Blog

Erasmus

Erasmus programına katılacaklara tavsiyeler

Merhaba arkadaşlar!

Erasmus programı ile Varşova’da 5 aylık eğitim görmüş ve yabancı bir ülkenin havasından suyundan tatmış biri olarak sizlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum .
 

 1. Gittiğiniz okulun ESN grubunun Facebook sayfasını takip edin. En bariz olanından başlayarak gittiğiniz okulun ESN grubunun Facebook sayfasına üye olun. Oradaki etkinliklere katılın ve takip edin insanlarla tanışmanızı sağlaycak esas etkinlikler ESN’in düzenlediği.   

                     

 1. Farklı kültürden insanlarla tanışın. Erasmus’un muhtemelen size katacağı en güzel şeylerden biri farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek olacaktır. Türk arkadaşlar da edinin fakat kendinizi bu konfor alanından çıkarın. Erasmus’tan sonra bile devam edecek kadar güçlü arkadaşlıklar oluşturabilirsiniz. Birçok ülkede kapınız olur, Bir yandan Erasmus anılarını konuşurken bir yandan da arkadaşınızın ülkesini yerel birinin gözünden görmüş olursunuz.

   

   
 2. Diğer ülkeleri gezmeyi ihmal etmeyin.İlk geldiğinizde size daha çok zaman varmış gibi gelebilir fakat Erasmus’un ne kadar çabuk geçtiğine şaşıracaksınız. Bu yüzden seyahat etmeyi “Daha buradayız nasıl olsa zaman var.” Diyerek ertelemeyin. Boş zaman bulun, yaratın ve gezin. Orada tanıştığınız arkadaşlarınızla hatta yalnız bile gezmekten çekinmeyin. Bu aynı zamanda bulunduğunuz şehir için de geçerli.

   

   
 3. Derslerinizi dikkate almamazlık yapmayın. Aldığınız derslerin içerikleri, hatta farklı bir ders disipliniyle çalışmak bile size bir şeyler katacaktır. Fakat bir yandan da fazla hırsa gerek yok “Erasmus nasıldı, neler yaptın?” sorusuna sadece ders çalıştım demek olmaz. Dersleriniz kendi kriterinize göre kötü gidiyorsa da bu yüzden başka bir ülkede bir şehrin yerlisi olarak geçireceğiniz süreyi kendinize zehir etmeyin, dersler düzeltilir ama Erasmus bittiğinde o ayları geri alamazsınız. Ders çalışmak için odanıza kapanmayın. Kütüpanelere gidebilirsiniz, kafelerde çalışabilirsiniz.

 

Varşova Üniversitesi’nin kütüphanesindeki roof garden.

 

 1. Gittiğiniz okulun ve kaldığınız yurdun varsa Facebook sayfalarına katılın. Derslerinizdeki öğrencilerle tanışın büyük ihtimalle o ders veya dönem için bir Facebook grupları vardır. Bu gruplarda sorularınıza yanıt alabilir, yardıma ihtiyacınız olduğunda yazabilirsiniz. Yurttan çıkmadan önce geride bırakacağınız eşya varsa bunları yurt grubunda satabilirsiniz bile. (Tencere ve tavalar kapış kapış gidiyor :) )

   

 2. Gittiğiniz ülkenin diline aşina olun. Günlük hayatınızda özellikle alışveriş işlemlerinde kullanabilecek kadar öğrenin. En azından fiyat sormayı ve sayıları öğrenmenizi öneririm. Çalışanların İngilizce bilmediği zamanlar tahmin ettiğinizden çok oluyor.


 3. Gittiğiniz ülkedeki önemli günleri araştırın. Çoğu ülkede ulusal bayramlarda marketler dahil her yer kapalı olabiliyor. Bunu sabah marketten yumurta almaya çıktığınızda fark etmek hiç hoş olmuyor. Bir gün önceden eksiklerinizi tamamlayın.

   

   
 4. Okulun ders içeriklerinin yüklendiği siteye ve varsa okula özel mail sistemine en başından hakim olun. Duyurular her zaman sınıf içerisinde yapılmıyor, bazı ödevleri ve dersin iptal olduğunu öğrenmenizin tek yolu bazen mail olabilir.
 5. Önyargılarınızı geride bırakın.Dış görünüşü veya sizin çok pozitif bakış açısıyla yaklaşmadığınız bir ülkeden olması vb. nedenlerden dolayı insanlara önyargıyla yaklaşmayın. Sizin önyargıyla karşılaştığınız bir insan belki hiç de düşündüğünüz gibi çıkmayacak, sizin daha açık fikirli olmanızı sağlayacak ve belki de çok güzel bir arkadaşlık kuracaksınız.

   

   
 6. Erasmus’a gitmeye karar verdiysen Euro biriktirmeye başla.Euro’nun her geçen gün artan değeriyle ne kadar erken para biriktirmeye başlarsan o kadar karda olursun. Bu aynı zamanda üçüncü maddemiz için büyük bir katkı olacak. Ya da ilk gittiğinde mutfak ve temizlik eşyaları gibi temel ihtiyaçlarını tamamlaman için bir fon olur.  Gitmekten vazgeçersen veya herhangi bir nedenden dolayı gidemezsen bile birikmiş paranı belki biriktirmeye devam edersin ya da harcamayı tercih edebilirsin.


 

 

 

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Deniz Erişen

Deniz Erişen

[email protected]

Student at Yaşar Uni

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..