Blog

gastronomi öğrencileri

Gastronomi Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 9 Film

Durun ben gastronomi okuyorum (okuyacağım ya da okudum) ,gurmeyim, gurmanım, Milör’üm , şikemperverim ve bunun gibiyim diyen herkese bazı yayın tavsiyeleri ile gelmiş bulunmaktayım. Mutlaka bu yayınlardan bazılarını çok önceden izlemişsinizdir ama izlemedikleriniz ya da “yok canım ne alakası var” deyip konuyu kapattığınız da olmuştur ki bizler de bu listeyi sizler için hazırlamış bulunuyoruz.  Bazıları o kadar feci ki filmin sonunu beklemeden mutfağa koşuyorsunuz ya da ağzınız sulanmaya başlıyor salyalarınıza engel olamıyorsunuz.Çok zor şartlar altında tamamen sabra ve iradeye dayalı bir şekilde sınanarak bu filmlerin her birini izledik ve yeme içme konusunda  büyük bir maden elde ettik diyebiliriz. Gönül isterdi ki her filmi bulalım ama ancak bu kadarına aç bir şekilde dayanabildik.

1.
Çikolata (Chocolat) 

çikolata filmi, gastronomi, johnny depp

Başrolünde Johnny Depp’in oynadığı eski bir filmdir. 2000 yılında yayınlanmış olan bu filmin konusu kısaca; Bir kadın ve kızı tutucu bir Fransız mahallesinde bir çikolata dükkanı açarlar ki sonra herkesin aklını başından alırlar. Fransız köyündeki gündelik yaşam, buraya yeni taşınan gizemli bir genç kadın ve kızı sayesinde bir anda değişiverir. Oldukça kasvetli ve monoton günler geçiren kasaba halkı, anne kız ortaklığında gerçekleşen bu girişim (çilkolata dükkanı) sayesinde, farkında olmadıkları bambaşka bir hayatla tanışırlar. Eğlencenin, hazzın, neşenin, umudun ve en önemlisi çikolatanın olduğu bir hayattır bu. Lakin kasabadaki bu değişimden memnun olmayan insanlar da vardır. Memnuniyetsizlerden kurtulun ve izleyin!


2.Aşk Tarif


aşk tarifi filmi, gastronomi

Bombay'da yaşayan Hassan Haji, dedesinin işlettiği restoran sayesinde mutfakla çocuk yaşta tanışmış, bu ilgisini yeteneğiyle pekiştirmiştir. Şimdilerde genç bir adam olan Hassan, dedesinden kalan müesseseyi başarıyla işletirken beklenmedik bir trajedi nedeniyle Bombay'dan taşınmak durumunda kalır. Ailesiyle birlikte Fransa'nın bir kasabasına yerleşir ve işini burada devam ettirmek için hazırlıklara başlar, restoranını açar.


3. Big Night 

big night filmi, gastronomi

İnatçı, Prensiplerinden vazgeçmeyen, mutfağını en özel alanı olarak gören bir abi ile, köşeyi nasıl döneriz hayali kuran bir kardeşin hikayesidir Big Night filmi. Abi memleketine dönme konusunda hayaller kurarken kardeşi ise biraz daha kendisini popüler kültüre kaptırmış ve Amerikan kültürüne bağlı yaşamayı amaç edinmiş art niyetli olmayan bir italyan olarak karşımıza çıkıyor. Bu ikili arasında gerçekleşen çatışmalar ikilinin iflasına kadar ilerletiyor konuyu ki bundan sonrası spoilera gireceğinden bahsetmiyoruz ve izlemenizi öneriyoruz.


4. Ratatouille

ratatouille, gastronomi

Bir çizgi film görmeyi elbette düşünmüyor olabilirsiniz ama bir fare bir mutfağa girer de nasıl tiksindirici olmaz bu gerçekten de tam karşılığıdır arkadaşlar. Disney Pixar ortaklığında beyazperdeye yansımış bu sempatik animasyona bir şans verin ve emin olun acıkacaksınız. Belirtmek isterim ki kesinlikle bir çocuk filmi değildir.


5. The Chef

the chef, gastronomi

Leon adı geçtiğinde dahi hemen aklımıza gelir Jean Reno ama bu filmi de izlerseniz bundan sonra kendisine şef olarak da bir şans vereceksiniz buna net bir şekilde eminiz. iki süper şefin komik hikayesi ile de görmeniz lazım. Zaten Jean Reno’ya bir suikastçi olmak yakışıyor bir de aşçıbaşı olmak dersek konuyu sanıyoruz ki tatlıya bağlamış oluruz.


6. Charlie and the Chocolate Factory

charlie'nin çikolata fabrikası, gastronomi

Yine bir yemek konusu ve yine Johny Depp karşımızda. Evet arkadaşlar bu adamın bizlerin midesine özellikle çikolata konusunda bir kastı söz konusu.Onun dışında bu film de bir çocuk filmi gibi algılanabilir ama bu da kesinlikle değil ama yine de yorum sizindir. Ayrıca bu ibretlik filmdeki sahnelerle hala kendinizden geçmediyseniz şimdi artık tam sırası.


7.  No Reservations

no reservations filmi, Catherine Zeta-Jones, gastronomi

Catherine Zeta-Jones dediğimizde bir zamanlar akan suların dahi durduğunu görürdük. Gerçi kendisi hala yaşayan en güzel kadınlar arasında ve bu kez kendisini şef olarak izliyoruz. “Etim az pişmiş, çok pişmiş!” le ilgisi bir sahnesi var ki her şef mutlaka bunu birine yapmak istiyordur kesin. İzleyin izleyin.

8. Issız Adam

ıssız adam, Çağan Irmak, gastronomi

Anlamazdın Anlamaaazdıın diyerek bir döneme damga vurmuş bir Çağan Irmak filmine geldi sıra. Bu film birçok konuda insanları etkisi altına almış bir yapımdı diyebiliriz. Filmde ıssız adamımız çapkın bir aşçıdır ki ana karakterimizi de bu tarz hareketleri ile tavlamayı amaçlamıştır. İzlemeyenler için Issız Adam filmine bir şans verilir.

9. Neşeli Günler

neşeli günler, adile naşit, münir özkul, gastronomi

Evet şimdi de geldik listemizin en eskisine ve belki de en çok izlenmiş olma ihtimali olanına ama yine de bu filmden bahsetmezsek olmazdı. Ama çok net bir soru soruyorum ki şuan bu satırları okurken bile eminim ki canınız turşu çekiyordur ki izleme konusuna dahi girmiyorum.Soruyoruz sizlere söyleyin bakalım: En iyi turşu limonla mı yapılır, sirkeyle mi? Karı kocayı ayırdı bu konu, yuva yıkıldı. Hem yitirdiğimiz çınarları anmış olalım hem de neşeli neşeli turşu almaya gidelim.

Evet arkadaşlar, bunlar gibi daha birçok film var demek isterdim ama yönetmenlerin bu konuda pek fazla tercih etmediğini söylersek doğru söylemiş oluruz ya da sinemanın aksine bu tür arayışları tv kanallarında aramak durumundayız gibi…

Hangi üniversitede yemek kültürü üzerine eğitim alabilirsiniz ya da hangi üniversitenin yakınlarında ne var öğrenmek istiyorsanız Univerlist’e girmeniz yeterli !


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..