Blog

Gazetecilik Öğrencilerine İlham Verecek Filmler !

Gazetecilik Öğrencilerine İlham Verecek Filmler !

Gazetecilik bölümünde başarıyı amaçlıyorsanız cesur olmanız ve araştırmacı olmanız kaçınılmazdır. Merak eden, sorgulayan bir gazeteci olabilmek oldukça önemlidir. Tabi bir de irade de yine bu bileşenler arasında yerini alır, bu yüzden çok dikkat etmek gerekir.

İzlerken yukarıda bahsettiğimiz her özelliği tek tek keşfedebileceğiniz filmleri siz gazetecilik adayları için derlemek istedik. Umarız beğenirsiniz.


State of Play - Devlet Oyunları

IMDb: 7,1 - (2009)

Geçerli bir IMDb puanına sahip olmuş olsa da daha fazlasını hakettiğine inandığımız etkileyici bir filmdir. Yıldızlarla dolu kadrosu (Russell Crowe, Ben Affleck ve Rachael McAdams, Robin Wright, Jeff Daniel) olan filmin konusu ise; Amerikalı senatörün eşinin esrarengiz ölümü ve olayın araştırılması. Başarılı yapım tam olarak 2 ödül almayı başardı.

 

 The Post 


IMDb: 7,2 - (2017)
Filmler arasında, günümüze en yakın tarihte yayınlanmış yapımdır. Yine usta isimleri barındıran filmin başrollerinde Tom Hanks ve Maryl Streep var. The Post filmi vizyonda büyük ilgi görmüş ve 18  ödül ile başarısını taçlandırmıştır. Konusuna gelecek olursak; Amerikan başkan Nixon döneminde yaşanmakta olan Washington Post - hükümet çekişmelerini konu alıyor.
 


Good Night, and Good Luck - İyi Geceler, İyi Şanslar

iyi geceler iyi şanslar

IMDb: 7,5 - (2005)
Siyah beyaz görsel sizi yanıltmasın filmimiz 2005 yapımı ve Gerorge Clooney tarafından yönetildi . Amerika siyasal tarihinde büyük bir tartışma konusu olan Jim McCarthy ve politikalarına karşı olan araştırmacı gazeteci Edward R. Murrow’un gerçekleri ortaya çıkarma çabasını konu alıyor. Film, tam 38 tane ödül elde etti.


Frost/Nixon

 

Nixon

IMDb: 7,7 - (2008)
Nixon adını gördükten sonra birçok kişinin aklında Watergate Skandalı ve sonrasında yaşananlar canlanmış olabilir. Evet ünlü talk show sunucusu David Frost ile Başkan Richard Nixon arasında gerçekleştirilen TV Show'u mülakatı öncesini konu alan film 21 dalda ödülü de kucakladı.


The Killing Fields - Ölüm Tarlaları

IMDb: 7,9 - (1984)
Listemizde yer alan en yaşlı filmlerden bir tanesidir. Sam Walterson, John Malkovich gibi ünlü isimlerin rol aldığı yer aldığı Ölüm Tarlaları'nın konusu; bir gazetecinin Kamboçya’daki iç savaş hakkında haber hazırlarken yaşadığı zorluklar ve verdiği mücadeleyi konu alıyor.3'ü Oscar olmak üzere toplamda 27 ödülü kucaklayan bu film, aynı zamanda gerçek bir hikayeden alıntılanmıştır.


Nightcrawler - Gece Vurgunu

IMDb: 7,9 - (2014)

Son yılların en beğenilen aktörlerinden bir tanesi olan Jake Gyllenhaal'ın ezber bozan bir oyunculukla herkesi hayran bıraktığı bir filmdir. IMDb puanının gerçeği yansıtmadığına inandığımız yapımlardan bir tanesi olan Gece Vurgunu filiminin konusu; bir türlü başarılı olamayan ama hevesinden vazgeçmeyen Lou Bloom adlı gencin suç ve gerilim dolu hikayesini anlatıyor. Bu yapım yılın en iyi filmi ödülü de dahil olmak üzere tam 43 ödül kazanma başarısına sahip.


All the President’s Men - Başkanın Tüm Adamları

IMDb: 8,0 - (1976)
Bu film, araştırmacı gazeteciliğin örnek olarak sergilendiği muhteşem bir yapımdır. Yine Watergate Skandalı'nı konu alan bir başka film ve gazetecilik filmlerinde bir hayli işlenen bir konu olduğunu da böylelikle söyleyebiliriz. O dönemlerde yapılan ve cesaretiyle alkış toplayan Başkanın Tüm Adamları, Robert Redford ve Dustin Hoffman’ın yıldızlaştığı bir film.  4 Oscar dahil 17 ödül topladı.


Citizenfour

 

IMDb: 8,1 - (2014)

Amerika piyasasında oldukça popüler olan bilgisayar korsanı Edward Snowden hakkında yapılan birçok filmden şüphesiz en başarılısıdır.  Belgesel olarak nitelendirilen film, iki gazetecinin Edward Snowden ile yaptığı röportajı anlatıyor. Sırların ilk kez gösterildiği film, Oscar dahil 44 ödül aldı ve uzun süre gündemden düşmedi.


Spotlight

IMDb: 8,1 - (2015)

Usta oyuncular Mark Ruffalo, Michael Keaton ve daha birçok önemli ismi bir araya getiren başarılı yapım Spotlight, cesareti ve vuruculuğuyla izleyenleri hayran bırakıyor. Boston’daki kiliselerde yaşanan çocuk istismarını inceleyen film, Oscar, BAFTA, AACTA, AFI Awards gibi önemli ödüller dahil 122 ödüle ulaştı.
 


Citizen Kane - Yurttaş Kane

IMDb: 8,4 - (1941)
Sinema tarihinin en önemli filmleri arasında yer alan Citizen Kane, Orson Welles’in imza attığı bir başyapıttır. Bir iş adamının ölmeden önceki son sözü olan “Rosebud” anlamını araştıran muhabirin, sırrı çözmeye çalışırken izlediği yolu anlatılmaktadır. Film, 9 ödülü elinde bulunduruyor.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..