Blog

Fizikte Problem Çözme Yeteneğinizi Nasıl Artırırsınız?

Fizikte Problem Çözme Yeteneğinizi Nasıl Artırırsınız?

Problem çözmek kadar cevaba giden yolun doğru belirlenmesi de oldukça önemlidir. Bilimde her şeyin elbette bir açıklaması vardır ve her açıklama kendi içerisinde mantıklı bir formülasyona sahiptir.

fizikte problem çözme yeteneğinizi geliştirecek tavsiyeler

Albert Einstein'ın “Sorunun formülasyonu genellikle çözümünden daha önemlidir…”sözü aslında birçok konuya ışık tutar nitelikte.

Apple'ın efsane CEO'su Steve Jobs, “Bir soruna bakmaya başladığınızda ve gerçekten çok basit göründüğünde, sorunun karmaşıklığını gerçekten anlamıyorsunuz. O zaman soruna giriyorsunuz ve bunun gerçekten karmaşık olduğunu görüyorsunuz ve siz tüm bu kıvrımlı çözümlerle ortaya çıkın, işte bu bir tür orta, ve çoğu insanın durduğu yer… Ama gerçekten harika bir insan devam etmeye devam edecek ve sorunun temelini oluşturan prensibi bulacaktır - ve zarif, gerçekten işe yarayan güzel bir çözüm. "

Fizikte veya diğer disiplinlerde olsun, problem çözme öğrenilebilir. TopUniversities web sitesindeki Rafis Abazov öğrencileri için IDEAL metodolojisini tanıtıyor: Tanımla, Tanımla, İncele, Davran ve Bak.


1- Sorunu tanımlayın
fiziksel durumu görselleştirerek ve sorundaki yazılı bilgiyi matematiksel değişkenlere çevirerek sorunun doğasını tanımlayın. Nesneleri ve bunların hareketlerini veya etkileşimlerini gösteren bir şema çizin. Örneğin, bir etkileşim bir iple birbirine bağlanmış iki nesne olabilir.


2- Sorunun ana unsurlarını tanımlayın
şemada, tüm bilinen ve bilinmeyen bilgileri etiketleyin. Bu, sözel, görsel ve matematiksel modlar ile kelimelerin, resimlerin ve denklemlerin somut tezahürleri arasında çeviri yapmanızı sağlar. Her bir öğenin ilişkili birimlerini eklediğinizden emin olun, bu, neyin çözüldüğünü tanımlamanıza yardımcı olacaktır.


3- Muhtemel çözümleri inceleyin
Fiziksel durum görselleştirilip ve çizildikten ve sayısal bilgiler problem ifadesinden çıkarıldıktan sonra, öğrenciler arka plan bilgilerini fizik ve fizik formülleriyle kullanabilirler veya sınıfta bu bilgiyi bulabilirler. notlar, öğretim paketleri, ders kitapları veya çevrimiçi kaynaklar.

Bazen "Z'nin cevabını istiyorum, ama Y'yi tanıyorsam Z'yi bulabilirim ve eğer X'i bilseydim ... asıl sorun bildirimi.4- Sorunu çözme Yasası

 bu genellikle benzer olan önceki sorunların üzerinde çalışmayı ve çözüm sürecini gözlemlemeyi içerir. Ardından, bilinen bilgi, bilinmeyen miktar için çözmek üzere tanımlanan formüllere değiştirilir. Gerçek miktarları koymadan önce daima önce sembolik olarak çözün. Bu, cevabınızın fiziksel dünyada mantıklı olduğundan emin olmanızı sağlar.


5- Alınacak dersleri arayın

çözüm sürecini değerlendirerek, bir sonraki problem çözme projesinin daha etkili olması için öğrendiğiniz dersleri formüle edebilirsiniz.


Bir Rüyada Bir Çözüm

Bazen, diğer eller sorunların çözümünde iştedir. Kimyager August Kekule'nin çözümünü benzen molekülünün yapısına ve dolayısıyla tüm aromatik bileşiklerin yapısına götürün. Sorunla uzun süre uğraştıktan sonra, Kekule biraz kestirdi. Kendi kuyruğunu yutan bir yılanı hayal ediyordu ve benzen molekülünün şeklinin bir halka olduğu iddiasıyla uyandı.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..