Blog

Univerlist Enflasyon nedir?

Enflasyon Nedir? Neye Göre Yükselir? Finans Dersine Giriş

Döviz kurlarının yükselmesinin haricinde son zamanlarda en fazla duyduğumuz ekonomik terimlerden bir tanesi de hiç kuşkusuz ki enfslasyondur. Peki "Enflasyon nedir? Neye göre yükselir ? Nasıl düşer?" sorularının cevaplarını verebilmek için ekonomi öğrencilerine sorduk ve sizler için bu yazıyı hazırladık.

Enflasyon Nedir?
enflasyon univerlist
Mal ve hizmet fiyatlarının genel düzeyinin zaman içinde arz, talep ve diğer parametrelere bağlı olarak yükselmesine enflasyon denir.

Enflasyon söz konusu olduğunda belkide en önemli konu, tek bir mal veya hizmetin fiyatının değil genel fiyat düzeyinin süreklilik arz eden bir şeklide yükselmesidir.  

"Enflasyon seviyesinin yüksek olması ne anlama gelir?"

inflation univerlist
Enflasyonun yükselmesi demek bireylerin yaşam standartlarının ve satın alma gücünün düşmesi, gelir dağılımının ve makroekonomik dengelerinin bozulması anlamına gelir.Ek olarak borçlanma maliyetlerini yükselterek ekonominin  büyümesini engellenmiş olur ve sadece kısa vadede değil uzun vadede de ülke ekonomisine zarar vermiş olur. Kontrollü ve düşük enflasyon ise ekonomik büyümeyi destekler. Merkez bankaları para politikası araçlarını kullanarak enflasyonu kontrol altına almayı amaçlar.  

 

Mal ve hizmet fiyatlarının çok yüksek oranlarda artmasına  hiperflasyon, ekonomik durgunluk sürecinde görülen yüksek enflasyona da stagflasyon denir.  Varlık enflasyonu konut, altın, hisse senedi  vs gibi varlık fiyatlarındaki artış anlamına gelir. 

 

Eflasyonun Nedenleri

Talebin arzdan fazla olduğu durumda talep enflasyonu, talep normal düzeyde seyrederken arz kısıtlandığında ise arz enflasyonu oluşur.

inflation 2 univerlist

Enflasyon Oranı

Enflasyon oranı, genel fiyat düzeyinin belirli bir dönem içindeki değişim hızıdır, yüzde olarak ifade edilir.   Fiyatlar genel düzeyindeki değişim oranını ölçmek için fiyat endeksleri kullanılır.     

 

Enflasyon Oranı Nasıl Ölçülür?

Enflasyon oranı fiyat endeksleriyle ölçülür. Türkiye’de fiyat endekslerini Türkiye  İstatistik Kurumu (TÜİK) hesaplar.   TÜİK, aylık ve yıllık bazda TÜFE, TEFE, ÜFE olarak bilinen, tüketici fiyatları,  toptan eşya fiyatları ve üretici fiyatları endekslerini hesaplar.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..