Blog

gastronomi vs aşçılık

Gastronomi İle Aşçılık Bölümleri Arasındaki Farklar

YKS 2018 tercih danışma günleri araştırmamıza göre en fazla tercih edilmek istenen bölümlerden Gastronomi ile Aşçılık hakkında sizlere hem bilgi vermek hem de karşılaştırma yaparak sizlerin kafanızda yer alan soru işaretlerini kaldırmak için geldik.

Son yıllarda cinsiyet ayırt etmeksizin popüler hale gelen üniversite bölümü "gastronomi" nin "aşçılık" bölümü ile arasında ne gibi farklar var bunu sizler için araştırdık. Malum ikisi de lezzetler üzerine ve karıştırılması oldukça mümkün. Ama merak etmeyin birazdan her şey rahatça anlalışalacak.

 

Gastronomi bölümü 4 yıllık bir lisans bölümü iken aşçılık bir önlisans bölümüdür. 

Gastronomi Bölümü
gastronomi bölümü univerlist

Gastronomi mezunu "gastronom" unvanına sahip olur ve gastronom olma yolunda 4 yıllık uzun ve kapsamlı bir eğitim alırlar. Damak tadı ve yemek zevkinin önplanda olduğu bu bölümde belki de en önemli beklenti, öğrencinin yaratıcı olmasıdır. Bir gıda ile ilgilli raf ömründen tutun da neyle nasıl işlenebileceği konusunda bilgi sahibi olmayı gerektirirken bir de uyumun haricinde kaliteli, lezzetli ve görsel olarak göze hitap eden bir şeyler sunmayı amaçlamaları çok önemlidir. Yani gastronomlar, yemeğe ve bileşenlerine sanat olarak yaklaşım sergilemelidir. Zaten bu yüzden olacaktır ki bazı üniversitelerde gastronomi bölümü güzel sanatlar fakültesi bünyesinde yer almaktadır.

Gastronomların işi yemeğin hazırlanmasından sonra da bitmez, çünkü onlar yemeğin yanında tüketilebilecek alkollü ya da alkolsüz içeceklere de hakim olmak zorundalardır ve en doğru öneriyi yapmak da yine onların görev tanımında yer alır.Aldıkları eğitimlerin içerisinde gıda teknolojilerinden tutunda, gıda toksikolojisi (bir gıdanın içinde bulunabilen mikroorganizmalar, zehirlenme sebepleri olan bakterilerin isimleri ve işlevleri gibi), gıda mevzuatı (gıda yasaları, kanunları), restoran işletmeciliği, pazarlama ve maliyet kontrolü-muhasebe gibi birçok ders bulunmaktadır. Tabi ki sadece bu dersleri alarak 4 seneyi bitirmiyorsunuz. İçki kültürü ve şarap bilimi adı altında bir derste alıyorsunuz ve bu derslerde şarapları tadıp yorumluyorsunuz, tabi bu üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebiliyor.

Gastronom olduğunuzda belki de en fazla odaklanmanız gereken şey, farklı ülkelerin yemek kültürlerine yerinde hakim olabilmektir. Yani yöreleri kendi dillerinde ve tatlarında deneyimlemek için oldukça fazla gezmeniz mümkün olabilir ve bu da sizin mesleğe olan aşkınızın artmasını sağlar. Bu bölümü okumak da sonrası da oldukça keyifli gibi.

Aşçılık
aşçılık bölümü univerlist

Aşçılık bölümü hakkında söyleyebileceğimiz şeyler ne yazık ki gastronomi kadar fazla değil. Ama bu yine de bu bölümün eğlenceli olmadığı anlamına gelmesin. Çünkü iki meslek dalından hangisini tercih ederseniz edin, mutlaka üzerine düşmeniz gerekir. Ve yeteneğiniz bu iki önü açık meslek için belirleyici olacaktır. Yaratıcı ve üretken olmak, hırslı ve disiplinli çalışmak en önemli kriterdir. Aşçılık bölümü söylediğimiz üzere 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Gastronomi bölümünde gösterilen birçok ders müfredatında vardır ancak gastronominin özeti gibidir. Ayrıntılı ve detaylı bir eğitim yoktur. İşlenilen dünya mutfakları bilgisi kısıtlıdır. Avantajı ise 2 yıllık olduğu için mesleki hayatınıza daha erken başlayabilirsiniz ve azimle devam ederseniz birçok gastronomi mezununa göre daha tecrübeli yüksek bir rütbede olabilirsiniz.

 

Akademik Kariyer

Akademik kariyer söz konusu olduğunda burada Gastronomi Bölümü öne geçmektedir , çünkü Aşçılık bölümü 2 yıllık bir önlisans bölümüdür.

Sonuç olarak ister gastronomi okuyun, ister aşçılık eğer mutfakta bir asker olacaksanız iyi düşünmelisiniz. Meslek sadece okulda öğrenilen bilgilerden ibaret değildir. Mutfak zordur ve yükselmek bazen şans işidir. Başarılı olmanız tamamen sizin ellerinizde.

Her iki bölümü tercih edecek olanlara da bol şanslar!

İstinye Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak sanatlari , Aşçılık bölümleri ile ilgili bilgi almak için TIKLAYIN.Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..