Blog

apple,facebook,google,amazon,univerlist

Facebook,Google,Apple ve Amazon'un Gözde Üniversiteleri

Aslında herkesin hayalidir bir gün buralarda çalışmak. Fakat herkesin yapamadığı bir şeydir aynı zamanda. Belki de yapamamak değil, doğup büyüdüğünüz yerden aile yapınıza kadar her şey etkilidir bu tarz olaylarda.

Yurt dışında faaliyet gösteren ve dünya genelinde herkes tarafından bilinen bu üniversitelere kayıt yaptıran ve bu üniversitelerden mezun olanlar ; Amazon,Google,Facebook ve Apple gibi büyük şirketlerde başlangıç olarak 3 - 4 bin dolar maaş aralığında bir maaş aldıkları ve yüksek maaşlarla iş hayatına girdikleri söyleniyor.

Gelelim bu büyük firmaların gözde üniversiteleri hangileri ? sorusuna.

1 - Kaliforniya Teknoloji EstitüsüAmerika'nın Kaliforniya eyaletinde yer alan bu üniversite bilim ve teknoloji konularına ağırlık vermiş aynı zamanda bu alanda başarıları olan bir üniversitedir.

2 - Tokyo ÜniversitesiJaponya'daki en iyi araştırma üniversitelerinden bir tanesidir. Tokyo üniversitesinin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise yurt dışından Japonya ya gelen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite olduğunu söyleyebiliriz.

3 - Columbia ÜniversitesiÖzel bir Amerikan üniversitesi olan Columbia Üniversitesi New York eyaletinin en eski üniversitesidir.

4 - Cornell ÜniversitesiWestern Union'un kurucusu Ezra Cornell ve tarihbilimci Andrew Dicson White tarafından  Birleşik Devletler , New York'ta kurulmuş bir üniversitedir.

5 - Hong Kong ÜniversitesiHong Kong Üniversitesi Hong KOng'taki en eski üniversitedir ve eğitim dili ingilizcedir.

6 - Cambridge ÜniversitesiBilgisayar bilimleri alanında oldukça tanınan bu üniversiteden mezun olan öğrencilerin sektördeki
teknoloji devlerinde çalıştıkları söyleniyor.

7 - Hong Kong Şehir ÜniversitesiDiğer üniversitelere göre daha genç olan bu üniversite öğrencilerinin  kolay iş bulduklarının söylenmesi yanı sıra Silikon Vadisi'ne giden öğrencileri ile de kendinden söz ettirmeyi başarmıştır.

8 - Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi 50 binden fazla öğrencinin okuduğu, Rusya'nın en bilinen üniversitesi olduğunu söyleyebiliriz.

9 - Shanghai Jiao Tong Üniversitesi Çin'in en eski ve bilinen üniversitelerinden biri.

10 - Michigan Üniversitesi Michigan eyaletinde yer alan bu devlet üniversitesinde 45 binden fazla öğrenci okuduğu biliniyor.

11 - Kaliforniya Üniversitesi (San Diego)Amerika'nın en iyi ilk 20 üniversitesinden biri olarak bilinen Kaliforniye Üniversitesi , kendine özgü mimarisi ile dikkat çekerken, 35 binden fazla öğrencisi olduğu biliniyor.

12 - Milano Politeknik Üniversitesi40 binden fazla öğrencisi olduğu söylenen bu üniversite İtalya'nın mühendislik, mimarlık ve endüstriyel tasarım alanındaki en büyük üniversite olması ile tanınıyor.

13 - Ulusal Tayvan Üniversitesi Tayvan'ın en prestijli üniversitesi olmasının yanı sıra dünya sıralamasında en iyi üniversitelerden biri olarak kabul edilmektedir.

14 - Münih Teknik ÜniversitesiGirişimcilere destek vermesiyle tanınan bu Üniversite'nin en büyük özelliklerinden bir tanesi ise, 40 binden fazla öğrencisi olduğu ve bu öğrencilerin %40'nın yurt dışından geldiği biliniyor.

15 - South Wales Üniversitesi, SydneyÜlkesinden ziyade kendini dünyaya ispat etmiş araştırma ve öğretim üniversitesi olarak bilinir. 52 binden fazla öğrencisi olduğu söyleniyor.

16 - Yale ÜniversitesiAmerika Birleşik Devletleri'nin New Haven kentinde olan özel bir üniversitedir.

17 - Pensilvanya Üniversitesi Amerika'da Pensilvanya eyaletinde yer alan özel bir üniversitedir.

18 - Avustralya Ulusal ÜniversitesiFederal yasayla kurulan tek üniversite olarak biliniyor.

19 - Sidney Üniversitesi 50 binden fazla öğrencisi olduğu bilinen bu üniversite ülkenin en eski üniversitesidir.

20 - British Columbia ÜniversitesiDünyanın en iyi ilk 50 üniversitesi içinde yer aldığı biliniyor.

21 - KAIST (Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü) Mühendislik alanında dünyada şöhreti olan bir üniversitedir.

22 - New York Üniversitesi Mezunlarıyla ünlü olan bir üniversitedir.


23 - University College London  Özellikle tıp, hukuk ve mühendislik alanında dünyaca çok iyi bilinen bir üniversitedir.

24 - Waterloo Üniversitesi Kanada'nın son 25 yıl içindeki en yenilikçi üniversitesidir. 

25 - University of Illinois at Urbana-ChampaignBir çok mühendislik alanında Dünya daki en iyi 50 üniversite arasında yer alıyor.


26 - Georgia Teknoloji Enstitüsü Bilişim ve mühendislik alanında kendini duyurmuş bir üniversitedir.

27 - Washington Üniversitesi Her yıl 55 bin kişiye eğitim veren bu üniversite Dünyanın önde gelen kamu üniversiteleri arasında yer almaktadır.

28 - Pekin Üniversitesi Çin'deki en büyük üniversitelerden bir tanesi.

29 - Nanyang Teknoloji Üniversitesi Dünya Üniver arasında 11. sıraya sahip olan üniversitenin mezunları Teknoloji devlerinde çalışıyor.


30 - Singapur Ulusal ÜniversitesiAsya merkezli önde gelen küresel bir üniversite olarak biliniyor.

31 - Oxford Üniversitesi32 - Harvard University33 - Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)34 - Stanford ÜniversitesiYurt dışı üniversiteleri çok yakında Univerlist'de...

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..