Blog

gastronom

Gastronomi Mezunları Nerelerde Çalışır ?

Gastronomi bölümü, son yıllarda sadece üniversitelerde değil, bu konu üzerine eğitim vermeyi amaç bilmiş mutfak sanatları enstitülerince de oldukça fazla dikkat çekmeye başlamış bir bölümdür. Adı üzerinde mutfak sanatları, yani yemek yapma adabından mutfak düzenine kadar her konu hakkında bilinçli ve bilgili hareket etmek isteyen, stres anında mutfakta tüm kontrolü sağlamayı başaran kimseler olabilmek için her türlü püf nokta burada barınıyor. Ama bu hemen aşçı unvanı alacağınız anlamına kesinlikle gelmiyor. 

Gastronomi mezunları ne yapıyor?


İlk olarak belirtmemiz gerekir ki gastronomi mezunlarına aşçı değil gastronom denir. Bir insanın hayati fonksiyonları arasında giderdiği gereksinimlerden bir tanesi de beslenmek olduğu için bu bölümün iş ağı oldukça geniş diyebiliriz.


  
Öncelikle özel sektöre bakalım ; turizm seyahat ve ulaştırma sektörlerinde restoran veya otel gibi yoğun olarak müşterilerin yararlandığı, yeme içme eğlenme ve konaklamanında birlikte yapılabildiği uygun işletmelerde çalışabilirler. Toplantı ve yemeklerin verildiği özel lokanta ve restoranlarda, bunun yanında gıda ürünlerinin işlendiği ve anında müşteriye sunulabildiği yerlerde çalışırlar. Gastronomlar sevdiği branşa göre  pastane, soğuk,  sıcak, ekmekçi, alakart gibi branş şefi olup kademe atlayarak sous şef, executive şef gibi pozisyonlara yükselebilirler.

 

Yolculuk Seven Gastronomlar

Yolculuk severler için kruvaziyer gemilerde, uluslararasi uçak mutfaklarinda hem dünyayı gezip hem mesleklerini sürdürebilirler. Dünya'yı gezen gastronomların en büyük avantajı ise hiç kuşkusuz ders olarak verilen yöresel ve bölgesel lezzetlerin mutlak bir şekilde yerlerinde test edilebilme imkanına sahip olmalarıdır. Örneğin çin usulü bir şeyin Çin'de Akdeniz usulü bir yemeğin Akdeniz ülkelerinde denenebilmesi gibi.


Medyatik Gastronomlar

Bunların yanında özel yeteneklere bağlı olarak yemek fotoğrafçısı, yemek alanında köşe yazarı, dergi editörü, gurme, televizyonda yemek proğramcısı, sunucusu, yapımcısı gibi işin medyatik yönüyle de ilgilenebilirler. Ayrıca F&B müdürü (food and beverage) olarak otellerde restoran koordinatörlüğü yapabilir, zincir otellerin koordinatörlüğünü üstlenebilirler.


Devlete Bağlı Çalışma İmkanı

Gelelim devletteki iş imkanlarına;  Akademik kariyer için oldukça uygundur. Çünkü çok taze bir bölüm olup donanımlı eğiticimciler yetiştirmeye çok açıktır ve ihtiyaç gerektiren bir bölümdür. Gerek lise de gerek devlet üniversitelerinde, tercihen neresi isteniyorsa orada çalışabilirler. (Istenilen sınavlara girmek koşulu ile - formasyon almak, ales, yds, kpss vs) ya da hastanelerde ve devlete bağlı resmi kurumlarda aşçı olarak çalışabilme  imkanina sahiptir.

Aslına bakarsanız gastronomlar olarak oldukça şanslısınız diyebiliriz. Yıllarca tecrübe edinip, dolgun ücretler kazanıp kendi işletmenizi açabilirsiniz. Kısaca yeme-içme ile ilgili aklınıza gelen heryerde çalışma imkanına sahiptir bu genç mezunlar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 1

  • ismailYildiz
    İsmail Yıldız08 Şubat 2020 22:26

    Puan verebilmek için kayıt oldum işe yarar bir yazı olmuş tebrikler

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..