Blog

erzurum şehri

Erzurum'da Öğrenci Olmak!

Türkiye'nin kış turizmi dendiğinde en büyük paya sahip olan illerinden bir tanesine geldik "Erzurum". Bu güzel şehrimiz hakkında gerçekleştirdiğimiz araştırmayı küçük başlıklar altında sizlere sunmak istedik.

  Erzurum, üstünde bulunduğu platosu, çevrili olduğu sıradağları ve yayaları ile Türkiye'nin en yüksek şehri konumundadır. Kuzeyinde Artvin - Rize, Batısında Bayburt - Erzincan, Güneyinde Bingöl - Muş ve Doğusunda Ağrı - Kars illeri bulunmaktadır. 

 

İklimi ve Nüfusu;

   İl arazisinin büyük çoğunluğunda, karasal iklim özellikleri egemendir. Kışlar uzun ve sert, yazlar kısa ve sıcak geçer. İl topraklarının kuzey kesimlerinde, yüksekliği yaklaşık 1000 ile 1500 metrelere inen vadi içleriyle çukur sahalarda iklim, büyük ölçüde sertliğini yitirir. Erzurum il merkezindeki meteoroloji istasyonunda 1929’ dan bu yana gözlem yapılmaktadır. Yaklaşık 70 yılı bulan gözlem sonuçlarına göre, ilde en soğuk ay ortalaması, -8.6 C, en sıcak ay ortalaması 19.6 C, en düşük sıcaklık -35 C ve en yüksek sıcaklık ise, 35 C olarak ölçülmüştür. En yağışlı devre ilkbahar ve yaz mevsimleridir. Erzurum nüfusu 2017 yılına göre 760.476'dir. 

erzurum univerlist

Ulaşımı;

 

  Erzurum'a Erzurum-Erzincan D -100, Erzurum Ağrı D -100, Erzurum Kars 080-01, Erzurum Bayburt 915-04, Erzurum Rize 925-03, Erzurum Artvin 950-02 ve Erzurum Bingöl 950-04 Devlet Karayolları ile ulaşım sağlanmaktadır. Erzurum İstanbul arası mesafe 1242 km. olup, Erzurum Ankara arası mesafe 876 km. dir. Erzurum'dan çevre illere karayolu ile ulaşım şehir merkezine 7 km. Erzurum'da Devlet Demiryollarına ait Erzurum Gar'ı bulunmaktadır. Tren Garı şehir merkezinde İstasyon Mahallesi TCDD Gar Müdürlüğü adresinde şehiriçi toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. Erzurum'un Erzincan, Sivas, Kayseri, Ankara (Doğu Ekspresi) ve Kars (Doğu Ekspresi) illeri ile doğrudan demiryolu bağlantısı bulunmaktadır. Erzurum'da DHMİ Erzurum Havalimanı bulunmaktadır. Havalimanı uluslararası uçuşlara açıktır. HavalimanındanAnkara, İstanbul, İzmir ve Bursa illerine direk uçuş bulunmaktadır. Fakat Erzurum’da denizyolu ile ulaşım bulunmamaktadır.

 

Gece hayatı ve Festivalleri;

erzurum atatürk üniversitesi univerlist

  Kalabalık nüfusa sahip olması ve burada bulunan üniversitenin varlığı gece hayatını olumlu yönde etkilemiştir. Buranın mütedeyyin yapısı nedeniyle gece hayatının varlığı biraz olumsuz etkilense de buraya gelen öğrenciler ve ziyaretçiler gece hayatına renk katar. Ayrıca eğlence hayatı ve geceleri genel olarak bar ve diskolarda geçer, pek çok mekan bulunur. Bu mekanlarda sabaha kadar eğlence yapılabilmektedir.  SU ŞENLİKLERİ, AKDAĞ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ, BAL KARAKUCAK GÜREŞ FESTİVALİ, KAR VOLEYBOLU, GELENEKSEL HORASAN ERENLERİ KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİKLERİ ve daha birçok festival Erzurum’da her yıl yapılmaktadır. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..