Blog

gazetecilik

Gazetecilik Bölümü Hakkında Tavsiyeler

Halkın aynası olmak, iletişim konusunda herkesi bir araya getirmeyi amaç edinmiş mesleklerden bir tanesi olan gazetecilik mesleği hakkında birçok bilgi verilir. Bölümlerine göre çok fazla koşturmacaya sahip olduğu ya da risklerinin olduğu gibi birçok şeyden bahsedilse de iyi bir gazateci olmak için yerine getirmeniz gereken altın kurallar söz konusu ve sizler için bu kuralları bir araya getirdik.

Eğer gazetecilik konusunda bir gelecek peşindeyseniz bu maddeleri gerçekleştirmek sizlere büyük fayda sağlayacaktır.


Gazeteci olmak isteyenlerin uygulaması gereken altın kurallar

1-Doğru Staj
gazetecilik bölümü
Gazetecilik
 okuyorsanız yaptığınız ya da yapacağınız staj kariyeriniz için çok önemlidir. Çünkü mezuniyet sonrası yapacağınız staj sizin kariyerinizin nasıl yönleneceğinin göstergesi niteliğindedir. Staj konusunda sömürülmeye ve körelmeye kesinlikle kendinizi teslim etmeyin. Sizin gelecekteki kimliğinizi ya da yeteneklerinizi belirleyebilecek kalibrede bir yerde staj yapmaya çalışın. Her gazetenin ya da haber odasının mutfağı farklıdır, yemeğini yemek istediğiniz ya da tekniklerini beğendiğiniz mutfaklarda çalışmaya dikkat edin.

Gazetecilik Sadece Popüler Gazetelerde Görev Yapmak Değildir
Magazin gazeteciliği
Meslek hayatınıza atıldığınız andan itibaren her zaman en fazla satış yapan gazetelerde yer alamayabilirsiniz. Ve bu sizlerin gazetecilik konusunda kendinizi geliştiremeyeceğiniz anlamı taşımaz, aksine daha zorlu şartlarda daha büyük işler başarabilirsiniz. Düzenli yatacak maaş, öyle ya da böyle oturmuş gelir düzeni ve bazı standartlar insanı içine çeker. Ama illa ki buralarda çalışmak zorunda değilsiniz. Hatta bazı alternatif medya alanları var ki ileride ana akımda yükselmek isteyenler için çok daha iyi referans olabilirler.

Sömürüleceksiniz Ama Vazgeçmeyin
gazetecilik bölümü
İlk iş deneyiminiz çok önemlli. Çoğu zaman başkalarının yapması gereken işleri de siz yapacaksınız ama bu sizin vazgeçmenize sebep olmasın. İlk işinizi bir sonraki iş için entelektüel ve pratik birikim elde edeceğiniz bir yerde seçmeniz bu yüzden önemli. Uzun vadeden ziyade orta vadede sizi yükseltecek bir iş seçin.

Siyaset Önemli Ama Takılı Kalmayın
gazetecilikte siyasete kendinizi kaptırmayın
Ülkemiz sınırları içerisinde en fazla talep gören gazeteciler genel olarak geniş kitlelere hakim olan alanlardadır ki siyaset bu sıralamanın en üstündedir. Köşe yazarı olarak taraf görstermek ya da parlamento muhabiri olmak cezbedici gibi gelebilir, ancak, iyi gazeteciler belirgin uzmanlık alanları olsa da gazetecilik tekniklerine hakimiyetle gündem belirleme gücüne sahiptir. Yapacağınız haberlerin teması kadar yöntemi ve yönelimi de önemlidir. Barış gazeteciliği, çözüm gazeteciliği vb. eğilimleri araştırın, nasıl bir gazeteci olacağınıza bu akımları incelemeden karar vermeyin.

Objektif Olun 
gazetecilikte objektif olun
Gazeteciliğin altın kurallarından bir tanesi de objektif olabilmektir. Siyasette partizan, sporda fanatik olmak bir gazetecinin meslek hayatının kısır döngüde dönmesine sebep olur. Objektif olmazsanız bir süre sonra inandırıcılığınızı yitirirsiniz ve sadece bir kitlenin gazetecisi olmuş olursunuz. Sosyal fayda üretme sorumluluğunu asla geri plana atmayın, politik gündeme ve angajmanlara yaslanmayın, unutmayın tüm iktidarlar ve siyasal iklimler geçicidir.


Çağa Ayak Uydurmaktan Korkmayın

gazetecilik bölümü
İş ve staj konusunda sıkıntılar yaşarsanız bu durumda kendinizi karamsarlığa sürüklemeyin. Emin olun her şeyden bir çıkış yolu söz konusudur. Sosyal trendlerden uzak durmayın, çağı yakalayın ve blogger ya da vlogger olmaktan çekinmeyin.Bir bakmışsınız kendi iş modelinizi oluşturmuş, staj ve asgari ücret gibi gazeteciliğin ‘utanç aşamalarını’ atlamışsınız.

Teknolojik Gelişmeleri Takip Edin
gazetecilikte teknolojinin önemi
 
Teknoloji hem en iyi dostunuz hem en büyük mücadele alanınız olacak. Ben önümüzdeki 20 yıl içerisinde kodlama bilmeyen gazeteci kalmayacağı görüşündeyim. Belki kelli felli köşe yazarı olabilirsiniz ama kod bilmeden gazetecilik zor görünüyor.

Medya İle İlgili Diğer Alanları Küçümsemeyin
medyayı yakından takip edin
 
Halkla ilişkilerden reklamcılığa, sosyal medya ajanslarından prodüksiyon şirketlerinde her şirketin size öğretebilecek çok şeyi var. Hor görmeyin.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..