Blog

şahsiyet dizisi

Final Yapan Şahsiyet Dizisine Bir Tıp, Psikoloji,Kriminoloji ve Sanat Öğrencisi Gözünden Bakmak

Cansu Dere ve Haluk Bilginer’in ezber bozan dizisi “Şahsiyet” dizisi Fi-Çi-Pi serisinin ardından acaba beğenileri toplayabilecek mi derken dizi ciddi anlamda yüksek bir başarıya ulaştı.

Ezber bozan olarak adlandırma sebebimiz, dizinin konusunun içinde aşk yok, alışılagelmiş bir düzen yok ve bu da bu diziyi son derece muazzam kılıyor.Şahsiyet Dizisi Final Verdi! Polisiye, Kriminoloji , Psikoloji , Tıp, Sanat derslerine giriş!

Sanat
şahsiyet 1

Evet arkadaşlar bu dizide her şey var. Öncelikle konuya görsellikten girmek isteriz ki sürekli olarak keskin mavi, kırmızı ve yeşil tonlara tanık oluyoruz ve bu renk kartelası ciddi anlamda diziyi karizmatik kılıyor. Ek olarak karakterlerin kıyafet tercihleri, ev dekorasyonları gibi birçok konuda muhteşem çalışmalar gerçekleştirilmiş.


Kriminoloji
şahsiyet 2

Kriminoloji, Agah Beyoğlu’nun kurguladığı cinayetler silsilesi, geride bıraktığı notlar, titiz çalışmaları yönünden dikkat çekiyor. 
şahsiyet
Aslına bakarsanız cinayetlerin kurgulanma şekli de oldukça dahiyane. Hiçbir ayrıntının atlanmaması durumu bu olay örgüsünün muazzam titizlikle hazırlandığını gösteriyor. Olası görüntülenme ihtimaline karşılık gelecek önlemler (kostüm vb.) sonrasında dikkat çekmemek adına tatil planlamaları dahi yapmak gibi.

Ve tabiki günlükten notlar... Ahh o notlar...

Tıp
şahsiyet 3

 Agah Beyoğlu'nun bu cinayetlere başlamasına önayak olan en önemli unsur belki de kendisinin bir süre sonra her şeyi unutacağını öğrenmesidir. Alzheimer hastalığı neticesinde ara ara geçirdiği travmalar ve yaşlılığın verdiği bazı rahatsızlıklarla tıp konusuna da dahil olmamıza sebep oluyor. Ve bir ayrı nokta da bu hastalığın tam anlamıyla net olmadığı konusunda ve sadece unutmanın değil yeri geldiğinde bazı şeylerin hatırlanmasının mümkün olabileceğini de görmüş olduk.


Psikoloji
şahsiyet 5

Psikoloji alanına değinmemiz gerekirse , çok yoğun bir konuya sahip olması, her cinayet sonrasında bıraktığı notların aslında bir mesajdan ziyade bir günlükten alıntılanmış olması durumu gerçekten takdire şayan. Öte yandan bu günlüğün üzerlerinde bıraktığı etkiler ve herkesin bir şekilde bir yola girip yoluna devam etmesi de işin ayrı bir boyutu.
şahsiyet uğur mumcu
Acısıyla tatlısıyla 12 bölümlük dizimizi geride bıraktık, final bölümü hakkında bir şeyler söylemiyoruz elbette ama bol mesaj barındırdığını söylemekte fayda var. Özellikle final bölümünde yaşanan birçok olay geçmişte yaşanmış ve günümüzde hala devam etmekte olan şeylere karşılık geliyor. 
şahsiyet final

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..