Blog

Ergoterapi bölümü

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi , son yıllarda ciddi talep görmeye başlayan bölümlerden bir tanesidir. Ergoterapi bölümü , sağlık lisans bölümleri arasında yer alan ve giderek popüler hale gelmeye başlayan bir bölümdür. 

Ergoterapist nedir?
Ergoterapi, ergonomi konusunda destek olan bölümdür

Ergoterapi bölümü hakkında bilgi vermemiz gerekirse ismine baktığımızda da aslında kökünün Ergonomi'ye dayandığını rahatlıkla görebiliriz. Ergonomi nedir diye kısaca bahsetmemiz gerekirse de ; "insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile olan uyumunu doğal ve teknik olarak araştırma ve geliştirme çalışmaları topluluğudur.  diyebiliriz. Ergoterapi bölümü de tam olarak bu konu üzerine odaklanmaktan geçer ve her isminde terapi geçen bölüm gibi ergoterapi mezunlarına da ergoterapist denir.

Ergoterapi bölümü tanımı ise kısaca şöyledir ; insanların günlük hayattaki yaşamsal faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi ve günlük hareketlerini daha doğru, verimli bir biçimde gerçekleşmesi hakkında eğitim temel olarak esas alınmaktadır. 


Ergoterapist Nerelerde Çalışabilir?
Ergoterapist nerelerde çalışabilir?
Günümüzde sosyal konularda en yüksek verimi amaçlayan bir yapı söz konusu olduğu için ergoterapistlerin sabit bir çalışma alanı söz konusu değil diyebiliriz. Ergoterapi mezunu olan kişilerin yani ergoterapistlerin çalışma alanları oldukça geniştir. Ev, okul, iş yeri, fabrika, sağlık merkezi, huzurevi, rehabilitasyon merkezi, hastane ve adli kurum gibi kamu kuruluşlarının yanı sıra özel pek çok kuruluşta da çalışma imkanlarına sahiptirler.


Ergoterapi bölümü son dönemde yakaladığı ivmeyi aslında çalışma imkanı, çok fazla mezunlarının olmayışı ve esnek çalışma saatlerine borçludur diyebiliriz. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..