Blog

PDR

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Psikolojik Danışman ve Rehberlik Okumak

Eskişehir, herkes tarafından istisnasız kabul edilmiş bir üniversite şehridir. Öyle bir şey ki sağladığı sosyal ve eğitim imkanları ile o şehirde öğrenci olarak bulunan herkesin kendini geliştirmesine olanak sağlar. Paneller, seminerler sürekli olarak bir sürü alan hakkında devam ediyor ve bu bir öğrenci için gerçekten büyük bir nimettir. Çünkü kişisel gelişim konusunda öğrenci bütçesini sarsmadan sunulması gerçekten çok güzel.


Bu imkanlara ek olarak söylenebilecek bir şey varsa o da şehrin sağladığı hiçbir şey kutuplaştırmaya yönelik değil, aksine bütünleştirmeye yönelik ve bu da öğrencilerin huzurla , bir arada olmasını sağlıyor.

Öte yandan şehir yapısı basit, her yer ulaşılabilir, trafik can sıkıcı değil bu yüzden Eskişehir bir kez daha cezbediyor.


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Psikolojik Danışman ve Rehberlik mezunu olarak sizlere söyleyebileceğim bir şey varsa o da fakültenin ciddi anlamda donanımlı isimlere sahip olmasıdır. Genel olarak öğrencilerin dikkatini orada bulunan eğitmenlerin unvanı çeker ve bu fakülte bu beklentiyi oldukça fazla karşılıyor. Özellikle altını çizmem gerekirse “PDR” bölümü okunabilecek en iyi yerlerden bir tanesidir de diyebilirim. Özellikle uygulama esaslı dersler gerçekten çok başarılı.

Psikolojik Danışman ve Rehberlik yani PDR bölümünü bitirdikten sonra özel ve devlet konusunda oldukça fazla iş alanına sahiptir. Okullarda, rehberlik araştırma merkezlerinde, emniyet müdürlüklerinde , Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı, yine özel kuruluşların insan kaynakları ve insan kaynakları geliştirme bölümlerinde ya da ruh sağlığına yönelik hizmet veren kurumlarda iş bulabilmeniz mümkündür. Devlet dairelerinin atamaları bildiğiniz üzere KPSS’den alacağınız puana göre değişim göstermektedir.


Psikoloji ya da PDR gibi bölümler okumak isteyen öğrencilerde kısaca bulunması gereken özellikler ise şöyledir;

sabırlı,
kişilere ve farklılıklara saygılı,
yardımsever,
liderlik vasıflarına sahip,
çevresine karşı duyarlı,
gelişime açık olmaktan geçer.

Ayrıca PDR bölümü bireylerin kendini anlamasını, problemleri çözebilmesini, kendine en uygun seçimleri yaparak çevresiyle dengeli ve sağlıklı bir birey olabilmeyi esas alır.

PDR okumak isteyenlere, günümüz koşullarına baktığımızda çocuklarımızın ve yetişkinlerimizin her geçen gün ruh sağlığı biraz daha kolay değişebiliyor ve bu konuda psikolojik rehber ve danışmanlara görev düşüyor. Ve bu mesleği yapmak isteyenlerin de sonralarında gelecek olan nesilleri okuyan, ilerlemeyi amaç bilmiş, sağlıklı ve sağlığı önemseyen nesiller yetiştirmeyi amaç edinmesi esas olmalıdır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Elif Ak

Elif Ak

[email protected]

Psikolojik Danışman

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..