Blog

Fen bilgisi öğretmenliği

Fen Bilgisi Öğretmenliği Okumak İsteyenlere Tavsiyeler!

Fen, ilk ve orta seviyede öğrenim yıllarından hepimizin aşina olduğu , fizik, kimya ve biyoloji derslerini öğrencilere aktaran kişilere fen bilgisi öğretmeni denir. Herkesin öğrenim hayatı boyunca en az bir tane fen bilgisi öğretmeni mutlaka olmuştur. 

Fizik , kimya ve biyoloji müfredatına sahip olan bu öğretmenlik unvanına sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken oldukça açıktır. Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans bölümünden mezun olmak. 


Eğitim Fakültelerinde ortaöğretim birinci kademesinin (ortaokul) öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere (4+4+4 sisteminde ikinci dörde kadar kapsıyor diyebiliriz), eğitim, öğretim ve araştırma yapar. Öğretmen, fen bilimlerinde gerekli alt bilgi birikimini vermek üzere öğrecileri yetiştirir. Bulunduğu okulun genel amaçlarına göre hazırlanmış müfredat programı çevresinde konularını planlar, derslerini işler, gerekli deney ve uygulamaları yapar. Öğretmen olmak isteyen bir kimseden sözel ifade gücüne sahip, insanlara birşeyler öğretmekten hoşlanan sabırlı bir kişi olması beklenir.

Öğretmen olmak, belki de meslekler arasında en güzel olan şeylerden bir tanesidir. Netice itibari ile sizlerin eğiteceği öğrenciler, kendi hayatlarına yön verecekler ve belki de bu sayede dünya tarihine de katkıları söz konusu olabilecektir. Bunun vereceği heyecan bile paha biçilemez. 

Öte yandan öğretmenlik konusunda tercih edilebilecek en zor bölümlerden bir tanesi olarak bilinen Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü üç fen dalına da hakim olmayı gerektirdiğinden yorucu olabiliyor. Tabi bir de KPSS 'den alacağınız puan ve sonrasında atanma kontenjanlarının yeterliliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Çok fazla sırada bekleyen meslektaşlarınızın olabileceğini göz önünde bulundurun ve tercihlerinizi ona göre yapın.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..