Blog

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yönetimi Arasındaki Fark Nedir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yönetimi Arasındaki Fark Nedir?

Sosyal medyanın yükselen popüleritesiyle birlikte bakış açımızın değiştiği sektörlerden bir tanesi de hiç şüphesiz yemek sektörü olmuştur. Eskiden yemek sunumuna , hazırlanışına ya da görseline dikkat edilmez ve lezzet öne çıkardı. Şimdilerde ise tam tersi bir durum söz konusu. İşte tam da bu konuda Gastonomi ve Mutfak Sanatları Bölümleri ortaya çıkmaktadır. Peki bu iki bölüm arasında ne gibi farklar söz konusu ki bazı üniversitelerde Gastronomi, bazılarında Mutfak Sanatları Yönetimi ve yine bazılarında Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yönetimiolarak karşımıza çıkıyor.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yönetimi Arasındaki Fark Nedir?

 Gastronomi vs Mutfak Sanatları ve Yönetimi
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yönetimi Arasındaki Fark Nedir?
Aslına bakarsanız , Gastronomi ya da Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümü arasında herhangi bir fark bulunmamaktır. Sadece eğitim kurumlarının kendilerine göre belirlemiş oldukları isimlerden ibarettir diyebiliriz. Mesela Gastronomi adıyla eğitim veren ya da Mutfak Sanatları ve Yönetimi adı ile eğitim vermekte olan üniversitelere gittiğimizde yetkililere danıştığımızda bu bölümlerin isimlerinin farklı içeriklerinin aynı olduklarına sizler de emin olacaksınız.


İzmir Ekonomi Üniversitesi, bu bölümü  mutfak sanatları ve yönetimi olarak Türkiye'de eğitime açan tek üniversitedir fakat dediğimiz gibi bu konuda üniversiteyi ziyaret ettiğinizde bu bölümün temel misyonunun "şef aşçı" yetiştirmek olduğunu belirtiyorlar.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yönetimi Arasındaki Fark Nedir?

 Onun dışında diğer üniversitelerin kiminde sadece Gastronomi olarak bulunuyorken bir kısmında da Gastronomi ve Mutfak Sanatları şeklinde genel anlamda birçok üniversitede yer alıyor.

Gastronomi Bölümü Okumak İsteyenler için 5 Bilgi


Bu bölümlerin herbiri ilk iki yıl teorik olarak dersleri öğrencilerine veriyorken , sonrasında öğrencilere pratik ağırlıklı dersler verip büyük mutfak laboratuvarlarında öğrencilere derslerde öğrendiklerini uygulama fırsatı tanıyorlar. Daha sonrasında tadım süreleri tanıyarak yemeklerin testleri gibi konulara da fırsat veriliyor. 

gastronomi öğrencilerinin izlemesi gereken 9 film


Bu bölümlerin isimleri belki farklı ama herbiri yeterince iştah açıyor diyebiliriz. Ve son yıllarda ciddi anlamda artış gösteren bir bölüm haline gelmiştir. Bu bölümün gelmesi ile birlikte geçmişte özellikle aşçılık konusunda erkeklerin sayıca üstünlüğü söz konusu iken kadınların da bu sayıyı dengelemeye başladığını söylemekte fayda var.

Gastronomi İle Aşçılık Bölümleri Arasındaki Farklar

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..