Blog

felsefe

Felsefe Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversite sınavı sonuçları açıklandıktan sonra bazı arkadaşlarımız tercih konusunda felsefe bölümüne de yer verecek. Bu yüzden sizden gelen sorular ve özellikle felsefe bölümü ile ilgili merak edilenlerle ilgili birkaç bilgilendirmemiz söz konusu olacaktır.
felsefe okumak
Öncelikle felsefe bölümü ile ilgili ortalıkta dolaşan birçok mizahi paylaşım söz konusu. Felsefecilerin rahat tavırlara sahip olmasından, her şeyi sorgulamasından ve fularlarından başlayıp artarak çoğalan bir komiklik silsilesi söz konusu fakat bu geneli kapsayan bir durum değil.

Felsefe, var olanların varlığı, kaynağı, anlamı ve nedeni üzerine düşünme ve bilginin bilimsel olarak araştırılması anlamına sahiptir. Yani doğal olarak felsefe, her şeyin temelini oluşturur. Yapılan her türlü çalışma bir felsefeye dayalı olmalıdır ki sağlam olsun. Bu yüzden felsefeye bilimin her dalında ihtiyacımızın olacağını belirtmekte fayda var. 


Felsefeci Sadece Öğretmen mi Olabilir?
felsefe
Ancak birçok karar verici ya da kamuoyunu etkileme sorumluluğu aslında yüksek olan bazı kişiler bu durumun ne yazık ki hâlâ farkında değil! Yükseköğretimin yeniden yapılandırılmasının söz konusu olduğu şu günlerde  bazıları örneğin, şöyle diyebiliyor: “Felsefe Bölümü mezunları ne yapacak?” Kimileri felsefe mezunları için sadece öğretmenlik yolunu açık tutuyor. Elbette felsefe bölümü mezunları öğretmen olabilmeli ama buna ek olarak çok farklı işler de hesaba katılarak hareket edilmeli. Neticede her felsefe mezunu sadece bu işlerle meşgul değil ve yapabilecekleri bir sürü iş alanı söz konusu.

Yukarıda sıralanan yetkinlikler tam da işgücü piyasasının istediği yetkinlikler değil mi? Hangi kurum, hangi yönetici etik değerlerin farkında olan, insan haklarına dayalı olarak eylemde bulunan, okuduğunu kısa sürede anlayan, meramını doğru bir biçimde anlatan, insan ilişkilerini yöneten temel kavramların farkında olan kişilerle çalışmak istemez? Düşünme ve dili doğru kullanma konusunda, okuma-yazma, anlama-anlatma konusunda yetkinliği olan felsefe mezunları  çok farklı hizmet alanlarında niye çalışmasınlar? İnsan Felsefesi, Bilgi Felsefesi, Dil Felsefesi, Siyaset Felsefesi, Değer Felsefesi, Etik, Felsefi Danışmanlık, Eleştirel Düşünme, Çocuklar İçin Felsefe, İnsan Haklarının Felsefi Temelleri, Kamu Yaşamında Felsefe gibi dersleri alarak yetişen mezunlar, çok farklı sektörlerde çalışabilirler.


Nerelerde Çalışabilirler?

Bu yetkinlikleri taşıyan mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığının yanı sıra örneğin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ülke çapındaki yaygın kurumlarında, yerel yönetimlerde özellikle Aile Danışmanı olarak topluma çok büyük katkıda bulunabilirler. Farklı kurumların Etik Kurulları’nda, özel eğitim kurumlarında ve özellikle de her geçen gün sayısı artan Bilim Sanat Merkezleri’nde daha etkili konumlarda çalışabilirler; felsefi danışmanlık, mentörlük yapabilirler.Stratejik araştırma kurumlarında, düşünce kuruluşlarında çalışabilirler. Çünkü felsefe eğitiminin kişiye kazandırdığı yetkinlikler, çağdaş toplumun, kamunun vazgeçilmezleridir. Ana-babaların ve tüm karar vericilerin bu gerçeği çok iyi görmeleri, bu potansiyeli çok iyi değerlendirmeleri  gerekir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..