Blog

EQ , IQ'dan Daha Önemli midir? İşte Duygularınızı Kontrol Etmenin Yolları!

EQ , IQ'dan Daha Önemli midir? İşte Duygularınızı Kontrol Etmenin Yolları!

Zorlu bir sınav döneminin ardından kimileri umduğunu bulamadı ve psikolojik olarak kendini yeni döneme hazırlamak zorunda. İşte bu aşamada olan arkadaşlarımıza yardımcı olmak, yeni bir hayata başlayacak olan arkadaşlarımıza da fikir vermek açısından bu araştırma yazısını sizlerle paylaşmak istedik.

Duyguların bazen üstesinden gelmek zor olabilir; Ancak, herhangi bir duyguda yanlış olan bir şey yoktur. Duygularınızı kontrol etmeye çalıştığınızda, onları bastırdığınız anlamına gelmez, bu onları sağlıklı bir şekilde işlemeyi ve onlara yanıt vermeyi öğrendiğiniz anlamına gelir. Duygularınızı kontrol edebildiğiniz zaman, daha kararlı hissedersiniz ve fikirleri sonuçlara dönüştürebilme yeteneğinizi arttırırsınız.

Aşağıda, duygularınızı yönetmede büyük bir fark yaratmanıza yardımcı olabilecek dört uygulama bulunmaktadır:

EQ , IQ'dan Daha Önemli midir? İşte Duygularınızı Kontrol Etmenin Yolları! 1


Duyguyu kabul et
Duygularınızla başa çıkmak için yapabileceğiniz ilk şey, onları kabul etmektir. Varlıklarının sorumluluğunu kabul edin. Ne hissettiğinizi ya da yaşadıklarınızı görmezden gelmeyin. Ne hissettiğinizi ve onu nasıl çözmek istediğinizi tam olarak anlamak için açık fikirli olun. Mevcut duygusal durumla yüzleşmek çok önemlidir, aksi takdirde boşluk hissi bilinçaltında yatmakta ve mevcut anı yaşama ve günden güne işlevleri yerine getirme nedenini ortadan kaldırmaktadır.

 


Duygularınızı adlandırın
Belirsiz duygular sizi eziyor ve memnun hissetmeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle, duyguları adlandırın çünkü ne olduğunu bilmenin en iyi yollarından biridir. Hikayenin ne olduğunu anladığınızda, kusurlara daha fazla odaklanırsınız ve her şeyi daha iyi hale getirmek için çok çalışırsınız.

 


Duygulara meydan okuyun
Neler geçirdiğinizi anladığınızda, kendinize bu duygularla ilgili sorular sorun. Kendine, neden böyle bir durumda davrandığını sor. Bu sıkıntılı durumdan çıkmak için makul, rasyonel ve nezih bir insan ne yapmalı? Bu soruları sorduktan sonra, hayal kırıklığından anında kurtulacağınızı hissedecek ve hayatınıza sakinlik getireceksiniz.

 


Olumlu bir şey düşün
Olumsuz kendi kendine konuşmaya yakalanırsanız endişeniz artabilir. Daha olumlu duygular oluşturmak için, “bu daha sonra iyi bir hikaye olacak” veya “bu harika bir durum olacak” gibi olumlu düşünceler hedefleyin. Bu olumlu görünüm, gergin bir durumdan çıkmanıza yardımcı olacaktır. daha iyi yol. İşte neden modern günlerde Willpower’ın IQ’dan daha önemli olduğu kanıtlandı.

IQ ve EQ Arasındaki Farklar Nelerdir?
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..