Blog

Ezberleme, Öğren! Feynman Tekniği

Ezberleme, Öğren! Feynman Tekniği

Ezberlemek öğrenmenin düşmanıdır. Ezber ile edinilen bilgiler kısa vadelidir ve bir süre sonra uçup gitmesiyle beraber tescillenmiş bir verimsizlik getirir ve asla fayda sağlamaz. Çoğu şeyde olduğu gibi öğrenmenin de oldukça basit bir tekniği vardır: Feynman Tekniği

Feynman Tekniği'ni yaratan Richard Feynman'dan kısaca bahsedelim:

Richard Feynman Kuantum elektrodinamiği ile ilgili başarılı çalışmalarıyla Nobel Fzik Ödülü'ne layık görülmüş, 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden kabul edilmiştir.

Şimdi Feynman Tekniği'nin dört adımını inceleyelim:

1. Adım: KONU SAPTAMA

Etkili öğrenmek için uygulayacağımız dört adımın ilkinde öğrenmek istediğimiz ya da öğrenmekte mükellef olduğumuz konuyu belirlememiz ve üzerinde araştırmalarda bulunup anlamaya çalışmalıyız.

2. Adım: KONUYU BİLMEYEN BİRİNE ANLATIRMIŞÇASINA ANLATMA

Konuya karar verdikten sonra anladığımızı düşündüğümüz bilgileri konudan bir haber birine yahut küçük bir çocuğa anlatırmışçasına hem yazılı hem sözel şekilde basit, kolay anlaşılır ve kolay hatırlanır biçimde kendinize anlatın.

3. Adım: KAYNAĞA GERİ DÖNÜŞ YAPIN

İkinci adım tamamlandığında eğer eksik ve anlamadığımız bir nokta saptadıysak, öğrenme sürecinde bize yardımcı olan kaynaklara geri dönüş sağlamaktan kaçınmamalıyız. Geri dönüşlerde eksik noktalarımızı tamamladığımızı düşünüyorsak yeniden konuyu bilmeyen birine anlatıyormuşçasına tekrarlarda bulunalım.

4. Adım: BASİTLEŞTİRİN

Son adımda yapmamız gereken tek şey öğrendiklerimizi basitleştirmek. Demek istediğim kodlamak, benzerlikler kurmak ve somutlaştırmak, anlamayı ve hafızada yer edinmesini kolaylaştıracaktır. Hepimizin öğrenme ve anlama şekli birbirinden farklı. Öğrenmek istediğimiz şeyi bu adımlarla zihnimizde basitleştirerek harmanlayarak kendimize uyarladığımızda öğrenmemiz başarılı olacaktır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..