanılması ve bu noktada sürdürülebilir enerji kullanmanın doğal kaynakların kendini yenileyebilmesi, çevre kirliliğini azaltarak enerji üretebilmenin en doğru yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Evlerimizde yapabileceğimiz en küçük enerji tasarrufu bile bu konuda duruma büyük ölçüde fayda sağlıyor.

1. Ev Sıcaklığını Sadece 1 Derece Düşürmek

Oda sıcaklığı oturma odaları için 19-21 C, yatak odaları için 16-18 C aralığındadır. Kış günlerinde ortam sıcaklığındaki 1 derecelik azalma ile yakıt tüketiminizde %5-7 tasarruf sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

2. Evinizde Kullandığınız Ampüller 

Evinizde kullandığınız ampulleri enerji tasarruflu olanlarla değiştirerek %80 daha az enerji tüketebilirsiniz. Unutmayalım ki evlerde kullandığımız elektriğin %20' si aydınlatma için.

3. Bir Ağaç Senede Kaç Kilogram CO2(karbondioksit) Temizleyebilir ?

Bir ağaç, yıllık ortalama 22,5 kg karbondioksit emerek fotosentez yapmaktadır. Karbondioksit salınımını azaltmak adına toplu taşıma kullanmamız, ağaçları daha az yoracaktır. Bunu yapamıyorsak bile karbondioksit miktarını azaltmak için 1 fidan dikmek aklınızda bulunabilir.

4. Evlerde Enerji Tasarrufu Ve Ekonomi 

Türkiye' de bir yılda kişi başı üretilen enerjinin dörtte üçü ithal edilmektedir. Yani kişi başı yıllık enerji ithalatı 500 dolardır. Bu veriler göz önüne alındığında, evlerde ve hayatımızda enerji tasarrufunu arttırmak ekonomimizde bir kar sağlayacaktır ayrıca evlerde sağlanacak %10 enerji tasarrufu,132 milyon doların ülke ekonomisine geri kazandırılması demektir.

5. Stand By On Düğmesinden Elektronik Eşyalarımızı Kapamak 

Elektronik eşyalarımızı stand by on düğmesinden kapattıktan sonra fişini çekmeyi unutmayalım. Bu bile bizim için %3' lük bir elektrik tasarrufu sağlayacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..