Blog

Ali Koç univerlist

Fenerbahçe'nin Yeni Başkanı Ali Koç'un Başarısının Tesadüf Olmadığını Kanıtlayan Bilgiler

3 Haziran 2018 günü gerçekleştirilen seçim ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübü yeni başkanını seçti. Uzun yıllar sonra tüm ülkede yankı uyandıran bu seçim 20 yıllık bir başkanlık süresinin sona ermesiydi de diyebiliriz. Aziz Yıldırım 20 yıldır yönettiği Fenerbahçe Spor Kulübü’ne veda etmiş oldu ve sandıktan çıkan sonuçta yaklaşık 12000 oy fark ile Yıldırım Ali Koç Fenerbahçe’nin yeni başkanı oldu.

Beşiktaşlı ailenin Fenerbahçe’ye gönül vermiş olan oğlu diyor herkes onun için. Ali Koç hakkında ilk etapta söylenebilecek bir şeyler varsa o da oldukça genç, dinamik ve cesur olmasıdır. Peki bu bahsettiğimiz özelliklere sahip olmasını neye borçlu ?

Türkiye’nin en köklü ailelerinden biri olan Koç Ailesi’nin veliahtıdır.Rahmi ve Çiğdem (Simavi) Koç’un  en küçük oğlu , Vehbi Koç’un da en genç torunlarındandır.

2 Nisan 1967 doğumlu olan Ali Koç çok dikkat çeken bir eğitim hayatına sahiptir. Belki de almış olduğu bu eğitim kendisinin yıllar sonrasında bu kapıların kendisine aralanmasına sebep olmuştur.


Eğitim Hayatı

Ali koç univerlist

İlk olarak 1985 yılında Londra’da Harrow School’da lise eğitimini tamamladı.

1989 yılında ABD’nin Teksas Eyaletinde bulunan Houston şehrinde yer alan Rice Üniversitesi’nden lisans eğitimini tamamladı.

İş hayatına atılmış olmasına rağmen eğitim konusunda sahip olduğu merakı devam etti ve 1995-1997 yılları arasında Dünya’nın en köklü üniversitelerinden bir tanesi olan Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

Türkiye’nin en köklü Holding’inin varisi olmasına rağmen kendisi eğitimini tamamladıktan sonra ABD’de yer alan çeşitli kuruluşlarda çalıştı. Eğitimin yanına kattığı tecrübe ile birlikte aile şirketine geri geldi ve Koç Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı oldu.

Eğitimi konusunda verdiğimiz bilgilere ek olarak staj dönemleri de söz konusuydu ki 1987-88 yılları arasında Ford Motor Company’de montaj hattında 1990 yazında ise Dünya’nın en önemli ekonomi kuruluşlarından bir tanesi olan J.P. Morgan’da gerçekleştirmiştir.

Staj Dönemi

ali koç
Takvimler 1990-1991’i gösterdiğinde ise American Express Bankası’nda Yönetici Yetiştirme programına dahil olmuştur. 1991-1992 tarihlerinde Ramerica International Inc. De Koordinatör , 1992-1994 arasında ise Morgan Stanley Bankası’nda Analist olarak yer aldı.

Eğitim konusunda oldukça fazla donanıma sahip olan bir isim olduğu için iş hayatında da sürekli olarak eğitim temalı yatırımlara önem vermiştir.

Birçok kuruluşta görev alması, staj dönemlerinde sadece yönetici kadrosunda yer almamış olması da kendisinin iletişim konusunda problem yaşamamasına olanak sağlıyor.

Genç, dinamik ve cesur olmayı başaran Ali Koç’un başkan olması sadece Fenerbahçe taraftarlarını değil her kesimi olumlu yönde etkilemiştir. Belkide bu konu hakkında söylenebilecek bir şey varsa eğitim konusunda gerçekleştirmiş oldukları yatırımlar da diyebiliriz. “Meslek lisesi memleket meselesi” projesi ile meslek liselerinin daha kalifiye hale gelmesini sağlamayı amaçlamıştır ki birçok konuda başarıyı da elde etmişlerdir. Ek olarak Koç Üniversitesi konusunda yine ciddi yatırımlar gerçekleştirdiklerini söylemekte fayda var. Belki de bu sayede bu ülkede birçok girişimci fikirlerine karşılık buluyor.


Son olarak çiçeği burnunda başkan Ali Koç’u tebrik ediyoruz!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..