Blog

Finlandiya eğitim sistemi hakkında bilmeniz gerekenler

Finlandiya'da Eğitim Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Dünya üzerinde eğitime en az zaman harcayıp en yüksek verimi alan ülke Finlandiya! Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı tarafından üç yıl içinde yapılan Uluslararası Çalışmalar uyarınca, Finlandiyalı öğrenciler dünyadaki en yüksek bilgi düzeyine sahip olduğunu göstermiştir ve bu gerçekten inanılmaz bir ayrıntıdır. 

Finlandiya'da genel eğitim 2 aşamadan oluşur:

- Alakoulu (alt), 1'den 6'ya;
- Yläkoulu (üst), 7'den 9. sınıfa.

Ek 10. yıl, notlarını geliştirmek isteyen öğrenciler içindir. Bundan sonra, çocuklar koleje gider ya da lukio (lyceum) 'da öğrenimlerine devam ederler. Aşağıda, Fin eğitiminin temel prensiplerini göreceksiniz ki bu aslında bunu iyi yapıyor.

Eşitlik

Okullar
Finlandiya'da elit okul yok. Ülkenin en büyük okulunda 960 öğrenci eğitim görürken, en küçük olanında 11 öğrenci bulunur. Her okul aynı özelliklere, ekipmana ve finansmana sahiptir. Bazı kamu-özel okulları vardır, ancak çoğu kamuya açık. Aralarındaki temel fark, öğrenciler için yüksek gereksinimdir. Özel kurumlarda çocuklar Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerinde öğretilmektedir.

Denekler

Finlandiya okullarında, bazı derslerin diğerlerinden daha önemli olduğuna inanılmamaktadır. Bu nedenle, belirli konuların yoğun bir şekilde incelenmesi hoş karşılanmaz. Tam tersine, üstün yetenekli çocuklar için sanat, spor ve müzik dersleri oluşturulabilir.

Ebeveyn

Ebeveynlerin mesleki ve sosyal statüleriyle ilgili anketler yasaktır. Gerekirse öğretmen bunu bilecek.

Öğrenciler

Çocuklar yeteneklerine ve kariyer tercihlerine göre sınıflara ayrılmazlar. Dahası, “iyi” veya “kötü” öğrenciler yoktur. Öğrencilerin karşılaştırılması yasaktır. Bu nedenle, öğrenciler arasındaki fark tüm dünyadaki öğrencilere göre en küçüktür.

Öğretmenler

“Nefret dolu” ve “favori” öğretmenler, “öğretmenlerin evcil hayvanları” veya “yumruk topları” diye bir şey yoktur. Finlandiyalı öğretmenler mentorluk işini yapıyorlar ve hepsi bu.

Ödeme yok

Sadece çalışma özgürlüğü değil, aynı zamanda:

yemekler;

  • müzeler, geziler ve ders dışı etkinlikler;
  • ders kitapları, hesap makineleri, kırtasiye ve hatta tabletler ve dizüstü bilgisayarlar
  • En yakın okul 2 km'lik mesafede yer alırsa, çocukları alır ve geri döndürür;

Kişisellik

Her öğrenci için bireysel bir öğrenme planı geliştirildi. Çocuklar aynı sınıftaki farklı karmaşıklık düzeyindeki egzersizleri yaparlar ve kişisel seviyelerine göre değerlendirilirler. Genel bir çalışma ile birlikte, iki benzersiz eğitim türü vardır:

  • Zayıf öğrencilere destek eğitimi verilir
  • Düzeltme eğitimi bireysel olarak veya küçük gruplar halinde yapılır.

Pratiklik

Fin okulları, çocukları sınavlara değil, hayata hazırlamayı amaçlıyor. Bu nedenle orada bir sınav söz konusu değildir. Bunun sebebi ise, her öğrenci için tek bir zorunlu standart test oluşturmanın imkansız olmasıdır.

Öğrenciler sadece ileri yaşlarında ihtiyaç duyacakları şeyleri öğretir. Finli çocuklar, en erken yıllardan bir kredi kartı veya portföyün ne olduğunu bilirler. Vergi yüzdesinin nasıl hesaplanacağını, İnternet'te bir iş hesabının nasıl oluşturulacağını veya indirimlerden sonra malların fiyatının nasıl hesaplanacağını biliyorlar. 

Bağımsızlık

Fin okulları, öğrencilere başarılı bir gelecek ve bağımsız yaşamaya hazırlıklı olmayı öğretmeyi amaçlar. Herhangi bir dış yardım olmadan bilgiyi düşünmek ve uygulamak için eğitilirler. Öğrenciler sadece formülü öğrenmek zorunda kalmazlar, bunun nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını ve problemleri çözmek için hangi kaynakların nasıl kullanılabileceğini anlayabileceklerdir.

Ayrıca öğretmenler, öğrenciler arasındaki çatışmaları hiçbir zaman etkilemez ve gerçek yaşam durumlarıyla başa çıkma becerilerini geliştirebilmeleri adına kendilerinin için ayağa kalkabilmeleri konusunda teşvik ederler.

Bu makaleyi okuduysanız, bu eğitim sisteminin merkezinde gerçek hayat endeksli, eşit ve yeteneğe dayalı bir eğitim sistemi olduğunu görebilirsiniz. Kimilerine bu sistem ters gelebilir, lakin bu arkadaşlar bu kadar kısa süre eğitim alıp bu denli başarılı olabiliyorlarsa bunu da sorgulamak gerekir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..