Blog

Final Haftasında Sağlıklı ve Güzel Görünmek İçin 5 Makyaj Tüyosu

Final Haftasında Sağlıklı ve Güzel Görünmek İçin 5 Makyaj Tüyosu

Final Haftasında Sağlıklı ve Güzel Görünmek İçin 5 Makyaj Tüyosu

Final haftası her üniversite öğrencisinin korkulu rüyası. Sabahlara kadar ders çalışmak, uyku ile mücadele amaçlı içilen kahveler ve yediğimiz abur cuburlar doğal olarak cildimizde etkilerini gösteriyor ama bunları gizlemenin ve güzel görünmenin püf noktaları yok değil. Hadi gelin bunlara bakalım. 

1. Uykusuzluk

Uykusuzluğun vücuda birçok olumsuz etkisi var ama göz altı morlukları ilk belirtilerinden. Final haftası uyku saatlerinizin azalması ya da uyku düzeninizin bozulması göz altlarınızın daha da belirginleşmesine yol açabilir. Bunu gizlemek için ten renginize uygun kapatıcılar ya da kapatıcılığı yüksek fondötenler kullanabilirsiniz. Kapatıcı seçerken çizgilerinize dolmamasına ve teninizde aşırı açık renkli kalmamasına dikkat etmelisiniz.

2. Yorgun ve Kırmızı Gözler

Gözlerin uzun süre açık kalması göz kuruluğuna ve doğal olarak gözlerde kızarmalara ve kanlanmalara neden olabilir. Gözleriniz şişebilir ve küçük görünebilir. Bu görüntüden kurtulmak için gözlerinizin iç alt kısımlarına ten rengi ya da beyaz göz kalemi sürebilirsiniz. Göz pınarınıza açık farlar sürerek hem gözlerinizin daha büyük hem de sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

3. Sivilceler 

Final dönemi stresten ya da cildinize temiz bakamıyor olmanızdan belki yediklerinizden kaynaklı sivilceler çıkarabilirsiniz. Fondöteniniz kusurlarınızı örtmenize yardımcı olmuyor ise fondöten altına kapatıcı, color correcting consealar paletiniz varsa yeşil rengini ya da fondöten üstüne kapatıcı özelliği olan bir pudra uygulayabilirsiniz. Sivilceye meyilli bir cildiniz varsa yüzünüzü cilt ürünleri ile sıkmaktansa cildinize temiz bakmaya özen gösterin.

4. Dengesiz beslenme

Sağlıklı bir cilt, sağlıklı bir bedenin yansımasıdır. Eğer kişi doğru beslenmiyorsa bu durum cilt rengi bozuklukları ve cilt kuruluğuna yol açabilir. Cilt kuruklukları için mutlaka nemlendirici kullanın. Cilt rengi bozuklukları için ise color correcting concealer paletinizin mor ve pembe rengini kullanabilirsiniz eğer yok ise kapatıcınızı fondöten altına ince bir kat şeklinde uygulayıp cilt tonunuzu eşitleyebilirsiniz ya da fondöteninizi iki kat uygulayabilirsiniz. 

5. Hareketsiz Kalmak 

Final haftası öğrenciler olarak fazla gezemiyoruz evden okula, okuldan eve gidip geliyoruz. Hareketsiz kalan vücudun dolaşım sistemi yavaşlıyor ve kılcal damar tıkanmalarına yol açıyor. Bu da derinizin ince olduğu göz çevresinde damarlarınızın belli olmasına yol açıyor. Bunun için kapatıcılarınıza başvurabilirsiniz ya da color correcting consealer paletinizin sarı rengini göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Göz makyajınızı yapmadan önce göz kapağınıza ve göz çevrenize ten rengi bir far sürerekte damarlı görüntüyü yok edebilirisiniz. Göz çevreniz çok hassas olduğundan fazla ürün kullanmamanızı tavsiye ederim. 

Final haftaları yorucu ve stresli geçen haftalar bunu hepimiz kabul ediyoruz. Makyaj sektörünün çok geliştiği son dönemde bütün kusurlarınızı örtecek ürünler bulmanız mümkün ama önemli olan makyajınızın altındaki cildinize iyi bakmanız. Final zamanları bile kendinize mutlaka günde bir 5 dakika ayırın ve cildinizi temizleyip nemlendirin. Sınavlarınıza birkaç hafta önce çalışmaya başlayın ve kendinize nefes almak için zaman tanıyın. O zaman kapatmanız gereken kusurlarınız olmayabilir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..