Blog

Finans Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Finans Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Yenilenen dünya düzeni söz konusu olduğunda artık her alana mühendislik prensipleri ile yaklaşmak endüstriyel ilerleyiş açısından oldukça önemlidir. Süreçlerin belirlenmesi, onların takibi ve sonuçların değerlendirilmesi konusu günümüzde finans sektöründe de kaçınılmaz hale gelmiştir ve bu da ihtiyaçlara karşılık olarak "Finans mühendisliği" bölümünün ortaya çıkmasını sağlamıştır.

 


Finans Mühendisliği nedir?
Finans Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? 1

Finans mühendisliği bölümü ülkemizde yükseklisans programı olarak bulunmaktadır. Bu programın esas amacı ise; küresel finans endüstrisinde çalışmak isteyen öğrencilere lisansüstü seviyede teknik eğitim vermek olarak bildiriliyor.

Finans mühendisliğine; yatırım bankaları ve kuruluşları, finansal yönetim ve danışma şirketleri, sigorta şirketleri ve finansal pazarlarda yatırım yapan kuruluşlar dahildir. son yıllardaki gelişmeler, mezunları finansal pazarları değerlendirmek, yatırım stratejilerini tespit etmek kadar yeni finansal ürünleri tasarlamak, üretmek ve pazarlamak için gerekli olan alet ve tekniklere donatılmış bir eğitim programına gereksinim olduğunu göstermiştir.


 


Ne iş yapar?
Finans Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? 2

Opsiyonlar, swaplar, faiz oranı türevleri, kredi türevleri ve özel emeklilik planları gibi yeni finansal ürün ve enstrümanların ortaya çıkması bu alanı daha da çekici yapmıştır. programın mezunlarının sadece finansal ürünler pazarlayan şirketlerde değil, genel servis ve üretim şirketlerinin finans bölümlerinde de çalışmaları beklenmektedir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..