Blog

Fizik bölümü

Fizik Bölümü Öğrencisi Olmak

Tüm üniversitelerin ortak bir şekilde zor kabul ettiği bölümler vardır. Bunlar arasında hiç kuşkusuz ki fizik bölümü mutlaka yer alır. 

Anabilim dalı olarak karşımıza çıkan Fizik , neden biyoloji ve kimyadan zorluk seviyesi olarak daha fazladır merak ediyorsanız cevabı birazdan bulacaksınız.

Fizik bölümü okumaya kararlıysanız, madde ve enerjinin yapısını ve karşılıklı etkileşimini araştırır, evrendeki fiziksel olayların bağlı olduğu yasaları bulmaya çalışırsınız. Şahsen bu cümleyi yazarken ne anlatmak istediğimizi biliyor olsak da tekrar okuduğumuzda bizler de anlama konusunda sıkıntı yaşayabileceğimize eminiz. Çünkü anlatıldığı kadar zor bir bölüm olmakla birlikte oldukça da zevkli bir bölüm olduğunu söylemekte fayda var.

Fizik bölümünün amacı, öncelikle yukarıda bahsetmiş olduğumuz araştırma ve incelemeleri yapabilecek nitelikte eleman yetiştirmeye yönelik eğitim vermektir.


İş olanakları hakkında biraz bahsetmemiz gerekirse, aslında her bölümde olan opsiyonların buralarda da var olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan birçok fizik bölümü mezunundan gözlemlenen bir gerçek var ki, çoğu bahsedeceğimiz iş alanları haricinde akademisyen olma konusunda adımlar atmış ya da formasyon programlarına dahil olup yollarına öğretmen olarak devam etmeyi tercih ederler. Onun dışında ,fizik bölümünde öncellikle bu araştırma ve incelemeleri yapabilecek nitelikte eleman yetiştirmeleri yapabilecek nitelikte eleman yetiştirmeye yönelik eğitim yapılır. TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu)’in fizik laboratuvarında, Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığının çeşitli kuruluşlarında araştırmacı olarak, Ptt, Aselsan, Trt gibi kuruluşlarda teknik eleman olarak çalışılabilir.



 Fizik bölümünün müfredatı hakkında bir şeyler merak ediyorsanız da kısaca, 4 yıllık eğitim süresinin ilk iki yılında temel fizik, matematik, kimya gibi dersler verilir. Son iki yılda ise daha geniş ve ileri düzeyde fizik bilgileri içeren dersler verilir. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulur.

Fizik bölümü hangi üniversitelerde mevcut ise UniverList'te bu üniversiteleri araştırıp karşılaştırabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..