Blog

Facebook'ta İçerik Denetleyicisi Olarak Çalışanların Psikolojileri Bozuldu!

Facebook'ta İçerik Denetleyicisi Olarak Çalışanların Psikolojileri Bozuldu!

İçerik denetleme, son yıllarda sosyal medya ve yeni medya akımlarının hızla ilerlemesiyle birlikte artık anlamlı bir yere sahip olan meslek alanları arasında yerini almıştır.

Facebook, insanlar tarafından en fazla kullanılan sosyal medyadır. Ve haliyle bu sosyal mecrada her gün milyonlarca içerik üretiliyor. Üretilen bu içeriklerin hatrı sayılır bir kısmında uygunsuzluk tespit edildiğinden genel anlamda içerik denetleyicileri her gün milyonlarca sapkın ve şiddet içerikli paylaşımlara maruz kalıyor. İşte bu sistem de Facebook'un nasıl denetlendiğine bir sinyal veriyor diyebiliriz. 

Evet arkadaşlar, Facebook , tam 15 bin kişilik bir ekip tarafından gece gündüz denetleniyor. Milyonlarca içeriğe başka türlü yetişmek mümkün olamazdı da zaten.

Facebook'ta çalışmak ve düşük maaş almak eminiz ki kimsenin aklına dahi gelmez, neticede Facebook, öte yandan düşük maaşa rağmen karşılaşılan milyonlarca travmatik durum söz konusu oluyorsa bu daha da trajik bir durumu ortaya çıkartıyor.

 Chloe: "O çığlık atıp hayatı için yalvarırken, biri onu defalarca bıçaklıyordu..."
https://motherboard.vice.com/en_us/article/xwk9zd/how-facebook-content-moderation-works


Chloe de 15 bin denetçiden bir tanesi ve bu yolda ciddi eğitimler görüyorlar. Chloe girdiği bir eğitimde iş gereği şiddet ve pornografiye maruz kaldı ve panik atak oldu.

Eğitimlerinden birinde Chloe, kursiyerlerinin önünde bir Facebook gönderisini denetlemek zorunda kalır. Yapması gereken tek şey videoyu izleyip o videonun herhangi bir ihlale sahip mi yoksa değil mi ? diye onay vermek. Chloe'ye denk gelen video bir cinayet videosudur ve bıçaklanan kişi canının bağışlanması için saldırgana defalarca yalvarır. Bunun üzerine beklenen kurallar gereğince yasaklı olduğunu belirtmesidir fakat Chloe olayın şokunda olduğundan titrek bir sesle uzun süre sonra cevap verir.

Kursiyerlerin önünde bozuntuya vermeyen Chloe , masasına döndüğünde bu durumla nasıl baş edeceğini düşünür fakat bir türlü içinden gelen ağlama dürtüsünü ve nefes darlığını engelleyemez ve psikolojik travmalara doğrudan merhaba der.

Denetçilere izletilen içeriklerin birçoğunda yer alan ; cinayet , tecavüz , nefret , işkence gibi unsurlar söz konusu olduğundan çelik gibi sinirlere sahip olmak gerekir zira Chloe bu denetçilerden sadece bir tanesi.

 


Rakamlarla Facebook Denetçiliği

● Ortalama bir Facebook çalışanı yıllık 240 bin dolar kazanırken, içerik denetleyicileri yıllık sadece 28 bin 800 dolar kazanıyor.

● Facebook çalışanlarına verilen avantajların aksine ekip liderleri içerik denetleyicilerinin tuvalet molalarına bile karışıyor. Bununla beraber çalışanlar çok yüksek bir baskı altında çalışıyor: İki Müslüman çalışana günlük dokuz dakika dua etmeyi bırakmaları talimatı verilmiş.

● Çalışanlar en ufak bir hatada işlerinden olabiliyor ve bazı çalışanlar eski meslektaşlarının intikam almak için dönebilme ihtimalinin korkusuyla çalışmaya devam ediyor. Çalışanların çoğu kendilerini korumak için silahlanıyor.

● Çalışanların bazıları anneler için ayrılan emzirme odalarında cinsel ilişkiye giriyor. Bunun sebebi olarak trauma bonding (travma bağlanması) gösteriliyor.

● İçerik denetleyicileri travmatik görüntülerle baş edebilmek için kara mizaha başvuruyor. Molalarda ise esrar gibi uyuşturucu maddeleri kullanarak duygularını yatıştırmaya çalışıyorlar.

● Çalışanlar, şirketten ayrıldıktan sonra TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) benzeri semptomlar geliştiriyorlar, ancak Facebook bu konunun üstüne gitmiyor.

● Çalışanlar, videoların uç noktalarını ve gereğinden fazla ofansif mizahı kanıksamaya başladı.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Facebook'ta çalışmak birçoğu için hayal gibi görünse de aslında çoğu zaman bu doğru değildir arkadaşlar. Bu yüzden karşınıza gelen fırsat ne olursa olsun iki kez düşünün ve sonrasında nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine emin olun.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..