Blog

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Nedir? Ne İş Yapar?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Nedir? Ne İş Yapar?

En genel tanımıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon kas ve iskelet sistemi hastalıkları ile ilgili bir bölümdür. Bu hastalıkların tanısı ve tedavisi üzerine odaklanmaktadır. Hem teorik hem de pratik bilgiye ihtiyaç duyulan bu bölüm son yıllarda oldukça fazla talep görmektedir.

Fizyoterapi Nedir? Fizyoterapi Kaç Yıllık?

Kaslarda ve iskelet sisteminde oluşan bozukluklarda, sinir sistemindeki hasarlarda ya da zamanla sinir siteminde gelişen fonksiyonel bozukluklardaki hasarın en alt düzeye getirilmesini amaçlayan bir bilim dalıdır. Ayrıca fizyoterapi bireylerde var olan problemleri ortadan kaldırmak ya da minimum seviyeye indirmek için kişiye özgü egzersiz programları gerçekleştirerek bireylerin yaşam kalitesini yükseltir.

Bu bölümler üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültelerinde yer almaktadır. 4 yıllık bir bölümdür ve bazı üniversitede hazırlık sınıfları da olduğu için bu üniversitelerde bölümünün öğrenim süresi 5 yıla çıkmaktadır. Bu bölümden öğrenciler lisans derecesi ile mezun olurlar ve fizyoterapist unvanına sahip olurlar. Ayrıca bölümün Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları bünyesinde bulunan fizyoterapi isimli 2 yıllık bir alt eğitimi de bulunmaktadır. Bu bölümü başarı ile tamamlayan mezunlara fizyoterapi teknikeri unvanı verilmektedir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Maaşları

2 yıllık meslek yüksek okulu mezunu bir fizyoterapi teknikeri yaklaşık olarak 3000-3500 TL civarında maaş almaktadır. Fizyoterapistler ise 4500-6500 TL arasında maaş alabilmektedir. Bu maaşlar ortalama olarak bu şekildedir. Teknikerin ya da fizyoterapistin çalıştığı kurumun döner sermayesine göre aldıkları maaş miktarı değişmektedir. Bu nedenle bu değişim kurumdan kuruma ve ilden ile olabilmektedir ve net bir maaş miktarı söylemek doğru olmaz.

Fizyoterapi İş İmkanları

Bu alandan mezun teknikerler ve fizyoterapistlerin iş imkanları oldukça geniştir. Büyük şehirlerde bu alanları iş yelpazesi daha da artmaktadır. Hem özel sektörde hem de kamuda iş bulabilmektedirler. Bu sebeple bu iki bölümde yıllardır popülaritesini kaybetmemektedir. Bu alanın teknikerleri tüm hemen hemen tüm sağlık kuruluşlarında iş bulabilmektedirler. Devlet kurumlarında çalışabilmeleri için KPSS puanıyla atanmış olmaları gerekmektedir. 

Bu alandan mezun teknikerler özetle kamuya bağlı devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde ve özel eğitim kurumlarında iş imkanına sahiptirler. Fizyoterapistler ise kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde, özel kliniklerde, rehabilitasyon merkezlerinde, spor kulüplerinde ve huzurevlerinde iş imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca fizyoterapistler evlerde yatalak durumda olan ya da fizyolojik bir hastalığı bulunan ve bu nedenle fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastalara evde tedavi uygulamaları ile ekstra ücretler alabilmektedirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Hangi Üniversitelerde Var?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünün hangi üniversitelerde olduğunu görmek ve o üniversitelerin tüm detaylarını BURADAN inceleyebilirsiniz. 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünün taban puanları 2018 güncel başarı sıralamalarını detaylı ve ayrıntılı bir biçimde filtreleyeceğiniz  Univerlist Tercih Robotu ile öğrenebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..