Blog

Erasmus yapan öğrencilerin karşılaşabileceği durumlar

Erasmus yapmayı amaçlayan öğrencilere tavsiyeler!

Erasmus öğrenci programı ile yurtdışına gitmek konusunda bazı ufak tefek ayrıntılara dikkat ederek ciddi anlamda avantaj sağlayabilirsiniz arkadaşlar. Bu küçük uyarıları dikkate alarak kendinize ciddi anlamda fayda sağlayabilir ve hayati fonksiyonlarınızın kesintiye uğramamasını sağlarsınız.

İlk olarak kendinize bir hesap defteri tutmanız gerektiğini söylemek zorundayım. Bunu ister bakkal usulü bir deftere not edin , isterseniz de bilgisayarınızın üzerinden açmış olduğunuz bir dosya ile tutabilirsiniz. Bu bahsetmiş olduğum durum bütçesi ve maddi beklentisi kısıtlı olan arkadaşlar için geçerlidir diyerek hesabınızı hem yörenin para birimi, hem TL hem de Euro şeklinde not etmenizi tavsiye ederim.

Eğer iletişim konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, henüz yurtdışına çıkmadan telefon hattınızı yurtdışı tarifesine dahil etmelisiniz. Bunu bazı GSM operatörleri mesaj ile aktive edebiliyorken bazıları için de müşteri temsilcilerine bağlanmanız gerekebilir.

Yine maddi bir konu söz konusu olabilir, bu da internet bankacılığı konusunda olası bir hat problemi yaşarsanız parasız kalmamanız konusunda, internet bankacılığı hesabınıza hiç değilse ailenizden bir başka bireyin daha numarasını tanımlatmanız olacaktır arkadaşlar ki bu da önemli bir ayrıntıdır.

Öğrenim göreceğiniz ülkeye adım attığınız andan itibaren tüm döviz bürolarını dolaşıp en iyi kura paranızı bozdurmanızı tavsiye ederim ve kesinlikle para bozdurmak için bankalardan uzak durun derim arkadaşlar.

Gideceğiniz ülkenin mevsimsel geçişleri hakkında mutlaka bilgi edinin, kuzey avrupa ülkeleri ise her mevsim yanınızda kalın eşyalar bulundurun derim. Mutlaka mevsimsel farklılıklara adaptasyon sıkıntısı çekeceksinizdir, en aza indirmeye çalışmak en makul olanı olacak gibi.

Yolculuk yapacağınız havayolu şirketini de götüreceğiniz bavulunuzun ağırlığına da iyi belirleyin, aksi takdirde saçma prosedürlere takılabilir, 1 kilo fazlanız için bile 28 lira gibi bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Seyahat edenler mutlaka bilir bagaj hakkınız 20 kilo ve el bagajı hakkınız da maksimum 10 kilodur.

Sadece ülkemize ait olan alışkanlıklarınız söz konusu ise ve bulunacağınız ülkede Türk mahallesi söz konusu değil ise Türk kahvesi gibi alışkanlıklarınızı özlemek durumunda kalabilirsiniz. Ya da cezvenizi yanınızda götürün derim.

Son olarak bu tamamen opsiyonel bir şey arkadaşlar. Gideceğiniz ülkede tanışacağınız başka kültürlerden olan arkadaşlarınıza verebileceğiniz sizin kendi kültürünüzü anımsatacak minik hediyeler alıp hazırlıklı bir şekilde gidebilirsiniz diyebilirim. Ben ilk deneyimimde utanmıştım fakat daha sonraki deneyimimde karşılığımı vermiş oldum ve inanın onlar da bu duruma çok seviniyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..