Blog

Fizik Mühendisliği Nedir? Fizik Mühendisleri Ne İş Yapar?

Fizik Mühendisliği Nedir? Fizik Mühendisleri Ne İş Yapar?

Fen bilimlerinin en ön planda olan mühendislik dalları genelde Kimya ve Biyo mühendislik olarak geçiyor olsa da Fizik mühendisliği de bu dallar arasındadır. Peki fizik mühendisliği nedir ?
 Fizik Mühendisliği Nedir?
Doğada bulunan tüm maddelerin yapısını ve birbirleriyle olan etkileşimlerini inceleyen, fizik bilimi bulgularını teknolojiye adapte ederek uygulayan kişilere verilen ünvan Fizik Mühendisliği'dir.

Genel anlamda bilimsel çalışmalar söz konusu olduğunda , o çalışmaları kolaylaştıracak her ürün fizik mühendisleri tarafından tasarlanmıştır. Mesela; uydular, uçaklar, bilgisayar yapıları gibi çağımızın en gelişmiş teknolojik sistemleri başka bilim dallarının katkıları olsa da büyük ölçüde fizik mühendislerinin ürünleridir.

Fizik mühendisleri ile ilgili söylenebilecek bir başka şey ise , üretimin olduğu her yerde kendilerine iş bulabilecekleri konusudur. Çünkü demirden bakıra , hatta nükleere kadar içerisinde hammadde bulunan her sektörde kendilerine yer alabilirler. Aslına bakarsanız sadece üretim de değil, tıptan bilişime kadar birçok alanda uygulamaları kolaylaştırıcı teknolojileri geliştirmek de fizik mühendislerinin görevleri arasındadır.
 Fizik Mühendislerinin Araştırma Alanları

Fizik mühendislerinin ilgi ve araştırma alanları bu etkileşim ve madde yapısı çerçevesinde oluşan 3 temelde şekillenir:

  1. Maddeler arası Etkileşim: Kısaca özetlemek gerekirse elektronların, ayrı ayrı nesnelerin (örneğin, arabaların) veya daha büyük ölçekte bakarsak gezegenlerin çarpışmasını, bir biriyle olan etkileşimi incelemektedir.
  2. Madde ile Enerji Arasındaki Etkileşim: Madde ile ışık, madde ile lazer gibi etkileşim konularını temel almaktadır.
  3. Enerji ile Enerji Arasındaki Etkileşim: Işık ile ışık arasındaki etkileşimi konu almaktadır.

 Fizik mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var merak ediyorsanız aynen şöyle;


 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..