Blog

Flipped learning (Ters yüz eğitim) nedir ? MEF

Flipped Learning (Ters yüz eğitim) nedir?

Hayatımız boyunca birçok alışkanlığımız değişime uğrar. Kimi zaman lokasyondan kimi zaman yeni şeyler keşfetmekten dolayı olur. Genel anlamda edindiğimiz gözlemler neticesinde bizler evrilirken bizlerin öğrenim alışkanlıklarının da değişmesi durumu çok doğal karşılanabilir. İşte tam da bu noktada “Flipped Learnig” yani “Ters yüz eğitim” devreye girer.

Flipped Learning eğitim modelli MEF Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği eğitim devrimi neticesinde tanıştığımız bir model olmuştur. Bu modeli ülkemizle tanıştıran ilk üniversite olan MEF Üniversitesi’nin bu modeli uygulamakta en büyük amacı kesinlikle teknoloji ile iç içe büyüyen birbirinden farklı kuşakların ilkel ya da geleneksel olarak tabir edebileceğimiz eğitim-öğretim sistemine dahil olmasının pek faydalı olamayacağıdır.

Flipped Learning eğitim modeli ile öğrenciler derslere gelmeden önce , öğretim görevlileri tarafından kendilerine servis edilmiş onlar görsel ve yazınsal kaynakları edinip derse hazır hale gelmiş olurlar. Bu model sizlerin de takdir edeceği üzere öğrencinin bir konuyu en iyi şekilde öğrenebilmesini amaçlar.

 

Kısaca Flipped learning aşamaları ;

 

  • Öğrenci derse gelmeden önce, istediği bir zamanda dersi videodan izler, notlar alır, anlamadığı konular ile ilgili sorular hazırlar.
  • Öğrenciler, dersten önce konu ile ilgili sorularını öğretim üyesine elektronik ortamda iletir.
  • Öğretim üyesi ilk derste soruların niteliğine göre öğrencileri gruplandırır. Öğrenciler grup çalışması içerisinde sorularına cevap aramaya çalışırlar. Öğretim üyesi grupları ziyaret ederek öğrencilere yardımcı olmaya çalışır.
  • Öğretim üyesi, dersin ikinci saatinde cevap bulunamayan soruları, öğrencileri sorulara cevap arayacak şekilde cesaretlendirerek, öğrenmelerine olanak sağlar.

  • Öğretim üyesi, öğrencilerin kavramı öğrenip öğrenmediklerini test etmek için sorular sorabilir veya konunun uygulamalarını kapsayacak şekilde problemler üzerine grup çalışmaları yaptırtabilir.


Avantajları hakkında bir şeyler söylemek gerekirse de hiç kuşkusuz aklımıza ilk olarak bu edinilen kaynakların taşınabilir olması ve sürekli olarak var olması neticesinde dersin istenildiği zaman istenilen yerde dinleyebilmesi anlamına gelir. Bol tekrarın yapılması da mümkündür ki her öğrencinin aynı anda aynı seviyede anlamasını beklemek de mümkün değildir ki bu yöntem ilkel yöntemlere nazaran bu yüzden öne çıkar.

Belki de en önemli noktalardan bir tanesi de sağlık ya da çeşitli sebeplerden dolayı öğrencilerin dersleri kaçırmayacak olmasıdır. Çünkü kaynaklar daima ellerinin altında olacaktır.

Tüm  bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda bu eğitim modelinin başarısız olduğunu düşünmek epey zor olacak gibi. Özellikle görselliğin ön plana çıktığı günümüzde birçok hizmet verenin artık internet üzerinden yayınlar yaptığını düşünürsek bu model belki de geleceğin tam da kendisidir diyebiliriz.Kayıtlara dayalı olması ve önceden hazırlıkların yapılacak olması öğrencilerin dersin genelinde öğrenmeye değil fikirleri tartışmaya açıp yeni bakış açılarını edinebilmesi konusunda da oldukça yararlıdır.

Flipped Learning modeli, öğrencilerin zaman konusunda fayda sağlayabileceği, fayda sağlarken öğrenip öğretici olabileceği oldukça faydalı bir eğitim modelidir ve ülkemizde bilinen sadece MEF Üniversitesi bünyesinde kullanıldığıdır.

UniverList’te MEF Üniversitesi hakkında merak ettiğiniz ne varsa bulabilirsiniz!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..