Blog

etkili bir konuşma yapabilmenin 7 altın kuralı

Etkili Bir Konuşma Yapmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural!

Konuşmak, insanların iletişim kurabilmesi için kullanabileceği en güçlü yöntemdir. Kimi zaman bir kişi ile, kimi zaman ise birden fazla kişi ile konuşur ve onlara bir şekilde hitap etmeyi deneriz. Bazen bir konu üzerine konuşur ve meraklıları bizi takip etmeye gelir . İşte tam da bu anda kalabalığı etki altına alabilmek, yönlendirmek ve samimiyeti hissettirmek gibi ihtiyaçlarımız olur. Tüm bunları elde edebilmek için sizlere birkaç basit ama bir o kadar da etkili yöntemden bahsedeceğiz.

Çoğu zaman konuşmaktan ziyade vücudumuz bizi karşı tarafa anlatır. Bir el hareketi ya da bir surat ifadesi, yani jest ve mimiklerimiz ile birlikte tüm duyguyu karşı tarafa vücut dili ile aktarabiliriz. Hatta topluluk önü konuşmalarına bakacak olursak , ses tonu ve vücut dili daha fazla ön plana çıkmaktadır. Ve emin olun sesinizi kullanarak kendinizi yormaktansa bırakın sizin için bazı şeyleri vücudunuz anlatsın!

 

Bu ve bunun gibi birçok el hareketi vardır. Bu hareketler konuşma yaparken insanların sizi dinlemesine yardımcı olacaktır.

 

Konuşma yaparken kullanmanız gereken hareketler ve anlamları!

univerlist - etkili konuşma yöntemleri


1- Kendimden Oldukça Eminim

İlk hareketimiz, tüm canlılar aleminde kendine güveni temsil eder. Konuşma esnasında kullanırsanız, sizi dinleyenler anlattığınız şeylerden emin olduğunuza ikna olabilirler. Ve böylelikle yönlendirmelerinizi kolayca yapabilirsiniz.


2- Son Derece Dürüstüm

Çoğu otoriteye göre, açık avuç içlerinin doğruluk ve dürüstlüğü simgeler. Karşınızda oturan ya da sizleri ayakta takip eden kimselerden gizliniz ya da saklınız olmadığı anlamına gelir. Bu hareketi kullanacaksanız, o an ya bir itirafta bulunun ya da olabildiğince duygusal yaklaşım esnasında başvuru yapın , emin olun etkisi daha fazla olur.

univerlist - etkili konuşma yapabilmenin 7 altın kuralı
3- Kendime Güveniyorum

Kendinize olan güveninizi göstermek istiyorsanız altın kural dik bir duruş sergilemenizdir.Çünkü dik duruş güçlü bir düşüncenin bedensel görünüş karşılığıdır. Uzman olduğunuz bir konu hakkındaki bilgilerinizi göstermek istiyorsanız bu hareketi kullanabilirsiniz.4- Büyük Bir Hayalim Var

Bu hareket, heyecanınızı karşı tarafa geçirmenizi sağlar. Genel olarak, yenilikçi şeylerden bahsederken, ya da özlem duyduğunuz bir şeylere kavuşma müjdesi verirken bu hareketleri kullanabilirsiniz.

univerlist - etkili konuşma yapabilmenin 7 altın kuralı 2

5- Tek Yol ...

Tek el havada ve surat ifadeniz oldukça net, evet işte bu harekete başvuracaksanız kendinizden ve aklınızdakinden oldukça emin olmanız gerekir. Yani böyle diyorsak böyle olacak şeklinde bir cümle bunu tamamlayabilir. Sallasanız da yıkamazsınız mesajını karşı tarafa verecekseniz bu hareketi koşulsuz şartsız kullanabilirsiniz. Mizahi yönü ve sert yönü de olan bir hareket olduğu için mimiğiniz sizin ciddiyetinizi belirleyecektir.


6- İçten Konuşuyorum

Birçok yerde , özellikle selamlama aşamalarında insanların elini kalbine götürdüğüne şahit oluruz. Kimi zaman bu hareket bize arabesk gelebilir ama şu var ki , eğer bir konuşma yapıyorsanız ve tam da karşınızda sizi dinleyenleri 12'den vurmak istiyorsanız,  yapmanız gereken onlara o inancınız ile birlikte aktarabilecek bir hareket yapmaktır ve bu hareketimiz de odur. Kısacası gönül köprüsü kurmak isterseniz bu hareket doğru harekettir.

univerlist - etkili konuşma yapabilmenin 7 altın kuralı 3

7- Maddeleri teker teker parmaklarınla göster!

Konuşma esnasında adeta hipnotize etmeye yarayan bir hareket silsilesidir. Eğer ki insanlar sesinizi duymuyorsa dahi , elinizi takip edeceğinden bir süre sonra sürece yeniden dahil olacaklardır. Neye vurgu yapmak istiyorsanız bu hareket sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak konuşmanızın sonuna geldiğinizde ellerinizi birleştirip karşı tarafa edeceğiniz bir tebessüm ise sizlerin sürekliliğini ve sizlere duyulan talebi pekiştirir. Ek bir bilgi olarak sizlere şunu da söylememizde fayda var; söz konusu sunum olduğu zaman akla gelen en büyük organizasyonlardan bir tanesi olan TED konuşmalarında bir konuşmacının ortalama 465 kez jestlere başvuruyormuş. Yani bu bir saptama değil, aksine bir dil, hatta ellerin kullanımının da bir bilimi olduğunu görüyoruz. Bu yüzden konuşmalarınızda ilgiyi çekmek ve insanların odağını sizde toplamak istiyorsanız, ellerinizi kullanmaya özen gösterin.

univerlist - etkili konuşma yapabilmenin 7 altın kuralı 4

Vücut dili elbette önemlidir, fakat bunların haricinde sizleri herkesten bir adım öne geçirecek olan bir şey varsa o da samimi olmanızdır, lakin samimi olmak oldukça ince bir çizgidir ve çoğu zaman küçük bir hamle ile laubalilik boyutuna geçmenize sebep olabilir bu yüzden dozunuzu iyi ayarlayın arkadaşlar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..