Blog

Erasmus

Erasmus'a gidecek olan öğrencilerin mutlaka hakim olması gereken kelimeler

Erasmus maceran başladığı andan itibaren şansın yoksa yalnızsın demektir. Hayatta kalmak için bilmen gerekenler var. Şaka bir yana kimsenin sizi orada zombi misali yemeye kalkacağı yok elbette ama bazı kelimeler vardır ki bunlar kalıp hale gelmiş ve yine bazı mekanlar vardır ki bunlar da öğrenci dostu olduğu için herkesin uğrak noktası olmuş. Bu yüzden sizler için hazırlanan bu "bilmeniz gereken kelimeler listesi" ni dikkatle okuyunuz arkadaşlar!

Erasmus'ta hayat kurtaran kelimeler listesi aynen şöyle;

1. Aldi, Lidl, Primark evinizdir

1. Aldi, Lidl, Primark, Billa...

Bu isimlere dikkat arkadaşlar, çünkü bu isimlerden Aldı ve Lidl Avrupa'nın neresine giderseniz gidin, karşılaşabileceğiniz bütçe dostu ve bir o kadar da kaliteli marketlerdir. Alkolden abur cubura da kadar her şeyi bulmanız mümkündür. Bur marketler gerçekten de bir başka 

Primark 

Primak Alman kökenli bir giyim firması olmakla birlikte ülkemizde örnek verilebilecek şekilde karşılığı ne yazık ki yok fakat fiyat aralığı konusunda öğrenci dostu aralığında olduğunu söylemek oldukça mümkün. Her ülkede farklı ürünleri bulabileceğiniz bir marka. Kadın, erkek, çocuk, günlük giyim, plaj giyimi, makyaj, bijuteri, ev eşyaları ve aksesuarlar ve daha bir ton şey. Çok daha fazlası var ama asla pişti olmak yok. Bir şekilde pişti etmeyen güçlere sahip bir markadır.

2. Couchsurfing, Hostelworld, Booking, Ryanair, Flixbus...

2. Couchsurfing, Hostelworld, Booking, Ryanair, Flixbus...

Sonsuz gezi hayali kuran Erasmus öğrencisinin en yakın arkadaşı olabilecek kelimelere geldi sıra. Hatta öğrenci işi olanından ucuz yollu gezmek dersek daha da açıklayıcı olmuş oluruz. Avrupa’nın en popüler havayolu firması Ryanair havayolları tek haneli Euroluk uçuşları, Flixbus ise 1 Euro’luk son kalan otobüs biletleri ile ünlüdür.

Couchsurfing , bedavaya başkasının evinde misafir olarak kalınan, gezip görülen, yiyip içilen ve de uzun süreli kurulan dostluk temalı paylaşımcı bir konaklama olarak bilinir…

Dikkat! Ağır gaza getirir.

3. Makarna, pizza, dondurulmuş patates, kruvasan, mısır gevreği...

3. Makarna, pizza, dondurulmuş patates, kruvasan, mısır gevreği...

Erasmus maceranızın belki de en acı yanı zengin mutfağa sahip bir ülkeden gelip birçok ülkede o lezzetleri bulamayacak olmanızdır. Kebap tarzı şeyleri tüketmek imkansız değil ama fiyatların pahalılığı yüzünden bu konuda bir girişimde bulunmanızı pek fazla tavsiye etmeyiz.

4. Bisiklet

Bisiklet, Avrupa'nın neresine giderseniz gidin sizin en sevdiğiniz ulaşım aracınız haline gelecektir. Ucuz, pratik ve dilediğiniz zaman harekete geçebilecek olmanın verdiği özgüven gerçekten paha biçilemez.

5. Euro, Dolar takibi

5. Euro, döviz, yükselmek!

Euro, Dolar ve diğer döviz kurlarının daha fazla coşmaması için duacı olacaksınız. Belki de bu yüzden siyasete dahi atılabilirsiniz.

6. Soğuk,Sıcak

6. Soğuk, kaban, güney, Adana, güneş, silah!

Değişik bir kombinasyon olduğunun farkındayız. Ancak siz eksilerde donarken o sırada Adana’da güneşe çok sıcak diye ateş edilecek.Dondurucu olmasa da hallice soğuklara hazır olun. İspanya, İtalya ve Portekiz‘de Erasmus yapanlar bu maddenin dışında kalabilir. Çünkü bu bölgeler ülkemizin Ege bölgesi mevsimini oldukça fazla yansıtıyor. Hoş küre ısındıkça nelerle karşılaşacağımızı kimse bilmiyor

7. Magnet, bayrak, anahtarlık.

7. Magnet, bayrak, anahtarlık.

Evet boşa hayal kurmayın. Siz de her gittiğiniz ülkeden en çok magnet, anahtarlık ya da valizlere yapıştırılmak üzere stickerlardan alacaksınız. Kupalar, t-shirtler almak istersiniz de kim nasıl taşısın onları?

8. Hello, hallo, hola...

8. Hello, hallo, hola...

Etkileşim ve iletişim çok önemli tabi. İlk işinizin en yakın arkadaşlık kurduğunuz kişinin anadilini öğrenmeye çalışmak olacak. Her ne dil olursa olsun, birkaç şey kapacaksınız ve gittiğiniz ülkenin de anadiliyle kaynaşmış olacaksınız.

Ve bir süreçten sonra asla İngilizce değil, öğrendiğiniz dille anlaşmaya başlayacaksınız!

9. Geri dönüşüm, temizlik.

9. Geri dönüşüm, temizlik.

Belki de hayatınıza katabileceğiniz en önemli şey geri dönüşüm kültürünü edinebilmektir. Bu kültürden nasibinizi almak için asla geride durmayın, öğrenmek için meraklı olun ve bu kültürü geri döndüğünüzde de aşılayın.

10. Taharet musluğu

Erasmus'un belki de en fazla üzücü olan kısmı asrın icadı olan taharet musluğu ile tanışmamış olan ülkelerin oldukça fazla olmasıdır.Kimilerine göre bu rivayet olarak adlandırılabilir fakat rivayetten öte kanıtlanmış olanları var. Belki de en sinir bozucu olanı ise Portekiz gibi birkaç ülkenin klozetin yanına klozete benzeyen yeni bir şey koyup temizlenme işleminin orada gerçekleştirilmesini beklemeleridir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..