Blog

Turgay Demir Univerlist

Gazeteci Turgay Demir ile eğitim dolu sohbet!

Beşiktaşlılığı ile bilinen spor yazarı ve yorumcusu olan gazeteci Turgay Demir ile güncel konular üzerinden hareket ederek küçük bir röportaj gerçekleştirdik; biraz gazetecilik, biraz Beşiktaş ve biraz da geleceğin meslekleri. Ve karşınızda Turgay Demir !


Merhabalar Turgay bey , Spor Dünyası olarak tabir ettiğimiz televizyon programları ve yazılı basının renkli bir siması olarak bizi kırmayıp teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. 
 
1-Dobralığınız çoğu zaman sizi öne çıkartan özelliğiniz gibi görünüyor , Özellikle sorduğunuz sorular ile terlettiğiniz çok fazla isim var normal hayatta da böyle misiniz ?   

"Televizyon dünyası aslında birazda rol yapmayı gerektirir ki bu da benim kendimde gördüğüm en büyük eksikliktir diyebilirim. Rol yapmıyorum ve neysem oyum yani özel hayatta da anlayacağınız üzere aynen böyleyim."

2-İstanbul Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu mezunu olduğunuzu biliyoruz, mezunu olduğunuz bölüm üzerine bir iş yapıyorsanız. Farklı bir bölüm ya da üniversite okumak istemiş miydiniz ya da keşke bu hayatta şunu olsaydım demişliğiniz var mı ?

"Geçmiş zamanı tam olarak hatırlamasam da üniversite tercihlerimin ilk üç ya da dört tanesi gazetecilikle ilgiliydi. Yani istediğim alanı seçtim ve sevdiği işi yapan şanslı insanlardan biriyim dersem doğru söylemiş olurum."

 3-Televizyonda ya da başka mecralarda bu konuda hiç eğitim almamış tamamen şova yönelik gerçekleştirilen programları yanıltıcı buluyor musunuz ? Özellikle futbol camiasında sporcuların kendi meslekleri ile alakalı ya da alakasız eğitimli olmaları gerektiğine inanıyor musunuz ? 

"Ben herkesin eğitim aldığı konuda çalışmasını isteyenlerdenim burada kastım diploma değil eğitimdir dolayısıyla televizyonda bahsettiğiniz rahatsızlık benim gibi çekirdekten yetişen ama aynı zamanda mektepli olan herkeste vardır futbolcuların diplomaları var mı yok mu çok önemsemem ama kitap okumaları tiyatroya gitmeleri dünya meselelerine kayıtsız kalmamaları yani eğitimli olmaları bana göre şart , Altınordu modelinde de gördüğünüz gibi eğitimli olmak başarıya daha fazla yaklaştırıyor ve birey olmak adına da önemlidir."

4-Sizce spor için eğitim mi ? Yoksa eğitim için spor mu ? Neden ?

"Bence insan için spor, hayat için spor. Nasıl ki bir bilgisayarın tüm hesaplamaları sıfır ve bir üzerineyse bana göre insanın hayatında yaptığı her şey bir şekilde sporla bağlantılı olmalıdır yani insan spora zaman bulmalı ve hatta zaman ayırmalıdır. Bu sadece bedensel sağlık için değil zihinsel sağlık için de çok önemlidir."

5-Uzun yıllardır futbol ve özellikle de Beşiktaş konusunda çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz. Sizce tarihte Metin, Ali ve Feyyaz bu denli öne çıkmasının nedeni üç ismin de üniversite mezunu olması ile ilişkilendirilebilir mi ? Bayern Münih modeli gibi olabilir mi ? (Karl-Heinz Rummenigge , Franz Beckenbauer ve Uli Höness)

"Metin ali feyyaz çok özel oyunculardı ve çok özel karakterlere sahiplerdi. Önce birbirlerine saygıları vardı sonra bütün herkese onların birlikte hareket etmeleri saha içi ve saha dışındaki görüntüleri Beşiktaş’ın ülkenin en sempatik takım olmasında büyük pay sahibiydi bunu başarmak için diplomayı bilmem ama eğitimli olmak şarttır o üç cengaver de son derece eğitimli insanlardı (Metin “İktisat” , Ali “Ekonomi” ve Feyyaz “Spor Akademisi” mezunudur.). Bu yüzden evet olabilirler. "

6-Sizin gibi basın yayın ve gazetecilik bölümlerini okumak isteyecek genç arkadaşlarımıza ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz ? Karşılaştığınız zorluklara göre bu mesleği yapabilmek için ne gibi karakteristik özelliklere sahip olmak gerekir özetler misiniz ?  

"Gazetecilik zor meslek , dışı seni içi beni yakar derler ya tam da o türden. Ama ben bugün filmi başa sarsam yine gazeteci olmak isterdim çünkü seviyorum. Dolayısıyla gençlere ilk tavsiyem seviyorlarsa bu işe gitsinler ve ikincisi kendilerini vicdan terazisinde tartsınlar. Meraklı olmak, araştırmacı olmak, zamandan bağımsız çalışmayı bilmek, gece üçte göreviniz olabileceği gibi sabah beşte de olabilir. Böyle bir koşuşturmacaya haber yakalama sitesine haber kaptırma korkusuna dayanabilecek, gücü olan gençler bu işe baş koyabilirler. Bu özelliklere sahip olanlara iki önemli tavsiyem var;

1- mutlaka en az bir yabancı dili öğrenecekler
2-sayısını unutacak kadar çok kitap okuyacaklar"


7-Günümüzün  size göre yükselen mesleği nedir fikriniz var mı ? 

"Malum çağımız bütünüyle dijital. Bana göre dijital çağında öne çıkacak olan meslekler bu çağı yakalayabilenlerdir. Medya, sosyal medya, yazılım mühendisleri ve diğer meslekleri dijital çağa adapte edebilecek her türlü mühendislik geleceğin meslekleridir diyebilirim."

Bizi kırmayıp vakit ayırdığınız ve bu hoş sohbet için tekrardan teşekkürler. Eminiz ki sizi seven üniversiteye hazırlanan arkadaşlarımıza bu konuda güzel örnek oldunuz.

"Ben teşekkür ederim, onlar bizim geleceğimiz."


 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..